میکروسکوپ نیروی اتمی با قابلیت تصویر برداری از اجسام اتمی و مولکولی توسط عضو هیئت علمی دانشگاه مالک اشتر طراحی و ساخته شد.

به گزارش ستاد خبری هفته پژوهش و فناوری، دکتر سید عباس شاه مرادی ، مجری این طرح اظهار داشت: با توجه به اینکه برای انجام پروژه های نانو(اجسام بسیار ریز) در مقیاس اتمی و مولکولی نیاز به میکروسکوپ نیروی اتمی است.

وی با بیان اینکه، میکروسکوپ نیروی اتمی از محدودیت نوع نمونه برخوردار نیست افزود: این میکروسکوپ قادر است نمونه های فلزی، غیر فلزی ، باكتری‌ها و ویروس‌ها را آنالیز کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه مالک اشتر اضافه کرد: تعیین و اندازه گیری خواص مواد از جمله خواص مغناطیسی، مکانیکی و الکتریکی و عکس برداری از اجسام اتمی و مولکولی از مزیت های اصلی این میکروسکوپ است.

وی با بیان اینکه تحقیقات برای ساخت میکروسکوپ نیروی اتمی هفت سال به طول انجامیده است افزود: از دیگر نتایج این تحقیق ساخت عملگرهای نانو متری و حسگرهای نانو متری است.

شاه مرادی گسترش تحقیقات در زمینه نانو را مستلزم امکانات از جلمه میکروسکوپ نیروی اتمی عنوان کرد و گفت: این نوع میکروسکوپ باید در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی مرتبط با فناوری نانو وجود داشته باشد زیرا این دستگاه اصلی ترین ابزار تحقیقات در زمینه نانو فناوری است.

وی با بیان اینکه تنها چند نمونه از میکروسکوپ نیروی اتمی در کشور ساخته شده است افزود: با توجه به کاربرد وسیع این دستگاه امیدواریم که مسئولین در تجاری سازی این محصول اقدامات لازم را انجام دهند.

این پژوهشگر اظهار داشت: تنها حدود هفت كشور در جهان موفق به ساخت میكروسكوپ نیروی اتمی شده‌اند كه دستگاه ایرانی از نظر كاركرد و توانایی قابل رقابت با نمونه‌های خارجی بوده و قیمت آن 50 درصد پایین‌تر از نمونه های خارجی است.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از روابط عمومی استانداری