برای نخستین بار در ایران و جهان، سیستم ضد سرقت خودرو (دیسک کلاچ) با قفل الکترونیکی مکانیکی اختراع و در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی به نمایش گذاشته شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید محمود عافیت مخترع این سیستم در توضیح نحوه کار آن گفت: این دستگاه تنها سیستم ضد سرقتی است که در حالت روشن بودن ماشین نیز قابلیت فعال شدن را داراست.
وی اظهار داشت: سیستم مذکور در زمان فعال شدن با خارج کردن گیربکس از مدار مانع سرقت خودرو می شود.
این مخترع خراسانی تصریح كرد: با صدور فرمان قفل از طریق دستگاه کنترل از راه دور، کیبورد، کارت‌خوان اثر انگشت و یا ارسال پیام کوتاه می توان با یکبار فشار دادن پدال کلاچ، گیربکس را از مدار خارج نمود.
عافیت افزود: به این ترتیب تا زمان صدور فرمان باز شدن، گیربکس از مدار خارج و امکان سرقت خودرو تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.
وی ادامه داد: در روش دوم می توان پس از صدور فرمان قفل بدون فشار دادن پدال کلاچ اقدام به ترک خودرو نمود.
این مخترع خراسانی تاكید كرد: در صورتی که سارق اقدام به روشن نمودن خودرو نماید با اولین فشار بر پدال کلاچ، گیربکس از مدار خارج شده و دوباره به مدار باز نمی گردد تا زمانی که فرمان باز شدن از سوی مالک خودرو صادر شود.
عافیت گفت: با توجه به احتمال ترک خودرو از سوی سارق بدون خاموش کردن ماشین، بر اساس تنظیمات انجام شده به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی از جمله حرکت خودرو، با صدور فرمان غیر فعال شدن، قفل سیستم در حالت انتظار می ماند و با فشردن اولین کلاچ توسط مالک گیربکس به مدار باز می گردد.
وی ادامه داد: با پیشبینی های انجام شده در صورت اقدام سارقان زورگیر برای سرقت خودرو در صورتی که ریموت کنترل اتومبیل در دسترس نباشد می توان با ارسال پیامک سیستم فعال شده و گیربکس از مدار خارج می شود.
این مخترع قیمت تمام شده این سیستم را با هزینه نصب معادل 800 هزار ریال برآورد و تصریح كرد: این سیستم قابلیت نصب بر روی کلیه خودروها را دارد.
وی با بیان اینکه هنوز از سوی هیچ یک از سازمانها یا شرکت های خودرو ساز برای تولید انبوه این سیستم حمایتی صورت نگرفته است، خاطر نشان كرد: در صورت حمایت از این اختراع، تولید انبوه این سیستم در زمانی کوتاه آغاز می‌شود.
عافیت با اشاره به تاییدیه های اخذ شده برای اختراع این سیستم گفت: این تاییدیه ها از سوی بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی و مرکز نوآوری صنایع خودرو سایپا صادر شده است./