تبلیغات
هفته پژوهش - مطالب آبان 1388

در پارک علم و فناوری پردیس:

ربات رنگپاش صنعتی چهار درجه آزادی تمام اتوماتیک ساخته شد

ربات رنگپاش صنعتی چهار درجه آزادی تمام اتوماتیک با قابلیت کنترل هوشمند کانویر توسط یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری پردیس طراحی و ساخته شد.

به گزارش ستاد خبری هفته پژوهش و فناوری ، رضا ریاضی، مجری این طرح اظهارداشت:  ربات رنگپاش صنعتی چهار درجه آزادی تمام اتوماتیک دارای دو بازو است که قادر به اسکن اجسام است.

وی خاطرنشان کرد: این ربات با دارا بودن بازوهای اتوماتیک اجسام روبروی خود را اسکن کرده و پس از نزدیک شدن به اجسام عمل رنگپاشی بر روی اجسام را انجام می دهد.

این مخترع با بیان اینکه طراحی و ساخت ربات رنگپاش صنعتی چهار درجه آزادی تمام اتوماتیک سه سال به طول انجامیده است افزود: این ربات در صنایع خودروسازی و لوازم خانگی کاربرد دارد.

وی با اشاره به استفاده این ربات در یکی از صنایع خودروسازی کشور گفت: هزینه ساخت ربات رنگپاش صنعتی چهار درجه آزادی تمام اتوماتیک نسبت به نمونه خارجی آن بسیار پایین تر است.


پژوهشگر برتر سال 88 با بیان اینکه پژوهش های علوم پایه تایید کننده پژوهش های کاربردی است گفت: پژوهش های علوم پایه نباید به دست فراموشی سپرده شود.

به گزارش ستاد خبری هفته پژوهش و فناوری، دکتر بهرام همتی نژاد اظهار داشت: وضعیت پژوهش کشور روند روبه رشدی را به خود اختصاص داده است که کم رنگ شدن توجه به پژوهش های علوم پایه این روند را دچار آسیب می کند.

وی پژوهش های کاربردی را بسیار مفید عنوان کرد و افزود: پژوهش های کاربردی زمانی موفق می شوند که پژوهش در حوزه علوم پایه به جایگاه مناسبی برسد.

استادیار دانشگاه شیراز بیان داشت: اگر ایران می خواهد در سال های آینده حرفی برای گفتن در عرصه بین المللی داشته باشد باید بیش از گذشته به پژوهش های علوم پایه توجه کند زیرا این پژوهش ها تایید کننده پژوهش های بنیادی است.

وی با بیان اینکه با توسعه علم، پژوهش در جامعه نهادینه شده است گفت: مسئولین باید بیش از گذشته به امر پژوهش توجه کنند تا پژوهش های کاربردی در کشور ارتقا یابند.

همتی نژاد تصریح کرد: پژوهش در حوزه علوم پایه طی 30 سال گذشته رشد داشته است که نباید این امر به دلیل توجه به پژوهش های کاربردی مورد بی مهری قرار گیرد.


معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم با انتقاد از اینکه شاخص گذاری راهبردی در ارزیابی علم و فناوری در کشور تاکنون انجام نشده است، گفت: طی جلساتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام بر ضرورت شاخص گذاری راهبردی علم و فناوری تاکید شده است. محمد مهدی نژاد نوری با بیان این مطلب افزود: 'وزارت علوم از گذشته شاخصهای عملکردی را مد نظر داشته اما به طور جدی به یکسری شاخصها در سطح راهبردی نیاز داریم.' وی افزود: 'به فرض چند کار موفق انجام شده باشد اما اینکه در نهایت با این کارهای موفق به کجا می رسیم مستلزم شاخص گذاری راهبردی است.' معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم ادامه داد: 'شاخصهای راهبردی باید با برنامه ریزی های راهبردی همراه باشند این سطح از شاخص گذاری در حوزه علم و فناوری هنوز انجام نشده که باید مورد توجه قرار دهیم.' وی با بیان اینکه شاخص گذاری علم و فناوری به طور قانونی باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: 'در انتهای چشم اندازی که توسط مقام معظم رهبری نهایی و ابلاغ شده است، ایشان متذکر شده اند که برای تحقق مندرجات در چشم انداز باید شاخصها استخراج و اندازه گیری شوند.' مهدی نژاد با بیان اینکه شاخص گذاری برای هر سیاستگذاری امری عقلانی و منطقی است گفت: 'وقتی سیاستگذاری می کنیم باید به طور مستمر رصد کنیم که آیا در مسیر تحقق این سیاست قرار داریم یا خیر. تعیین یکسری شاخصها و اندازه گیری آنها در محیط امکان این رصد را ایجاد می کند.' وی شاخص گذاری و اندازه گیری آنها را امری مستمر برشمرد و گفت: 'یعنی به محض اینکه سیاستها و جهت گیریها تغییر می کند و برنامه های جدیدی ارائه می شود، لازم است شاخصها را اندازه گیری کنید.'نظرسنجی

  • نظر شما درباره زمان برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال چیست؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :