تبلیغات
هفته پژوهش - مطالب دی 1387

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاكید بر این كه دستیابی به قدرت ملی بدون برخورداری از قدرت علمی میسر نیست، گفت: امروز ایران به مثابه پژوهشكده‌ای بزرگ، همه حوزه‌های فن‌آوری را در بر گرفته است. سردار سرتیپ پاسدار احمد وحیدی كه در مراسم افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فن‌آوری سخن می‌ گفت اظهار كرد: امروز علم سایه خود در تمام مناسبت نظام بین‌المللی توسعه داده است و كشوری كه فاقد قدرت علمی باشد، فاقد است و آنچه كه می‌تواند به تمام مولفه‌ها معنا دهد،‌ قدرت علمی است. وی تصریح كرد: زمانی كه از بسیج منابع برای دسترسی به قدرت علمی صحبت می‌شود، قدرت علمی هم به عنوان منبع مادی و هم به عنوان حلقه واسطه بین منابع مادی و معنوی می‌تواند عالی ترین نقش را ایفا كند. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، خاطر نشان كرد: به بركت تاكیدات مكرر مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه پژوهش و فن‌آوری در 20 سال گذشته و به ویژه در چند سال اخیر، امروز كشور به عنوان پژوهشكده‌ای بزرگ همه فن‌اوری‌ها را در برگرفته است. وی با اشاره به طرح‌های عرضه شده در نمایشگاه گفت: ایده‌های نو دانش‌آموزان ایرانی، نشان دهنده واقعیت درونی ملت است و می‌تواند ما را به قله‌های علم و عظمت برساند. سردار وحیدی ادامه داد: بسیار شعف آور است كه از بچه‌های كوچك تا بزرگان چنین دستاوردهایی دارند كه برخی از آنان را در این نمایشگاه مشاهده می‌كنیم. وی تاكید كرد: امروز در كشوری هستیم كه قابلیت‌های ذاتی بسیاری دارد و حوزه مهمی كه باید به آن پرداخته شود، فن‌آوری اطلاعات است كه امروزه نقش‌های بسیاری را ایفا می‌كند. همچنین حوزه هوشمندسازی مبتنی بر فن‌آوری اطلاعات، هوافضا و اپتیك نیز از جمله حوزه‌های مهمی است كه باید مورد توجه قرار گیرد، بنابراین با نهایی شدن نقشه جامع علمی كشور می‌توان همه این حوزه‌ها را در یك هم افزایی به جلو برد. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، خاطر نشان كرد: اندیشمندان، شركت‌ها و نهادهای دولتی به عنوان مسوول برای شبكه سازی و انتقال نیازهای كشور و پاسخگویی به آنها به خوبی عمل كنند تا این شعله برخاسته از كشور با حمایت و توسعه به نورافكنی بزرگ تبدیل شود تا تمام كره زمین را فراگیرد. وی در پایان با اشاره به كسب رتبه‌های برتر منطقه توسط محققان ایرانی در رشته‌های مختلف از جمله شیمی و نانو گفت: وزارت دفاع افتخار می‌كند كه حامی محققان و پژوهشگران و فن‌آوران باشد.


تهران - نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری با برنامه های متنوعی همچون برگزاری جشنواره ، همایش ملی مدیریت پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران وفناوران برتر از چهارم تا نهم دی ماه برگزار می شود.

محمد صادق خیاطیان معاون مدیر كل دفتر بررسی و ارزیابی پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: به مناسبت هفته پژوهش ،‌نمایشگاه روز چهارم دی ماه در مصلی آغاز می شود وتا نهم دی ادامه دارد.
وی اظهار داشت: بخش فن بازار ملی با هدف تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی،‌ بخش دستاوردهای پژوهشی و فناوری با رویكرد تبدیل ایده به پدیده و علم به ثروت ، بخش كتب تخصصی دانشگاهی، بخش تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی محورهای این نمایشگاه است.
وی افزود: روز ششم دی ماه جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر در سالن اجلاس سران كشورهای اسلامی برگزار می شود.
دبیر یازدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر اظهارداشت : دراین جشنواره پژوهشگران و مدیران پژوهشی دانشگاهها و موسسات پژوهشی وابسته به وزارت علوم، پژوهشگران و مدیران پژوهشی دستگاه های اجرایی ، پارك های علم و فناوری ، مركز رشد ، واحد فناور، فناور، مدیر فناور و طرح فناور برتر ، انجمن های علمی ، قطب های علمی و نشریات علمی برتر انتخاب می شوند.
وی ادامه داد: بعد از اعلام فراخوان در بخش دانشگاهها و پژوهشگاهها حدود 270 نفر ، دستگاه های اجرایی 150 نفر ،‌مدیران پژوهشی وزارت خانه 20 نفر و مدیران دانشگاهها 50 نفر شركت كردند.

به گفته وی داوران در حال بررسی برای انتخاب برترها هستند.

خیاطیان افزود: همچنین برگزاری همایش ملی مدیریت پژوهش و فناوری هفتم دی ماه در سالن اجلاس سران كشورهای اسلامی از دیگر برنامه های هفته پژوهش است.

ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری، در راستای معرفی توانمندی های پژوهش و فناوری كشور و توسعه فرهنگ تحقیق و پژوهش با رویكرد تبدیل علم به ثروت و ایده تا پدیده، همچون سالهای گذشته با حضور و مشاركت گسترده وزارتخانه ها، دانشگاهها، مراكز علمی و تحقیقاتی، پاركهای علم و فناوری و مراكز رشد، كارگزاران منابع علمی، شركتهای سازنده و وارد كننده تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی و همچنین ناشرین داخلی و خارجی كتب دانشگاهی، اقدام به برگزاری نمایشگاه پژوهش و فناوری كرده است.


محمدرضا مقدم ـ معاون پژوهش و فن‌آوری وزارت نفت، امروز در مراسم تقدیر از پژوهشگران حوزه نفت و گاز اظهار کرد: امیدواریم بومی سازی فن‌آوری‌های مورد نیاز صنعت نفت در این مدت در سطح رقابتی و تجاری بومی شوند.

وی با اعلام این که با تعریف نظام‌نامه‌ی پژوهشی جدید امید است تا سال پایان سال1390 همه‌ فن‌آوری‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی را که هم اکنون در حال تولید هستند، بومی کنیم، افزود: به این ترتیب نیازهای تکنولوژی طرح‌های آتی پتروشیمی تامین خواهد شد.

به گفته او حدود 5 هزار طرح پژوهشی در بخش‌های مختلف وزارت نفت وجود داشت که پس از غربال‌گری و تهیه نظام‌نامه‌ پژوهشی جدید، طرح‌های مشابه یکپارچه شدند و در نهایت حدود 150 طرح پژوهشی برای اجرا تعریف شد. برای نمونه دربخش پتروشیمی 850 طرح اولیه پس از غربالگری و یکپارچه سازی به 20 طرح پژوهشی تبدیل شد.

مقدم رویکرد جدید وزارت نفت به بخش پژوهش را دارای آینده‌ای روشن دانست و خاطرنشان کرد: مهمترین هدف اثربخشی طرح‌های پژوهشی است؛ یعنی وقتی پروژه‌ای اجرا می‌شود هدف اصلی آن کاربری برای مصرف کنندگان است، به طوری که اگر طرح پژوهشی برای یک پروژه توسعه‌ای یا افزایش تولید انجام می‌شود، در نهایت منجر به فراهم شدن تکنولوژی و فن‌آوری برای رسیدن به هدف طرح شود.

وی با بیان این‌که طرح‌های راهبردی ـ پژوهشی باید به حل مشکل راهبردی یا اصلاح ساختار یا ارتقای حوزه‌ای از ابعاد مدیریت شود، تشریح کرد: هم اکنون حل مشکلات عملیاتی با هدف افزایش بهره‌وری و تولید یکی از دغدغه‌های موجود است که منجر به تعریف برخی طرح‌های پژوهشی شده است.

او طرح جامع انرژی کشور را طرح مادر دانست و گفت: اگر این طرح نتواند مشکلات وارد شده بر صنعت نفت را راهبری کند، به طور قطع در حوزه‌های دیگر مشکل خواهیم داشت. به این ترتیب نظام نامه‌ی جدید پژوهشی تهیه شده به نظام تولید متکی است؛ یعنی به دنبال ایجاد هماهنگی و تعادل نظام‌مند بین عناصر تولید و فن‌آوری است.

وی با اشاره به این‌که آن 5 هزار طرح پژوهشی برای اجرا به 350 تا 400 میلیارد تومان مبانی بودجه‌ای نیاز داشت، درباره شیوه اجرای طرح‌های پژوهشی گفت: به این منظور دانشگاه‌ها با رویکرد فن‌آوری مورد نیاز صنعت نفت قطب بندی شده‌اند.


هم‌زمان با آغاز هفته پژوهش نمایشگاهی از دستاوردهای پژوهشی ادارات، نهادها و سازمان‌های استان با حضور استاندار گلستان و مسوولین استان در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار ایسنا در گرگان، دبیر ستاد هفته پژوهش و فناور استان گلستان گفت: در این نمایشگاه 33 دستگاه اجرایی، تبلیغاتی و مراکز آموزشی استان در 70 غرفه حضور دارند.

دکتر خزاعیان در حاشیه این مراسم افزود: این نمایشگاه از لحاظ کمی نسبت به سال گذشته رشدی بیش از 100 برابر داشته است.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این نمایشگاه معرفی یافته‌های پژوهشی استان و کاربردی و اقتصادی کردن کردن طرح های پژوهشی است.

دبیر ستاد هفته پژوهش استان همچنین تاکید کرد: پژوهش بعنوان زیر بنای توسعه کشور است.

وی در پایان اظهار داشت: راهبرد اساسی در بحث هفته پژوهش یک تمرین مشترک بین مراکز اجرایی و پژوهشی است.

این نمایشگاه از امروز تا 8 دیماه از ساعت 8 تا 16 در سوله ورزشی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دایر است.نظرسنجی

  • نظر شما درباره زمان برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال چیست؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :