تبلیغات
هفته پژوهش - مطالب تیر 1388

انجام تحقیقات بنیادی و تقاضا محور در کشور از اولویتهای مهم پژو هشی مرکز مطالعات و پژوهشهای جمعیتی آسیا و اقیانوسیه باید باشد و در عین حال ایجاد توازن بین منافع راهبردی و کوتاه مدت نیز باید توجه داشت.

به گزارش روابط عمومی مرکز این مطلب را مهدی نژاد نوری معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم تودیع و معارفه ریاست جدی مرکز مطرح کرد. مهدی نژاد نوری ضمن تأکید بر بخش هدفمند کردن رایانه ها گفت: باید موضوعاتی که مرتبط با طرح هدفمند کردن یارانه ها می باشد از جمله جابجایی جمعیت در هدفمند کردن یارانه¬ها تأکید گردد. معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ورود جهان به دنیای اطلاعات گفت: تهیه کتابخانه دیجیتال و گردآوری بانک اطلاعات جمعیتی مرکز باید از جمله اولویتهای اجرایی مرکز باشد.


همزمان با هفته تحقیقات و پژوهش، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی از غرفه‌های این آستان در پنجمین نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد بازدید كرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، سید احمد علوی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با مثبت ارزیابی كردن فعالیت‌های پژوهشی این نهاد گفت: با توجه به اهتمام ویژه‌ای كه آیت الله واعظ طبسی، تولیت عظمای آستان قدس رضوی به امر پژوهش و تحقیق دارند، از همان سالهای اول پیروزی انقلاب اسلامی، موسسات پژوهشی و تحقیقاتی در عرصه‌های مختلف به ویژه در زمینه‌های علوم اسلامی به‌وجود آمد.
وی با اشاره به توسعه این فعالیت‌ها بخصوص در بخش‌های كاربردی افزود: امروز بستر مناسب برای پژوهشگران نوجوان و جوان در مجتمع‌های آموزشی - پژوهشی و پژوهش‌سرای امام رضا(ع)، محققان و پژوهشگران برجسته در عرصه علوم اسلامی در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در زمینه علوم قرآن و حدیث، نهج‌البلاغه و سایر علوم اسلامی و نیز امور هنری و گنجینه‌های كتابخانه‌ای و موزه‌ای در مراكز مختلف آستان قدس رضوی فراهم شده است.
وی گفت: سالهاست پژوهش‌های مرتبط با نیازهای روز جامعه مورد توجه این نهاد مقدس است و محققان برجسته‌ای در رشته‌های مختلف پزشكی در بیمارستان رضوی و داروسازی ثامن و در زمینه‌های كشاورزی، دامداری و صنایع غذایی مشغول تحقیق و مطالعه‌ هستند.
علوی تصریح كرد: همچنین پژوهش‌های خاص در حوزه داروسازی و تولید داروهای كمیاب، نمونه‌سازی و دستاوردهای برگزاری همایش‌های علمی و تحقیقات در رشته‌های علمی، پزشكی بخصوص قلب با حضور جراحان برجسته دنیا، بخش دیگری از فعالیت‌های علمی – پژوهشی آستان قدس رضوی است.
وی با اشاره به سند چشم‌انداز 20 ساله آستان قدس رضوی اشاره كرد: نگاه ویژه تولیت عظمای آستان قدس رضوی به امر پژوهش و تحقیق كه خود مقدمه‌ای برای پیشرفت و توسعه در علوم اسلامی و علوم مرتبط با سیره علمی و عملی امام رضا(ع)، سبب شده است كه فعالیت‌های تحقیقاتی آستان قدس رضوی در عرصه‌های مختلف در سطح جهان قابل توجه و تأمل باشد.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در این روز با حضور در غرفه‌های دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه امام رضا(ع) بنیاد فرهنگی رضوی، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، سازمان كتابخانه‌‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد، مركز آموزش ضمن خدمت، بیمارستان رضوی، شركت داروسازی ثامن و موسسه كشت و صنعت مزرعه نمونه از فعالیت‌های پژوهشی صورت گرفته بازدید كرد كه دانش‌آموزان، دانشجویان و محققان آماری از نتایج تحقیقات و پژوهش‌های علمی خود كه بعضا در از جشنواره‌ها و المپیادهای كشوری و جهانی دارای مقام بودند، ارائه كردند.
لازم به ذكر است پنجمین نمایشگاه پژوهش و فناوری از 28 آذر تا اول دی ماه در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد.
در این نمایشگاه موسسات وابسته به آستان قدس رضوی با استقرار در 13 غرفه و فضایی حدود 300 مترمربع، آخرین دستاوردهای پژوهشی و تحقیقاتی خود را در معرض دید علاقه‌مندان قرار دادند كه با استقبال بسیار خوبی نیز همراه بود.


معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری در مراسم افتتاحیه همایش پدافند غیرعامل که امروز در دانشگاه علم وصنعت برگزار شد گفت : عمق بخشی به پژوهشها و کسب فناوریهای متناسب با تهدیدات از محورهای اصلی پدافند غیر عامل است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر مهدی نژاد نوری با بیان اینکه استفاده از دستاوردهای علمی به برطرف کردن نیازهای کشور در این حوزه کمک می کند، گفت: پدافند غیر عامل اهمیت بالایی دارد چرا که بدون آن خسارات و هزینه های جنگ عامل چندین برابر می شود وی با اشاره به اینکه صحنه تهدید همواره در حال تغییر است اظهار داشت: امروزه نباید به این تهدیدات به دیده سنتی نگاه کرد بلکه باید روشهای نوین و ابزارهای جدید برای مقابله با تهدیدات جدید فراهم شود. معاون پژوهشی وزیر علوم گفت در جنگ های امروز مانند آنچه در عراق اتفاق افتاد دشمن با هدف قرار دادن زیر ساخت های عمومی و موارد حساس ، سعی می کند زندگی عمومی مردم را فلج کند و به اصطلاح جنگ تاثیر محور را دنبال کند که با گذشته متفاوت است. وی گفت: امروز در جنگ نرم دشمن تلاش می کند اراده مقاومت را از ملت ها بگیرد لذا هدفش را اذهان مردم می داند وبرای آن برنامه ریزی می کند که برای پیروزی در این جنگ باید روشهای متناسب به کار گرفته شود که لازمه آن تغیر نگاه سنتی به مفاهیم جنگ و دفاع است. دکتر مهدی نزاد نوری با اشاره به اهمیت علوم انسانی گفت : اگر فناوری به معنای توانایی انسان در مهار محیط اطراف و به کاربردن دانش است در رشته های مختلف علوم انسانی نیز این قابلیت وجود دارد لذا باید از علوم انسانی نیز برای مقابله با تهدیدات جنگ نرم و توسعه پدافند غیر عامل بهره برد. معاون پژوهشی وزیر علوم افزود : پدافند غیرعامل مبتنی برتخصص خاصی نیست بلکه یک حوزه بین رشته ای است که کشور ما هم توجه خوبی به آن نشان داده و اعتبارات مناسبی را اختصاص داده است که امیدواریم با کاربردی کردن دانش و دستاوردهای پژوهشی گامهای خوبی در این حوزه برداریم.


دكترمصطفی قانعی معاون تحقیقات و فن‌آوری به مناسبت روز پژوهش موفقیت‌های پژوهشی كشور در حوزه علوم پزشكی را تشریح كرد.

به گزارش خبرنگار وب‌دا وی با بیان این كه در اقتصاد مدرن، ارائه خدمات، بخش اعظم تبادلات اقتصادی را شامل می‌شود گفت: یكی از مهمترین خدمات قابل ارائه كه كلیه افراد جامعه را به نوعی مخاطب خود قرار داده است خدمات بهداشتی و درمانی است ودر اقتصاد بهداشت انتظار می‌رود مدیریت منابع به گونه اعمال شود كه به واسطه آن سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر در راستای حفظ منابع و پیگشیری از بروز بیماری‌ها جهت‌دهی شود.

وی افزود: ارائه و بهبود روش‌های تشخیص بیماری‌ها یكی از راهكارهای مهم در این خصوص است كه هم ناظر به هزینه (كاهش هزینه) و هم ناظر به اثربخشی است كه ارائه یك روش تشخیص نوین یا ارتقاء و بومی‌سازی روش‌های پیشین نیازمند شناخت دقیق ساز و كار بروز بیماری (دانش)، مطالعه و تعیین كارآمدترین نشانگرها و روش‌ها جهت بكارگیری در تشخیص بیماران در یك جمعیت خاص است(فنآوری).

وی تصریح كرد: در كشور ایران، حفظ منابع همچنین در قالب صرفه‌جویی ارزی جهت ارسال نمونه‌ها به مراكز مختلف در خارج از كشور نیز صورت می‌پذیرد (تبدیل فناوری به ثروت). از اقدامات انجام گرفته در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در این خصوص، می‌توان به طرح غربالگری نوزادان جهت تشخیص بیماری‌های متابولیك غیرواگیر مادرزادی مانند كم‌كاری مادرزادی تیروئید، گالاكتوزمی، هایپرپلازی غده فوق كلیوی، فنیل كتنوری، فاویسم و پیشگیری از بروز عوارض بالینی آنها، شامل كاهش ضریب هوشی كودكان و مرگ ومیر، اشاره نمود.

دكتر قانعی ادامه داد: در راستای اجرای این مهم، ابتدا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با تعریف و حمایت مالی از طرح‌های تحقیقاتی در چند دانشگاه علوم پزشكی زمینه علمی لازم برای طراحی و اجرای هر برنامه غربالگری فراهم ساخت سپس متخصصان و كارشناسان مربوطه، با استفاده از اطلاعات به دست آمده و با توجه به امكانات موجود در ایران، پیش‌نویس اولیه برنامه غربالگری را طراحی كرده و غربالگری به صورت آزمایشی در چند استان به اجرا درآمد. مطالعات انجام گرفته نشان می‌دهند كه با انجام گرفتن غربالگری، از هدر رفتن مقادیر چشم‌گیری از ذخایر ارزی جلوگیری به عمل خواهد آمد.

به گفته وی در حال حاضر تشخیص‌های قبل از تولد بیماری‌های شایع كشور، از جمله بیماری‌های خونی تالاسمی، هموفیلی و بیماری‌های عضلانی نظیر بیماری عصبی دوشن، سندرم وردینگ هافمن و سایر بیماری‌ها در قالب تقریباً 100 آزمایش تشخیصی قابل انجام می‌باشد. این در حالی است كه در كشورهای پیشرفته دنیا بیش از 4000 آزمایش تشخیص ژنتیك در حال اجرا است.

معاون تحقیقات و فناوری خاطرنشان كرد: در حال حاضر كشور ایران با اجرای طرح‌های منسجم تولید وگردآوری دانش و تبدیل دانش به فنآوری و ثروت در زمینه تشخیص بیماری‌های ژنتیك می‌تواند به عنوان یكی از مراكز مهم منطقه خاورمیانه در پیشگیری و تشخیص بیماری‌های ژنتیكی از جمله تالاسمی پیشرو باشد. هزینه نگهداری بیماران ژنتیك، سالیانه حدود ده میلیون تومان به ازای هر نفر برآورد شده است كه این مسئله یك بار مالی بزرگی را جدای از بار اجتماعی و مشكلات خانوادگی، به دولت و جامعه تحمیل می‌كند.

وی با اشاره به این كه فنآوری‌ پیوند اعضا صرفه‌جویی و درآمد قابل توجهی را برای كشور در پی داشته است، افزود: پیوند اعضا، اقدامی حیاتبخش در مبتلایان به نارسایی پیشرفته اعضا بوده و یكی از پویاترین و كاربردی‌ترین دستاوردهای علم پزشكی درجهان است. توانایی پیوند موفق اعضا از نشانه‌های مهم ارتقاءسطح دانش پزشكی و توانمندی‌های علمی وفنی یك كشور در پزشكی تلقی می‌گردد و سالانه 3 هزار  175 ایرانی به پیوند كلیه یا دیالیز نیاز دارند و هرسال حدود 1000 تا 1700 مورد پیوند كلیه در كشور انجام می‌شود.

دكتر قانعی در پایان تأكید كرد:در حال حاضر در مراكز رشد وابسته به وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشكی 16 طرح تولید داروهای ژنریك پیگیری می‌شوند و در طول دوسال آینده حدود 200 میلیون دلار، صرفه‌جویی ارزی برای كشور به همراه خواهد داشت. همچنین در یك برنامه سه تا پنج ساله و با اختصاص 600 میلیارد تومان بودجه در نظر است تا كلیه داروهای وارداتی در داخل تولید شده و بدین ترتیب بیش از خروج 600 میلیون دلار از ارز بابت واردات دارو در هر سال در كشور كاسته شود.


عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان پژوهش را سرمایه بزرگ برای کشورها عنوان کرد و گفت: اخلاق علمی پژوهشگر، تحقیقات و پژوهش را با ارزش می کند.

به گزارش ستاد خبری هفته پژوهش، دکتر محسن جلالی اظهار داشت: پژوهشگر باید دارای شرایط خاص فردی از جمله اخلاق علمی و ایمان به کار باشد زیرا پژوهش همراه با اخلاق علمی برای مردم جامعه کاربردی تر است.

وی با بیان اینکه پژوهشگر نیابد به صرف اختراع و چاپ مقاله فعالیت کند افزود: نبود اخلاق علمی در پژوهش موجب کم رنگ شدن کاربرد تحقیقات در بین دانشگاهیان و مردم جامعه می شود.

پژوهشگر برتر سال 88 اضافه کرد: برای رسیدن به اخلاق علمی در بین پژوهشگران باید سرمایه گذاری در کشور انجام شده و امکانات و پشتوانه لازم برای تحقیق همراه با اخلاق علمی در کشور گسترده شود.

وی خاطرنشان کرد: زمانی یک محقق دارای تخصص می شود که با استفاده از اخلاق علمی بتواند به مشکلات صنعت و مردم جامعه را رفع کرده و در این زمینه فعالیت کند.

جلالی در خصوص تحقیقات در حوزه کشاورزی گفت: تحقیقات رشته کشاورزی به دلیل اینکه در مزارع اجرا می شود بسیار زمان بر است و میزان مقالات پژوهشگران این حوزه نسبت به دیگر رشته حجم کم تری دارد.

وی بیان داشت: برای رسیدن به اهداف پژوهشی کشور باید امکانات لازم به مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور ترزیق شود تا تحقیقات به صورت مساوی در تمامی رشته های دانشگاهی حرکت کند.

این پژوهشگر برتر سال 88 اضافه کرد: برای رسیدن به اهداف علمی و پژوهشی کشور باید امکانات لازم مراکز پژوهشی و دانشگاهی به صورت پایدار ارائه شده و همچنین نیروی متخصص نیز وارد این مراکز شود.

وی با اشاره به لزوم وجود نیروهای متخصص در مراکز پژوهشی و دانشگاهی گفت: در صورتی که نیروهای شاغل در مراکز پژوهشی دارای تخصص لازم باشند می توانند از امکانات موجود بهره کافی را دریافت کنند.

جلالی با بیان اینکه تحقیق کشور را جلو می برد افزود: تقدیر از پژوهشگران در یک هفته خاص بسیار مطلوب است ولی حمایت از پژوهشگران باید در تمامی طول سال انجام شود.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از پایگاه هفته پژوهش کشور


یکی از محققان دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت دستگاه هد استریپر گندم جلوی تراکتور برای برداشت سالم گندم شد.

به گزارش ستاد خبری هفته پژوهش و فناوری دکتر خزایی، مجری این طرح دستگاه هد استریپر گندم اظهار داشت: این دستگاه برای برداشت سالم گندم از مزارع مورد استفاده قرار می گیرد.

 وی با بیان اینكه در برداشت با کمباین، گندم با ساقه و برگ ها برداشت شده و تمام قسمت های خوشه به داخل دستگاه کشیده می شود افزود: با استفاده از دستگاه هد استریپر گندم تلفات گندم در هنگام برداشت کمتر شده و ساقه و برگ ها سالم باقی می ماند.

 مجری این طرح اظهار داشت: این دستگاه به جلوی تراکتور وصل می شود و با استفاده از آن جسم دواری كه در قسمت جلوی آن واقع شده است در اثر برخورد با خوشه‌ها، دانه‌ها را از آنها جدا و به داخل كمباین پرت می‌کند.

 وی درصد تلفات گندم در کمباین معمولی را حدود 30 درصد عنوان كرد و گفت: دستگاه هد استریپر گندم میزان تلفات در هنگام برداشت گندم را به 10 درصد کاهش می دهد.

 خزایی تصریح كرد: پایین بودن میزان توان مصرفی، ساده بودن مكانیزم و در نهایت پایین بودن قیمت تمام شده ماشین از مزایای این دستگاه محسوب می شود.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از پایگاه هفته پژوهش کشور


معاون پژوهشی وزارت علوم: پژوهشها باید پاسخی به نیازهای روز جامعه باشد قم- معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پژوهشها وپایان نامه های دانشگاهی و مجامع علمی کشور باید پاسخی به نیازهای روز جامعه باشد. به گزارش ایرنا، محمد مهدی نژاد روز پنجشنبه درجلسه هم اندیشی "ایده های برتر در پایان نامه های ممتاز حوزه دین پژوهی" در حوزه علمیه قم ، افزود : از آنجا که اقدامات پژوهشی دو بعد بنیادی ونیازمحوردارد به نظرمی رسد دغدغه یابی در جامعه باید نخستین گام فعالیت های پژوهشی باشد. مهدی نژاد اظهارداشت: اگر تحقیقات و پژوهش ها ناظربه نیازهای جامعه نباشد این امر تبدیل به یک شعار توخالی خواهد شد. وی اضافه کرد : پس از انقلاب اسلامی تحقیق و پژوهش در دانشگاه های کشور بیشتر مورد توجه قرار گرفت. معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، توسعه را محدود به رشته های فنی و مهندسی ندانست و افزود: پژوهش و توسعه در علوم انسانی بسیار مهم است که باید زمینه عملیاتی شدن آن را در جامعه ایجاد نمود. مهدی نژاد افزود: پژوهش ها باید منجر به توسعه فناوری در کشور شده و برای کشور ثروت و قدرت ایجاد کند در غیر این صورت موجب شکاف میان دانشگاه ها و مردم می شود. وی آینده نگری و نگاه به آینده را از ملزومات در پژوهش ذکر کرد و گفت: با حذف و غفلت از این نگاه و تاکید بر تامین نیازهای کنونی نمی تواند توسعه بلند مدتی را برای کشور رقم بزند. وی افزود: در بخش پژوهش عمده ترین گروه فعال دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند که عمده وقت خود را برای پایان نامه و رساله خود صرف می کنند. وی با تاکید بر اینکه اصل دوره دکتری بستری برای توسعه کشور است، گفت: رساله های علمی نیز به عنوان ابزاری برای تدوین و مستندسازی دانش، از جایگاه مهمی برخوردار هستند.


اولین قایق بتنی كشور که توسط پنج دانشجوی رشته عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد در نمایشگاه پژوهش و فناوری امسال خراسان رضوی به نمایش گذاشته شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، این دانشجویان هدف از طراحی و ساخت این قایق را به حداقل رساندن ضربه و آسیب احتمالی قایق در موارد استفاده نظامی، به کارگیری شاخصه های رشته عمران و به چالش كشیدن مباحث این رشته به منظور شناسایی بیشتر علم عمران و كاربردهای آموزشی عنوان کردند.

وزن این قایق 120 كیلوگرم و مواد به كار رفته در ساخت آن، بتن فوق سبك و شبكه مش یا توری فولادی است.

این پنج دانشجوی پژوهشگر حمایت معنوی مسوولان و دستگاه های مرتبط را در انگیزش دانشجویان و گسترش اینگونه پژوهش ها، موثر دانستند.

گفتنی است قیمت تمام شده طراحی و ساخت اولین نمونه این قایق دو میلیون و 500 هزار تومان برآورده شده و پیش بینی می شود شركت های عمرانی فعال در كشور از تولید انبوه این طرح پژوهشی استقبال كنند./


سخنرانی‌های علمی توسط اعضای هیات علمی، ‌نمایشگاه تخصصی كتب دانشگاهی، نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشجویی، تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه و كارگاه‌های آموزشی مانند كارگاه روش تحقیق از برنامه‌های هفته پژوهش این دانشگاه است.

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول ادامه داد: برای انجام فعالیت‌های گسترده پژوهشی، ایجاد زیرساخت‌های لازم را در دستور كار قرار دادیم و در این جهت سعی كردیم با صنایع مهم استان از جمله سازمان آب و برق خوزستان ارتباط علمی و پژوهشی برقرار كنیم. چندی پیش هم از وزارت علوم مجوز انعقاد تفاهم‌نامه‌ای را با این سازمان دریافت كردیم كه امیدواریم با اجرای آن به كارایی مورد نظر در حوزه پژوهش دست پیدا كنیم.

شریفی با اشاره به این‌كه به دلیل نوپا بودن دانشگاه، هنوز ساختار واحد پژوهشی دانشگاه مجزا نشده و واحدهای آموزشی و پژوهشی در یك مجموعه معاونت آموزشی و پژوهشی قرار دارند، اظهار داشت: دانشگاه آیین‌نامه‌هایی را تصویب كرده كه این اقدام می‌تواند شروع خوبی برای گسترش فعالیت‌های علمی و پژوهشی این مركز باشد. یكی از این آیین‌نامه‌ها، تصویب طرح تشویقی برای ورود اعضای هیات علمی به عرصه پژوهش و فناوری است.

وی افزود: همچنین آیین‌نامه‌های پژوهشی در زمینه طرح‌های تحقیقاتی داخلی و طرح تشویقی حق‌التالیف مقالات علمی هم از سوی دانشگاه مصوب شد.

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول به پیشنهاد سازمان محیط زیست مبنی بر برگزاری همایشی تحت عنوان "همایش آبشار شوی" اشاره و اظهار كرد: با قبول این پیشنهاد، دانشگاه وارد عرصه شد و مسوولان سازمان و دستگاه‌های زیربط با برگزاری جلسه تصمیماتی اتخاذ كردند و محورهای همایش تعیین شد.

شریفی ادامه‌داد: همایش منطقه‌ای «آبشار شوی» نیمه دوم فروردین‌ماه سال 90 برگزار می‌شود، پوسترهای این همایش آماده شده و قرار است همایش با هدف كلی شناخت علمی یك پدیده طبیعی به نام‌ آبشار و با محوریت آبشار شوی در دزفول برگزار شود. برگزاری این همایش علاوه بر نتایج بررسی موضوعات مختلف در این زمینه پیامد دیگری برای ما دارد و ‌آن  فرصتی است كه برای شناخت شهرستان دزفول و دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور این شهر برای همه شركت‌كنندگان فراهم می‌شود.

وی گفت: آبشار و علوم مهندسی، سیمای طبیعی آبشار شوی و حفاظت از آبشار برخی از محورهای همایش است. در این همایش، آبشار شوی در شهرستان دزفول به عنوان یك پدیده كمیاب از دیدگاه‌های مختلفی از جمله مهندسی، اجتماعی و زیست محیطی مورد بررسی قرار می‌گیرد.نظرسنجی

  • نظر شما درباره زمان برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال چیست؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :