جانشین ستاد برگزاری گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در خراسان رضوی گفت: عمومی سازی پژوهش رویكرد اصلی نمایشگاه امسال در خراسان رضوی می باشد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، رضا عبدالملكی طی نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طی 10 سال گذشته حدود سه هزار طرح پژوهشی در استان خراسان رضوی به انجام رسیده است كه از این تعداد 868 طرح در حوزه آموزش عالی، 72 طرح در حوزه انرژی، 163 طرح در حوزه آموزش و پرورش، 352 طرح در حوزه صنایع و معادن، 392 طرح در حوزه علوم پزشكی و هزار و 109 طرح در حوزه كشاورزی دامپروری و صنایع غذایی بوده است.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای انجام هزار و 113 طرح پژوهشی بر اساس اولویت های پژوهشی استان افزود: از این تعداد 427 طرح فرابخشی و 686 تخصصی است كه امیدواریم در قالب یك برنامه پنج ساله این طرح ها را مدیریت و اجرا نماییم.
معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی استانداری خراسان رضوی با اشاره به برنامه های هفته پژوهش سال جاری گفت: نمایشگاه هفته گرامیداشت پژوهش و فناوری امسال با محتوای غنی تر نسبت به سال های گذشته و با حضور بخش دولتی و خصوصی در قالب 700 غرفه در فضای 10 هزار متر مربع برگزار می شود.
عبدالملكی با بیان اینكه نمایشگاه هفته گرامیداشت پژوهش و فناوری خراسان رضوی در سال گذشته مقام اول را در سطح كشور كسب نموده، تصریح كرد: امسال به علت همزمانی ایام برگزاری نمایشگاه با ایام عزاداری محرم و شهادت اباعبدا... حسین(ع)، فضای ویژه ای جهت بررسی پژوهش‌های مربوط به واقعه كربلا و قیام امام حسین(ع) در نظر گرفته شده است.
دبیر ستاد برگزاری گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در خراسان رضوی همت مضاعف و كار مضاعف را رویكرد اصلی نمایشگاه امسال بیان نمود و تاكید كرد: اصلاح الگوی مصرف رویكرد دوم پژوهشی در برگزاری این نمایشگاه می باشد.
وی یكی دیگر از رویكردهای اصلی نمایشگاه امسال را خدمت رسانی به روستا ذكر كرد و ادامه داد: امسال به كسانی كه در حوزه روستا طرح و ایده مناسب داشته باشد جوایز ویژه و ارزنده ای اهدا می شود.
جانشین ستاد برگزاری گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در خراسان رضوی برگزاری مسابقات پوسترهای پژوهشی، نمایشگاه فن بازار، نمایشگاه كتاب با رویكرد پژوهش و مسابقات علمی رباتیك در سطح گسترده را از جمله برنامه های هفته پژوهش امسال عنوان كرد.
عبدالملكی تصریح كرد: در نمایشگاه امسال از برگزیدگان در قالب پژوهشگر برتر، مركز پژوهنده برتر، پژوهشگران برتر بخش خصوصی، طلاب و دانشجویان برتر، دانشجویان فن آور برتر، دانش آموز، معلم و پیشكسوت پژوهشگر برتر تقدیر به عمل می آید.
معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی استانداری خراسان رضوی عنوان كرد: امسال در نمایشگاه هفته پژوهش برای اولین بار به نفرات اول تا سوم هر مقطع مدال پژوهشگر برتر اعطا می شود.
وی با اشاره به 35 هزار میلیارد ریال بودجه پژوهش كشور در سال جاری تاكید كرد: از این رقم 10.1 درصد در قالب بودجه دستگاه های خصوصی و دولتی به استان خراسان رضوی اختصاص دارد.
رضا عبدالملكی با تقدیر از پژوهش های انجام شده در حوزه های صنعت و پزشكی توسط بخش خصوصی ادامه داد: پژوهش های كاربردی استان توسط چهار نظام ارزیابی دانشگاهی، صنعت، كمیسیون تحول اداری و كارگروه های تخصصی پژوهش مورد ارزیابی قرار می گیرد.
وی همچنین از برگزاری اولین كنفرانس تخصصی مدیران آموزش و پژوهش خراسان رضوی طی دی ماه امسال در استان خبر داد و گفت: هدف از برگزاری این كنفرانس ایجاد ارتباط میان حوزه آموزش و كاربردی كردن پژوهش های انجام شده در این زمینه در استان است.
جانشین ستاد برگزاری گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در خراسان رضوی در بخش دیگری ازسخنانش دانش محوری را از اصلی ترین ویژگی های خراسان رضوی در طول تاریخ ذكر كرد و بیان داشت: مسوولان استان در طول فعالیت دولت نهم و دهم نگاه ویژه ای به ارتقای كمی و كیفی دانشگاه ها و پژوهشكده های استان داشته اند كه افزایش دو برابری تعداد دانشجو نشان از به ثمر نشست این تلاش ها دارد.
وی با اشاره به وجود 246 هزار 959 دانشجو در سطح استان خراسان رضوی گفت: این دانشجویان در 156 واحد دانشگاهی مشغول به تحصیل می باشند.
عبدالملكی تصریح كرد: تعداد دانشجوی كارشناسی ارشد در استان از حدود سه هزار نفر در سال 83 به 11 هزار و 446 نفر در سال 88 و تعداد دانشجوی دكتری از 458 نفر به دو هزار و 177 نفر افزایش یافته است.
معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی استانداری خراسان رضوی با اشاره به گسترش مراكز آموزش عالی در مناطق كمتر توسعه یافته استان طی پنج سال گذشته خاطر نشان كرد: هم اكنون در دورترین مناطق استان نیز مراكز آموزش عالی به خدمت رسانی به جوانان جویای تحصیل استان می پردازند.
وی همچنین تمركز زدایی دانشجویان از مشهد به دیگر شهرهای استان را از دیگر اهداف محقق شده سند آموزشی استان بر شمرد و ادامه داد: در سال 84 حدود 85 درصد دانشجویان استان در مشهد مشغول به تحصیل بودند كه این رقم در سال گذشته به حدود 53 درصد كاهش یافته است.
عبدالملكی همچنین با تاكید بر ارتقای كیفی آموزش عالی در خراسان رضوی بر اساس معیارها و رده بندی جهانی ادامه داد: فضای علمی و دانشگاهی در خراسان رضوی هم اكنون یك فضای پرتلالو و شاداب و آكنده از علم و دانش است.
شایان ذكر است نمایشگاه گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در خراسان رضوی از 28 آذر ماه تا یكم دیماه امسال در محل نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار می شود و هر روز از ساعت 9:30 الی 13 و 17 الی 20:30 میزبان پژوهشگران، اعضای هیات علمی دانشگاه ها، دانش آموزان و دیگر علاقمندان حوزه پژوهش است.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از روابط عمومی استانداری