استاندار خراسان رضوی هدف از برگزاری مراسم های گرامیداشت هفته پژوهش را توجه دادن دانشجویان و دانشمندان به موضوع پژوهش در استان عنوان كرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمود صلاحی در شورای آموزش و پژوهش خراسان رضوی با بیان این مطلب اظهار داشت: هدف از پژوهش یافتن راه های علمی برای حل مسایل كشور است كه با مطالعات علمی راهكارهای جدید و خلاقانه ارایه شود.
وی افزود: دنیا برای پژوهش اهمیت زیادی قایل است و در كشور نیز به این موضوع توجه ویژه ای شده است.
استاندار خراسان رضوی گفت: هدف پژوهش ارایه یك برداشت جدید از مجموع دانسته های بشر است كه هرچه بهتر ارایه شدن آن باعث كاربردی تر شدن پژوهش خواهد شد.
صلاحی تصریح كرد: برگزاری گرامیداشت هفته پژوهش نباید فقط به ارایه پژوهش ها خلاصه شود بلكه هدف این هفته توجه بیش از پیش دانشجویان، دانشمندان و افراد فرهیخته جامعه به موضوع پژوهش است.
وی گفت: پژوهش باید علمی، عینی و كاربردی باشد و نقش دانشمندان در این حوزه به عنوان منتقل كنندگان دانش به دانشجویان و نقش اندیشمندان به عنوان تولیدكنندگان علم در كشف حقایق علمی برای جوابگویی به نیازهای مردم در زمان های مختلف بسیار مهم و اساسی است.
استاندار خراسان رضوی افزود: علاوه بر پژوهش باید به موضوع فناوری نیز توجه داشت و در هفته پژوهش امسال علاوه بر ارایه پژوهش های كاربردی و برتر، باید به فناوری های نوین و صاحبان ایده در این خصوص نیز توجه ویژه كرد.
صلاحی بااشاره به برگزاری نمایشگاه پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی، ضمن دعوت از همه دستگاههای اجرایی استان برای حضور در این نمایشگاه از پارك علم و فناوری استان خواست تا در نمایشگاه امسال حضوری پررنگ تر و جدی تر داشته باشد و همچنین از حضور جوانان مخترع و مبتكر در این نمایشگاه مثل سال های گذشته حمایت بیشتری انجام دهد.
وی خاطرنشان كرد: تمامی دستگاه ها باید در جهت هرچه بهتر برگزار شدن نمایشگاه پژوهش امسال و افزایش ثمر بخشی آن تلاش كنند و حضوری پر رنگ در این حوزه داشته باشند.
استاندار خراسان رضوی گفت: برنامه های هفته پژوهش امسال باید به لحاظ كمی 20 درصد و به لحاظ كیفیت 50 درصد در مقایسه با برنامه های سال گذشته ارتقا داشته باشد.
وی افزود: باید برای بهره برداری حداكثری از ظرفیت های هفته پژوهش برنامه ریزی شده و با برگزاری كنفرانس های متعدد علمی پژوهشی نسبت به انتقال پژوهش ها و دستاوردها به دانش آموزان و دانشجویان اقدام شود.
رضا عبدالملكی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت: طی 10 سال گذشته حدود 34 هزار طرح در موضوعات مختلف و در دستگاه های اجرایی مختلف مورد بررسی قرار گرفته كه تمامی آنها در یك بانك اطلاعاتی جمع آوری شده است.
وی افزود: هزار و 113 عنوان از این طرح ها در یك فرایند مطالعاتی انتخاب و به عنوان منشور پژوهشی استان تدوین شده است كه 375 مورد آن توصیفی، 173 مورد در خصوص تبیین نظام اجرا، 310 مورد نظارت و بازرسی و 245 مورد فعالیت های كاربردی می باشد.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان رضوی گفت: امسال سه هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار به موضوع آموزش و پژوهش در كشور اختصاص یافته است كه از این مبلغ 21 میلیارد و 700 میلیون تومان توسط دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه های استان در حال جذب است.
عبدالملكی تصریح كرد: توجه به آموزش نیز از جمله مقوله هایی است كه علاوه بر پژوهش در استان به آن توجه شده است به طوری كه شاهد افزایش تعداد دانشجویان از 225 هزار دانشجو در سال گذشته به 244 هزار دانشجو در سال جاری بوده ایم و این درصورتی است كه تعداد جذب دانشجویان در دانشگاه های كشور رو به كاهش است.
وی با اشاره به اینكه 59 درصد دانشجویان استان بومی و 41 درصد از این تعداد غیربومی هستند خاطرنشان كرد: در سال 87 دانشجویان مقطع كارشناسی ارشد 2.6 دانشجویان استان را تشكیل می داده اند كه این رقم در سال جاری به 4.7 درصد ارتقا یافته كه این نشان دهنده افزایش سطح علمی دانشجویان در استان می باشد.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان رضوی گفت: در سال 86 سه هزار و 500 متر مربع فضای نمایشگاهی به نمایشگاه هفته پژوهش اختصاص یافت كه این رقم در سال 87 به پنج هزار متر مربع و در سال 89 به 10 هزار متر مربع افزایش یافت و امسال نیز به بیش از 10 هزار متر و 700 غرفه ارتقا خواهد یافت.
عبدالملكی رویكرد نمایشگاه هفته پژوهش امسال را رسیدگی به توسعه روستاها عنوان كرد و گفت: از طرح های برگزیده در زمینه توسعه روستاها نیز تقدیر به عمل خواهد آمد.
گفتنی است در این جلسه زمان برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش از 28 آذرماه لغایت یكم دی ماه امسال پیشنهاد گردید./