استاندار خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی باید در زمینه پژوهش برترین در کشور باشد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی محمود صلاحی در آیین افتتاحیه چهارمین نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی با بیان این مطلب اظهار داشت: خراسان رضوی با دارا بودن 153 واحد دانشگاهی و230 هزار دانشجو, 10 هزار و 500 واحد آموزشی و بیش از یک میلیون دانش آموز و 200 حوزه علمیه اعم از خواهران و برادران این استان باید به عنوان برترین در حوزه پژوهش و فناوری در کشور باشد.
وی افزود: کانون مخترعان ایران واحد خراسان با بیش از هفت هزار عضو فعال و صاحب اختراع جزو افتخارات استان محسوب می شوند که در قسمت های مختلف علمی به دستاوردهای بی نظیر دست یافته اند.
استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به این پیشینه قوی درسطح استان و اهتمام ویژه مسوولان استان به امر پژوهش و استقبال پژوهشگران, اندیشمندان, صاحبنظران و دانشمندان باید نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان در کشور برترین باشد.
صلاحی تصریح کرد: پژوهش سبب به وجود آمدن اندیشه و اندیشه موجب تولید دانش می شود و دانشمند کسی است که دانش را فرا می گیرد و اندیشمند کسی است که تولید دانش می کند و این امر بدون پژوهش امکان پذیر نیست.
وی خاطرنشان کرد: در تمام قرآن امر به پژوهش و تدبر درخصوص زمین و آسمان و کواکب و دنیای پیرامون شده است و اساسا دین اسلام بر پایه پژوهش بنا شده است.
استاندار خراسان رضوی گفت: ماهیت انقلاب اسلامی بر پایه فرهنگ و توجه به دین اخلاق و انسانیت بناشده است که تمامی این ها مستلزم پژوهش و نگرش عمیق است.
صلاحی اظهار داشت: دنیای غرب سطحی نگری را در بین جوامع القا می کند خصوصا درروابط انسانی ولی آموزه های دینی و اسلامی ما بر صداقت و انسانیت بنا شده است.
مهدی‌نژاد نوری معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم اظهار داشت: امروز که مصادف است با آغاز یک انقلاب اقتصادی در کشور است تنها با اتکا به فعالیت های پژوهشی و یک وفاق ملی محقق شده است.
وی گفت: یکی از دلایلی که پژوهش در کشور ما توسعه پیدا نمی کند عدم استقبال و سرمایه گذاری می باشد چراکه بودجه پژوهشی به منابع دولتی وابسته است و با اجرای قاون هدفمندسازی یارانه ها با ایجاد رقابت در بازار توجه به مسایل پژوهشی بیشتر خواهدشد.
مهدی نژاد نوری گفت: تصویب قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی اختراعات و نوآوری ها و تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی با سرمایه ای بالغ بر سه هزار میلیارد تومان طی سه سال و بعد از آن اختصاص درصدی از بودجه کشور توجه مسوولان به امر پژوهش را می رساند.
وی افزود: هم اکنون دو هزار نفر در پارک ها و مراکز رشد در سطح کشور مشغول به فعالیت می باشند که با برنامه ریزی زمینه جذب تعداد بیشتری از نخبگان را فراهم خواهد آورد./