تبلیغات
هفته پژوهش - مطالب اردیبهشت 1388

حسن کاشی ظهر دوشنبه در جلسه توجیهی برنامه های هفته پژوهش و فناوری در جمع نمایندگان دستگاه های اجرایی استان اظهار داشت: قرآن کریم درآیات متعددی به مومنین توصیه می کند در اموری که علم و آگاهی ندارند اظهار نظر نکنند چرا که بدون شناخت دقیق و و درست یک موضوع کارها ناقص و بدون نتیجه خواهد بود.

وی افزود: در سنوات گذشته برنامه های هفته پژوهش با مدیریت یکی از دانشگاه های بزرگ استان انجام می شد در حالیکه پژوهش یک امر مستمر و پایدار است که باید در طول سال به آن توجه و برای آن برنامه ریزی کرد که خوشبختانه امسال دبیرخانه کارگروه پژوهش و فناوری عهده دار این مسئولیت و ماموریت شده است.

مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش استانداری با تأکید بر اینکه سیاست گذاری و مدیریت راهبردی پژوهش در استان باید به شکل هماهنگ و مستمر پیش برود تصریح کرد: مدیران باید کار راهبری و هدایت فعالیت های پژوهشی را در سطح دستگاه اجرایی سامان دهند و با شناسایی و حمایت از رابطان و نمایندگان پژوهشی هر دستگاه به ترویج و گسترش فرهنگ پژوهش در سازمان تحت امر خود کمک کنند.

کاشی به تشریح اهداف و مأموریتهای برگزاری برنامه های هفته پژوهش پرداخت و در این خصوص گفت: تشویق و ترغیب پژوهشگران به تولید علم، بررسی و تبیین وضعیت موجود پژوهش در دستگاه ها، جلب مشارکت فکری دستگاه ها در توسعه امر پژوهش و برقراری ارتباط سازنده میان پژوهشگران و فناوران با دستگاه های اجرایی و مشتریان و خریداران دستاوردهای پژوهشی از جمله اهداف و دغدغه های مدیران و مسئولان در برگزاری مراسم هفته پژوهش در سال جاری است.

وی خاطرنشان کرد: سیاست گذاری در موضوع پژوهش نیازمند اطلاعات درست و دقیق است و رابطان پژوهشی در دستگاههای اجرایی می توانند با انجام تحقیقات کاربردی در تهیه و تدوین این اطلاعات درست و روزآمد به مدیران دستگاه ها کمک زیادی کنند.

دبیر برگزاری مراسم هفته پژوهش، انجام تحقیقات کاربردی در حوزه مأموریت دستگاه و بررسی روند تحول اداری سازمان را از جمله اولویت های تحقیقاتی در دستگاههای اجرایی دانست و یادآورشد: انتظار داریم  براساس قانون، مدیران دستگاه های اجرای دو درصد از اعتبارات تملک دارایی خود را به امور پژوهشی دستگاه اختصاص دهند و  برای افزایش اعتبارات پژوهشی نیز تلاش بیشتری کنند.


محققان دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت دستگاه لاپاراسكوپی برای تلقیح مصنوعی گوسفند شدند.

به گزارش ستادخبری هفته پژوهش و فناوری حمید كهرام، مجری طرح دستگاه لاپاراسكوپی برای تلقیح مصنوعی گوسفند گفت: این دستگاه دارای یك منبع نور است كه نور را از طریق فیبرنوری به بدن گوسفند وارد می کند.

وی خاطرنشان كرد: قسمتی از دستگاه لاپاراسكوپی برای تلقیح مصنوعی گوسفند نیز به کپسول گاز co2متصل است که هوا را وارد بدن گوسفند می کند، تا اعضای داخلی بدن حیوان از یکدیگر فاصله گرفته و عمل تلقیح ساده تر صورت پذیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اضافه كرد: تلقیح مصنوعی در گوسفند به علت جثه كوچك آن بسیار مشكل است، در حالی که تلقیح مصنوعی در گاو به دلیل شرایط فیزیكی بدن این حیوان بسیار راحت تر است.

وی مهمترین ویژگی این دستگاه را آندوسكوپ چشمی آن دانست و تصریح كرد: در این فرایند، دستگاه از قسمت چپ بدن گوسفند، و گان تلقیح از قسمت راست بدن وارد می شود؛ به این ترتیب آندوسكوپ می تواند شاخ رحم گوسفند را تشخیص دهد تا عمل تلقیح از طریق گان صورت گیرد.

كهرام تصریح كرد: برای طراحی و ساخت دستگاه لاپاراسكوپی برای تلقیح مصنوعی گوسفند سه تا چهار میلیون تومان هزینه شده است.


نخستین گلخانه خورشیدی كشور با هدف كاهش استفاده از سوخت های فسیلی توسط مخترع بسیجی در هشتگرد كرج طراحی و ساخته شد.

به گزارش ستاد خبری هفته پژوهش و فناوری، رسول محمدزاده، مجری طرح نخستین گلخانه خورشیدی كشور اظهار داشت: این گلخانه از سه جهت با دیوارهای عایق و از یك جهت با دیوار شیشه‌ای محصور شده كه این امر از اتلاف انرژی جلوگیری می كند.

وی خاطرنشان كرد: گلخانه خورشیدی باید روبه نور آفتاب ساخته شود كه براثر تابش نورخورشید بر جداره شیشه ای انرژی جذب شده و توسط دیواره های عایق كاری شده در گلخانه ذخیره شود.

مجری طرح نخستین گلخانه خورشیدی كشور با بیان اینكه در طول شب كاوری بر روی سطح شیشه ای گلخانه قرار داده می شود، افزود: این كاور باعث می شود حرارت جمع شده در محیط گلخانه خارج نشود.

وی بیان داشت: اختلاف دمایی كه روزهای زمستان در داخل گلخانه با محیط بیرونی به وجود می آید از یخ زدگی گیاهان در زمستان جلوگیری می كند.

محمدزاده گفت: مهم ترین ویژگی این گلخانه خورشیدی این است كه میزان مصرف سوخت فسیلی 40 برابر كم تر از دیگر گلخانه ها است كه صرفه اقتصادی بسیاری خواهد داشت.

این مخترع بسیجی با اشاره به هدفمندسازی یارانه‌ها در كشور افزود: با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گلخانه های معمولی كه از سوخت های فسیلی استفاده می كنند با هزینه های بالایی روبرو می شوند كه این امر دارای صرفه اقتصادی نیست.

محمدزاده بیان داشت: این گلخانه به دلیل استفاده از انرژی خورشید توانایی تعادل قیمت محصولات خود را با اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها خواهد داشت.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراساننظرسنجی

  • نظر شما درباره زمان برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال چیست؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :