تبلیغات
هفته پژوهش - مطالب شهریور 1388

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: بومی سازی علوم انسانی در کشور با تدوین راهبرد ملی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی با هدف یکپارچه در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به وجود می آید.

به گزارش ستاد خبری هفته پژوهش و فناوری دکتر حمیدی زاده اظهار داشت: یکی از علل توسعه نیافتگی نظریه های بومی علوم انسانی در ایران نداشتن استراتژی ملی است که با تدوین راهبرد ملی می توان این مشکل را رفع کرد.

وی با بیان اینکه فرایند بومی سازی نیاز به تکامل محققان و استادان شاغل در این رشته را دارد افزود: با بهبود مهارت های پژوهشی و پیشینه محققان و استادان و ایجاد شالوده های ساختارمند از سوی وزارت علوم و نهادهای رسمی کشورانگیزه لازم برای بهره گیری از تحقیقات ملی در راستای بومی سازی علوم انسانی مورد توجه قرارمی گیرد.

پژوهشگر برگزیده سال 88 اضافه کرد: رشته های علوم انسانی آزمایشگاه های تجربی مانند رشته های علوم پایه و مهندسی در اختیار ندارند که حضور پژوهشگران و استادان این رشته در فعالیت های اجرایی ملی قادر خواهد بود زمینه آزمایش در حوزه علوم انسانی ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که استادان و پژوهشگران در سطوح مختلف اجرایی ملی حضور کم رنگ داشته باشند نمی توانند با شناخت عمیق بر جامعه ایران دانسته های علمی خود را غنی سازی کنند.

حمیدی زاده با بیان اینکه غربی ها با ورود به صحنه های اجرایی توانسته اند نظریات و تجربیات خود را تئوریزه کنند افزود: فعالیت محققان و استادان حوزه علوم انسانی در فعالیت های اجرایی کشور نقش تعین کننده ای در روند بومی سازی علوم به خصوص علوم انسانی دارد.

وی تاکید کرد: آشنایی بیش تر محققان و پژوهشگران حوزه علوم انسانی با منابع غنی اسلامی سرعت بومی سازی علوم انسانی در کشور را افزایش می دهد.

این پژوهشگر برتر اضافه کرد: با توجه به بینش های الهی که در آموزه های دینی ما وجود دارد لازم است که  تفکر علوم انسانی بر پایه منابع اسلامی شکل گیرد و این علوم  در کشور بومی شود.

وی وضعیت پژوهش در کشور را طی 5 سال گذشته رو به رشد عنوان کرد و گفت: بخش خصوصی کشور باید از پژوهش ها و تحقیقات ملی حوزه علوم انسانی بهره بیشتری کسب کند.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از پایگاه هفته پژوهش کشور


سیدمحمد هاشمی‌فرد پیش از ظهر امروز در چهاردهمین جلسه كمیسیون راهبری پژوهش استان بوشهر با اشاره به كمبود اعتبار پژوهشی استان بوشهر از حمایت از محققان و پژوهشگران استان در این كمیسیون خبر داد.
وی با تاكید بر اهمیت جایگاه پژوهش و تحقیق در دنیای امروز، از ایجاد كمیسیون راهبری پژوهش استان را به عنوان یك مركز مهم راهبری برای نهادینه كردن پژوهش در استان یاد كرد و گفت: ما در كمیسیون راهبری به دنبال حمایت از اندیشه‌های نو و كاربردی برای توسعه استان هستیم.
این مقام مسئول تصرح كرد: طرح‌های پیشنهادی كه از طریق این تشكیلات مورد حمایت قرار می‌گیرد ضمن اینكه نباید منحصر به كاركرد یك سازمان ویژه باشد بلكه باید دارای انتفاع عمومی و بین‌بخشی باشد.
هاشمی‌فرد با اشاره به فعالیت كمیته‌های تخصصی در حوزه‌های پزشكی، كشاورزی و صنعت، فناوری‌های نوین، عمران، فرهنگ و هنر و آموزش در این كمیسیون از مطالعه و داوری ده‌ها طرح این كمیته‌های یاد شده در سال جاری خبر داد و گفت: این طرح‌ها با اولویت‌بندی هر كمیته در آخرین جلسه كمیسیون راهبری استان به تایید نهایی می‌رسند.
هاشمی‌فرد با انتقاد از عدم حضور مستمر بعضی از اعضا در جلسات كمیسیون خواستار حضور فعال اعضای كمیسیون در جلسات شد.
وی همچنین از اعضای كمیته‌های تخصصی كه در موعد مقرر طرح‌های پیشنهادی خود را ارائه كرده‌اند، تشكر كرد.
مدیركل دفتر آموزش و پژوهش استانداری بوشهر با اشاره به اینكه چهره‌های بزرگ، موفق و موثری با تخصص‌های مختلف در كمیسیون راهبری پژوهش استان عضو هستند، تصریح كرد: این روند می‌تواند بابی جدید در توسعه پژوهش استان را باز كند.
هاشمی‌فرد با اشاره به ارائه فراخوان اولویت‌های طرح‌های پژوهشی در استان، از حمایت از طرح‌های پژوهشی برتر در این كمیسیون خبر داد.
وی بدون اشاره به اعتبارات پژوهشی استان بوشهر، اولویت‌های پژوهشی را طرح‌های كشاورزی، شیلات، نفت و گاز اعلام كرد.


معاون پژوهش و فن آورى وزیر علوم با اشاره به ضرورت تحقق حوزه علم و فن آورى و کسب مقام اول در ایران 1404 گفت: چشم‌انداز20 ساله کشور محقق نمى شود مگر در حوزه علم و فن آورى بتوانیم به موفقیت‌هاى چشمگیرى دست یابیم. به گزارش خبرنگار «علمی» خبرگزارى دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر مهدی‌نژاد که در همایش ملى آینده‌نگارى فن‌آورى ایران 1404 سخن مى گفت، با بیان این که پذیرفتن تبدیل علم به ثروت یک گام رو به جلو است، اظهار کرد: از جمله مواردى که باید در این گام پیگیرى کرد، ارائه راهکارى است که تلفیقى از نیازهاى حال و آینده بوده و با جایگاه امروز کشور مطابقت داشته و به نوعى شناخت درست از محیط حال و آینده داشته و متناسب با ارزش‌ها و جایگاه امروز ترسیم شود. به گفته وى در این میان چگونگى رسیدن به این جایگاه نیز از ضرورت بالایى برخوردار است. معاون پژوهش و فن‌آورى وزیر علوم با اشاره به سند چشم انداز 20 ساله تصریح کرد: بر اساس این سند باید ایران در سال 1404 مقام اول علم و فن‌آورى را به دست آورد و لذا در پنج سال آینده باید مقام دوم را کسب کند که این هدف محقق نمی‌شود، مگر این که بتوانیم در حوزه علم و فن‌آورى به موفقیت‌هاى چشمگیرى دست یابیم. وى در ادامه با اشاره به نقشه جامع علمى کشور تصریح کرد: در حال حاضر نقشه جامع علمى کشور آماده و پس از تایید مقام معظم رهبرى و همچنین اظهار نظر سه قوه در جلسه شوراى عالى انقلاب فرهنگى تصویب و ابلاغ خواهد شد. قطعا تهیه این نقشه گامى رو به جلو است که ما را به همگرایى می‌رساند، البته می‌توان نقشه را طى یک بازه زمانى مورد بازنگرى قرار داد. مهدی‌نژاد با اشاره به انجام کارهاى مختلف در حوزه آینده نگارى علم و فن‌آورى کشور عنوان کرد: به دلیل این که ما در مرحله شکل دهى آینده کشور هستیم، اگر در هر ارگان و سازمانى فعالیت‌هاى این چنینى صورت گرفته باشد که انجام هم شده است، با توجه به ضرورت این کار مشکلى ایجاد نخواهد کرد، به طورى که وزارت علوم،‌ تحقیقات و فن‌آورى طرح پایلوت آینده‌نگارى مناسب ترین فن‌آوری‌هاى ایران 1404(پامفا 1404) را انجام داده و معاونت علمى و فن‌آورى ریاست جمهورى نیز در تهیه اسنادى فعالیت‌هاى زیادى کرده که همه این موارد براى کشور لازم است، اگر چه انتقاداتى هم به آنها وارد می‌شود. وى با اشاره به استفاده‌هاى کشور از این منابع خاطر نشان کرد: وقتى می‌خواهیم سرمایه‌گذاری‌ کنیم و یا فعالیت‌ها را توسعه دهیم، حاصل این گونه کارها می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و حتى در جهت دهى تحقیقات دانشجویى و تصویر کردن هر چه بهتر آینده کشور مؤثر باشد. به گزارش ایسنا، معاون پژوهش و فن‌آورى وزیر علوم ادامه داد: البته در انجام چنین کارهایى باید نظارت و ارزیابى صورت گیرد و در این ارزیابى شاخص‌هاى اندازه‌گیرى هم تعیین شود و بنده به عنوان مسوول پژوهش و فن‌آورى مسوولیت دارم که این گونه طرح‌ها را پایش کنم. وى اضافه کرد: ما به چنین کارهایى براى پشتوانه سازى تصمیمات شوراى عالى عتف نیاز داریم تا اسناد طراحى شده نیز از جامعیت و دقت بیشتر بهره‌مند شده تا بتواند اعتبارات خوبى به خود اختصاص دهد.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از پایگاه هفته پژوهش کشور


یك محقق ایرانی موفق به ساخت دستگاه شبیه سازی شبكه قدرت در مقیاس یك هزارم ولتاژ شد.

به گزارش ستاد خبری هفته پژوهش، دكتر محسنی، مجری طرح دستگاه شبیه ساز شبكه قدرت اظهار داشت: دستگاه شبیه سازی شبكه قدرت در مقیاس یك هزارم ولتاژ مدل كوچكی از شبكه قدرت واقعی است كه تمام اتفاقات شبكه در این مدل در نظر گرفته شده است.

وی افزود: این دستگاه با هدف تست حفاظت و رله در مقیاس یك هزارم ولتاژ و یك دویست و پنجاهم جریان ساخته شده است.

این مبتكر گفت: در این مدل می توان تمام تست های تجهیزات را پیش از ورود به شبكه واقعی و به كار گیری در این شبكه انجام داد.

محسنی با بیان اینكه برای ساخت دستگاه شبیه سازی شبكه قدرت بیش از یك سال مطالعات كاربردی انجام شده است افزود: تخمین اولیه از هزینه صرف شده برای ساخت این دستگاه 148 میلیون تومان بوده است.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از پایگاه هفته پژوهش کشور


معاون پژوهشی وزارت علوم: هدف از تولید علم رسیدن به ثروت ملی است معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: هدف از تولید علم رسیدن به ثروت ملی و به دنبال آن رفاه جامعه است.

 

به گزارش ایرنا، محمد مهدی نژاد نوری عصر روز یکشنبه در مراسم تودیع و معارفه رییس پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ در محل پژوهشگاه افزود: علمی که تولید می شود اگر فقط در کتاب باقی بماند بدون شک به درد کشور نخواهد خورد. وی اظهار داشت: اگر بخواهیم کشوری توسعه یافته داشته باشیم باید علم و فناوری را به کالا تبدیل کنیم و از طریق صادرات علم و فناوری به جایگاه اصلی خود در منطقه و دنیا دست یابیم. وی با اشاره به مشکلاتی که از طریق تحریم برخی کشورها برای ما بوجود آمده گفت: این تحریم ها را نمی توان دلیل انجام نشدن فعالیت های علمی در کشور دانست بلکه این تحریم ها باید باعث شود تا مرز محدودیت ها را بشکنیم که خوشبختانه تا کنون این اتفاق افتاده است. معاون پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری افزود: رسیدن به جایگاه والای علمی در منطقه میسر نمی شود مگر اینکه علم و دانش تولید شده در حوزه فناوری به کالا تبدیل و تجاری سازی شود، زیرا تجاری سازی نه تنها موجب ترقی پژوهش می شود بلکه رفاه جامعه را نیز به دنبال خواهد داشت. مهدی نژاد نوری در ادامه مراسم از زحمات دکتر علی اکبر یوسفی در زمان تصدی وی در جایگاه ریاست پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ تشکر و قدردانی کرد و از دکتر سعید پور مهدیان رییس جدید پژوهشگاه خواست تا برای اعتلای بیشتر پژوهشگاه تلاش کند. معاون پژوهشی وزیر علوم همچنین در ادامه از دستاوردهای پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ بازدید کرد و اولین نمایشگاه ابداعات، اختراعات و فناوری‌های پژوهشگاه که به مناسبت دهه فجر برگزار شد را افتتاح کرد.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از پایگاه هفته پژوهش کشورنظرسنجی

  • نظر شما درباره زمان برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال چیست؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :