تبلیغات
هفته پژوهش - مطالب خرداد 1388

مدیر مركز رشد واحدهای فناور نیشابور با بیان اینكه مراكز رشد باید نیازهای بومی منطقه ای را برطرف كنند گفت: اولویت مركز رشد نیشابور در زمینه های غذایی و كشاورزی فعالیت می كنند.

به گزارش ستاد خبری هفته پژوهش و فناوری، شریعتی اظهار داشت: در حال حاضر در مركز رشد واحدهای فناور نیشابور 7 شركت فناور در زمینه های اولویت دار صنایع غذایی، كشاورزی، itو الكترونیك فعالیت می كنند.

وی خاطرنشان كرد: بسترسازی جهت تجاری كردن دستاوردهای تحقیقاتی، ایجاد زمینه­ی كارآفرینی، حمایت از نوآوری و خلاقیت نیروهای محقق جوان، كمك به رونق اقتصاد محلی مبتنی بر فناوری، تولید و توسعه­ محصولات و فرایندهای فناوری قابل عرضه به بازار، ایجاد فضای لازم جهت گسترش و رشد واحدهای كوچك و متوسط دانش مدار فعال در زمینه های فناوری و بسترسازی به منظور ایجاد فرصت های شغلی مناسب جهت جذب كارآفرینان و دانش آموختگان دانشگاهی در زمینه های فناوری از اهداف این مركز است.

وی با بیان اینكه مركز رشد واحدهای فناور نیشابور یكی از مراكز رشد نوپا به شمار می رود افزود: تمركز اصلی فعالیت های این مركز در ایجاد زیرساخت های لازم برای فعالیت های شركت های فناور است.

مدیر مركز رشد واحدهای فناور نیشابور در خصوص اولویت پذیرش ایده در این مركز گفت:  دارا بودن تیم كاری متشكل از فارغ التحصیلان دانشگاهی، نوآوران و متخصصین، برخورداری از فناوری های نوین، متناسب بودن با اولویت ها و فرصت های موجود دراستان و دارا بودن زمینه هایی اشتغال زایی مناسب از اولویت های پذیرش ایده در مركز رشد واحداهای فناور نیشابور است.

وی تصریح كرد: در این مركز سعی شده كه نیازهای منطقه شناسایی شده و شركت های فناور بر مبنای این نیازها فعالیت خود را ادامه دهند.

 شریعتی با بیان اینكه مركز رشد واحدهای فناور نیشابور درحال انجام زیرساخت های علمی و حمایتی برای شركت های فناور است گفت: با ایجاد زیرساخت های لازم فعالیت های این مركز رشد خواهد داشت.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از پایگاه هفته پژوهش کشور


توسط یک تیم از مخترعان خراسانی هواپیمای یکپارچه بال کرار 110 ساخته شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمدرضا مروی سرپرست این تیم در این خصوص اظهار داشت: با توجه به هزینه های بالای هواپیماهای نظامی در بخش طراحی، تولید، تعمیر، نگهداری و از همه مهمتر آموزش نیروی انسانی در کشورهای مختلف دنیا تحقیقات و طراحی بر روی هواپیماهای بدون سرنشین آغاز شده و به موفقیت چشمگیری دست یافته است.
وی در خصوص مشخصات فنی هواپیمای یکپارچه بال کرار 110 گفت: هواپیمای فوق در مقایسه با سایر هواپیماهای هم اندازه دارای نیروی بالابرنده بیشتری است و در مصرف و حمل سوخت بسیار بهینه تر عمل می کند.
مروی حذف نقاط اتصال بال به بدنه را از ویژگی های این پرنده برشمرد و خاطر نشان کرد: نصب بال روی بدنه در هواپیماهای امروزی خود عاملی برای جلوگیری از سرعت بالا در پرواز می باشد و موجب افزایش مصرف سوخت و پایین آمدن بازدهی هواپیما می گردد که به همین دلیل این هواپیما در مقایسه با موارد مشابه عملکرد بهتری در بلندشدن و فرود آمدن دارد.
سرپرست این تیم تحقیقاتی از دیگر خصوصیات این هواپیما را کاهش آلودگی صوتی آن در حین ماموریت ها عنوان کرد که در صنایع نظامی بسیار با اهمیت است.
وی تاکید کرد: این پرنده توانایی نشست و برخواست به صورت عمودی و در هر شرایط زمینی را دارد و می توان از آن برای فرود روی آب، حرکت و پرواز از روی آب نیز استفاده کرد.
مروی اظهار داشت: قابلیت اختفای زیر آب نیز برای این پرنده در فازهای بعدی فراهم شده است.
این دانشجوی خراسانی تاکید کرد: استفاده از دوربین های 360 درجه باعث شده تا قابلیت ارسال عکس، فیلم و اطلاعات به توانایی های این هواپیمای منحصر به فرد اضافه شود که با توجه به قابلیت پرواز عمودی، اطلاعات مورد نظر بسیار دقیق خواهد بود.
این مخترع خراسانی تصریح کرد: طراحی سطح مقطع هواپیمای کرار 110 بر اساس آخرین استانداردهای سازمان فضایی آمریکا انجام گرفته است و با توجه به نوع طراحی و قابلیت های منحصر به فرد آن به عنوان نسل جدید هواپیماهای بدون سرنشین نظامی و غیر نظامی محسوب می شود.
وی همچنین استفاده تجاری این هواپیما را در نقشه برداری، جنگل بانی و حفاظت از مراتع، آتش نشانی هوایی و کشاورزی ذکر کرد.
سرپرست این تیم تحقیقاتی خاطر نشان کرد: برای ساخت این هواپیما بیش از چهار هزار ساعت کار تحقیقاتی و پنج هزار ساعت کار کارگاهی انجام شده و تاکنون بیش از 500 میلیون ریال برای این اختراع هزینه گردیده است./


توسط محققان دانشگاه تهران:

دستگاه تعیین استحکام پلت ساخته شد

برای نخستین بار در کشورمحققان دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت دستگاه تعیین استحکام پلت و کنسانتره و غلات فشرده مخصوص غذای دام و طیور شدند.

به گزارش ستاد خبری هفته پژوهش و فناوری دکتر نمرود، مجری طراحی و ساخت دستگاه تعیین استحکام پلت و کنسانتره و غلات فشرده مخصوص غذای دام و طیور اظهار داشت: با توجه به اینکه در صنعت دامداری، کیفیت پلت برای تغذیه دام ها بسیار مهم است، این دستگاه می تواند امر تغذیه دام ها در این صنعت را تسهیل و تسریع کند.

وی با بیان اینکه این دستگاه از نظر اقتصادی بسیار با صرفه است افزود: دستگاه تعیین استحکام پلت و کنسانتره و غلات فشرده مخصوص غذای دام و طیور از لحاظ اقتصادی به نفع مرغدار و پرورش دهنده طیور است و در کاهش زمان و تسهیل در حمل و نقل پلت نیز موثر است.

نمرود تصریح کرد: پلت باید تا حدی مستحکم باشد که در کل سالن مرغداری ها و دام و طیور، خرد نشود و این دستگاه می تواند کیفیت استحکام پلت را تعیین کند.

مجری این طرح گفت: دو تا سه دستگاه تعیین کیفیت پلت در کشور توسط کارخانه های تولید خوراک دام تولید شده و به دنبال این هستیم که این دستگاه را به ثبت جهانی برسانیم.


معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه های سراسر کشور بایستی در تبیین مباحث فکری و ارزشی کشور پیشتاز باشند. "محمد مهدی‌نژاد" روز دوشنبه در دهمین کنفرانس ملی ساخت و تولید ایران در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل افزود: تقویت نیروهای ارزشی و پیشتازی دانشگاه‌ها در تبیین مباحث فکری و نیز تبدیل علم به ثروت از جمله موضوعاتی است که در این وزارتخانه پیگیری می‌شود. وی از آغاز عملیات احداث پارک علم و فناوری در مازندران خبر داد و اظهار داشت: پارک‌های علم و فناوری به‌عنوان حلقه نهایی تبدیل یافته‌های تحقیقاتی و پژوهشی به ثروت مورد نیاز کشور هستند. معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم با اشاره به تعداد مقالات علمی محققان در مجلات معتبر جهانی تصریح کرد: بیش از 20 هزار مقاله علمی در سال 2009 توسط محققان و پژوهشگران ایرانی در مجلات معتبر علمی جهانی به ثبت رسیده و خوشبختانه ایران از نظر ارائه مقالات معتبر علمی جهانی، رتبه دوم منطقه را بعد از ترکیه به‌ دست آورده است. مهدی‌نژاد خاطرنشان ساخت: تعداد دانشگاه ها و مراکز علمی، تعداد دانشجویان و محققان، تعداد پارک‌های علم و فناروری و مراکز رشد در دولت خدمتگزار رشد چشمگیری داشته است.نظرسنجی

  • نظر شما درباره زمان برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال چیست؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :