با رویکرد اصلاح الگوی مصرف و کاهش هدر رفت آب، فناوری شیرآلات پدالی ساخته و در نمایشگاه پژوهش و فناوری استان در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، پرویز ناجی طراح این دستگاه اظهارداشت: دستیابی به این فناوری تاثیر بسزایی در کاهش مصرف آب و اصلاح الگوی مصرف خانوار و سازمان ها دارد.
این مخترع در خصوص عملکرد دستگاه مذکور گفت: سیستم پدالی، بدون دخالت دست و با فشار پا بر روی اهرم نصب شده امکان باز و بسته شدن شیر آب را فراهم می آورد.
وی افزود: اهرمی که با فشار بر آن جریان آب کنترل می شود بدون هیچ اصطکاک و فرسایشی کار می کند ضمن اینکه به دلیل عدم تماس دست، 100 درصد بهداشتی می باشد.
این مخترع اظهار داشت: یکی از ویژگی های مهم این سیستم، باز نماندن شیر آب در زمان عدم استفاده است لذا برای انجام فعالیت هایی نظیر مسواک زدن و وضو گرفتن، که بیشترین میزان آب طی آن هدر می رود بسیار مناسب می‌باشد.
ناجی گفت: استفاده از این نوع شیرآلات همچنین از عواقب ناشی از باز ماندن شیر آب در مواقع قطع و وصل آب شهری در منزل پیشگیری می کند.
این مخترع گفت: قیمت تمام شده این شیر آلات پدالی یک هفتم شیر آلات الکترونیکی است و حداکثر 600 هزار ریال می باشد.
وی با بیان اینکه این سیستم در نوع خود بی نظیر است، گفت: قیمت انواع خارجی مشابه آن معادل 380 تا 700 دلار است.
ناجی افزود: با توجه به نقش موثر این سیستم در کاهش و کنترل مصرف آب و هزینه تمام شده پایین، خرید و استفاده از این شیر آلات برای مصارف خانگی و سازمانی مقرون به صرفه است./