تبلیغات
هفته پژوهش - مطالب بهمن 1388

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان هفته پژوهش و فناوری را موثر در روند افزایش علم و فناوری کشور عنوان کرد و گفت: هفته پژوهش تعامل میان اساتید، پژوهشگران و محققان کل کشور را فراهم می کند.

به گزارش ستاد خبری هفته پژوهش و فناوری، دکتر سید علیرضا اشرفی با بیان اینکه در هفته پژوهش و فناوری باید تمامی علوم مورد توجه قرار گیرد اظهار داشت: برگزاری هفته پژوهش در کشور باید ادامه یابد زیرا این هفته امکان تعامل بیشتر پژوهشگران داخلی را فراهم می کند.

وی خاطرنشان کرد: علم و فناوری کشور طی سال های گذشته رشد مطلوبی داشته است که باید با برنامه ریزی و تدوین آیین نامه های کیفی بتوان از دستاوردهای آن در جامعه استفاده کرد.

پژوهشگر برتر سال 88 با بیان اینکه تحقیقات علوم پایه کشور در حاشیه قرار دارد افزود: در صورت توجه مسئولین به کیفیت تحقیقات به خصوص تحقیقات علوم پایه وضعیت رشته های علوم پایه در کشور رشد می یابد.

وی تحقیقات علوم پایه را بنیان تحقیقات کاربردی دانست و گفت: برخی از پژوهشگران به سمت چاپ مقالات در مجلات نازل روی آورده اند که این امر باعث می شود سیاست مداران در نتیجه گیری های خود با مشکل برخورد کنند.

اشرفی با بیان اینکه شمارش مقالات علمی پژوهشگران را از علم واقعی دور می کند افزود: برای رفع این مشکل باید کیفیت تحقیقات در راس قرار گیرد و کمیت تحقیقات در درجات بعدی ارزشیابی باشد.


معاون پژوهشی و فن‌اوری وزیر علوم خبر داد: رشد 20 درصدی اعتبارات پژوهشی دانشگاه‌ها ابلاغ نقشه جامع علمی كشور به روسای قوا پس از تایید مقام معظم رهبری معاون پژوهشی و فن‌اوری وزیر علوم گفت: بودجه پژوهشی دانشگاه‌های كشور به طور متوسط حدود بیست درصد افزایش پیدا كرده،‌ اما به دلیل اینكه برخی از هزینه‌های جاری دانشگاه‌ها زیاد بوده و اعتبارات مصوب جوابگوی هزینه‌های اجباری نیست، بعضا اعتبارات پژوهشی قربانی این گونه هزینه‌ها می‌شود. به گزارش خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دكتر مهدی نژاد نوری كه در حاشیه نشست سالانه روسای پارك‌های علم و فن‌آوری سخن می‌گفت با بیان اینكه اعتبارات پژوهشی بعضا صرف امور غیرپژوهشی شده و در بسترهای دیگر هزینه می شود تصریح كرد: به دنبال این هستیم كه بتوانیم اعتبارات اختصاصی را در ظرفیت سازی پژوهشی، زیر ساخت‌های آن و اجرای برخی پروژه‌های ملی تامین كنیم ضمن اینكه با توسعه ارتباط دانشگاه و صنعت اعتبارات برای اجرای پروژه‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌ها فراهم شود. معاون پژوهشی وزیر علوم افزود: بودجه دانشگاه‌های كشور دو هزار و صد میلیارد تومان است كه نسبت به سال 88 بیست درصد افزایش داشته و حدود بیست درصد كل این اعتبارات اعتبارات پژوهشی است. مهدی نژاد در خصوص وضعیت نقشه جامع علمی خاطر نشان كرد: نقشه جامع علمی پس از تایید در شورای عالی انقلاب فرهنگی به دفتر مقام معظم رهبری تقدیم شده و در حال بازنگری و ارائه نواقص موجود است كه نهایتا پس از تایید معظم له به روسای قوا ابلاغ خواهد شد. وی در خصوص برنامه‌های ارتقای كیفی پارك‌های علم و فن‌آوری گفت: هر نهاد نوپایی به دلیل الزامات فراهم نشده ممكن است دارای مشكلات و نواقصی باشد اما باید به این مراكز رشد و پارك‌ها كه از كیفیت مناسبی برخوردار نیستند فرصت دهیم تا بتوانند ضمن جذب نیروی انسانی و منابع و تسهیلات مالی و .. از نظر كمی و كیفی ارتقا پیدا كنند. مهدی نژاد نوری اضافه كرد: كمیته تخصصی فن آوری با ارزیابی‌های دوره‌ای پارك‌ها و مراكز رشد را مورد تایید صلاحیت قرار می‌دهد و مراكزی را كه در سطح خوبی قرار نداشته و یا نسبت به گذشته دچار كاهش كیفیت شده باشند را پس از تذكرات نهایی لغو مجوز می‌كند. معاون پژوهشی وزیر علوم در ادامه با تاكمید بر ضرورت بسط همكاری‌ها بین پارك‌های علم و فناوری عنوان كرد: عدم همكاری‌های موجود به سطح بلوغ و كیفیت پارك ها بر می‌گردد كه نتوانسته‌اند این رابطه را ایجاد كنند اما تصمیم بر این شد كه بر اساس پیشنهادات مطرح شده مانند ایجاد فن بازار ملی و دوره‌های آموزش تخصصی بتوانیم همكاری‌های فی ما بین را افزایش دهیم. وی در پایان در خصوص راه اندازی شهرهای علم و فن آوری گفت در حال حاضر با انتقال مراكز پژوهشی و دانشگاهی از تهران به شهرستان‌ها و نهایتا كوچك سازی تهران موضوع ایجاد شهرك‌ها و دهكده‌های دانش و فن‌آوری مطرح می‌شود و در غیر این صورت باید منتظر رشد كافی پارك‌ها و مراكز رشد باشیم و بعد به سمت تاسیس شهرهای علم و فن آوری پیش برویم.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از پایگاه هفته پژوهش کشور
نظرسنجی

  • نظر شما درباره زمان برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال چیست؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :