تبلیغات
هفته پژوهش - مطالب آذر 1388

روز پژوهش

چهارشنبه 25 آذر 1388 12:54 ب.ظ

روز پژوهش در هفته پژوهش و نوآوری بر پژوهشگران ایران زمین مبارک باد.

روابط عمومی اکسیر پارک علم و فناوری خراسان رضوی


در این مراسم که از سوی دانشگاه معارف اسلامی به منظور گرامیداشت «وحدت حوزه و دانشگاه» و «هفته پژوهش» با حضور بزرگان و اساتید برجسته حوزوی و دانشگاهی برگزار می گردد، علاوه بر تجلیل از حضرت آیت الله سبحانی، از مولفان کتاب های درسی معارف اسلامی سال 89-88 تقدیر خواهد شد.


باسمه تعالی

((صورتجلسه))

اولین جلسه كمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی حسب دعوت بعمل آمده ساعت 12 روز روز اول آذرماه جاری در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد . در این جلســـه ابتدا آقای سنجی مسئول كمیته یاد شده در سخنانی اهداف تشكیل كمیته و برگزاری جلسه را تشریح و بر ضرورت جلب مشاركت دستگاههای اجرایی در راستای هرچه بهتر برگزار شدن برنامه های هفته پژوهش و فناوری با رویكرد همت مضاعف و كار مضاعف تاكید كردند. در ادامه جلسه آقای رحیمیان نماینده دفتر آموزش و پژوهش استانداری به معرفی و تشریح اهداف و وظایف كمیته های علمی و برگزاری نمایشگاه پرداخت.
در ادامه درمورد وظایف و برنامه های كمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ، بحث و تبادل نظـــر بعمل آمد و تصمیماتی بشرح ذیل اتخاذ گردید.
1- دستگاههای اجرایی عضو كمیته تبلیغات و اطلاع رسانی در اسرع وقت نمایندگان ثابت خود را جهت صدور حكم از طریق تلفكس شماره 8595069 – 8514888 معرفی نمایند.
2- نمایندگان دستگاههای اجرایی پیشنهادهای خود را درخصوص شیوه های اطلاع رسانی و فضاسازی محیطی از طریق نمابر 8595069 و 8514888 و یا در اولین جلسه كمیته ارائه نمایند .
3- فعالیتهایی که دستگاهها و نهادهای عضو ستاد بایستی برای اجرای یهتر آن برنامه ریزی کنند، به شرح ذیل اعلام گردید:
- تشكیل ستاد خبری هفته گرامیداشت پژوهش و فناوری در استانداری خراسان رضوی
- فعالسازی فضای اختصاصی هفته پژوهش بر روی پرتال استانداری و انعكاس برنامه ها و فعالیتها، طرحهاو لوگوی ستاد در آن
- اطلاع رسانی از فعالیتهای پژوهشی دستگاه ها از طریق رسانه ها و ارسال اخبار هفته پژوهش به ستاد خبری مستقر در پایگاه اطلاع رسانی استانداری
- استفاده از آرم ستاد برگزاری هفته پژوهش در کلیه فعالیتهای تبلیغاتی دستگاهها
- مستندسازی و تهیه و ارسال گزارش از اقدامات انجام شده (بهمراه عكس و تصاویر اخبار منتشرشده، فیلم و فایلهای صوتی مصاحبه مسئولان) جهت ارزیابی عملكرد دستگاهها به كمیته اطلاع رسانی و تبلیغات
- تهیه جملات و شعارهای تبلیغاتی توسط دبیرخانه كمیته و ارسال به دستگاها جهت استفاده در سربرگ نامه های اداری
- تبلیغ و فضاسازی مناسب در محیط داخلی و بیرونی ادارات، ارگانها و نهاد ها و مراكز و ادارات تابعه
- ارسال پیامك از سوی دستگاههای اجرایی دارای سامانه پیام كوتاه برای اعلام برنامه های هفته پژوهش به کارکنان و مخاطبان خاص
- نصب اطلاعیه ها، طرح ها و پوسترهای ارسال شده در معرض دید مراجعان در دستگاههای اجرایی
- قراردادن لینک سایت ستاد برگزاری هفته پژوهش بر روی پرتال سازمانها و ادارات
- درج پیام و شعارهای هفته پژوهش در صفحه نمایش تلفنهای همگانی در سطح استان و صفحه تلفن همراه مشتركین در سطح استان توسط شركت مخابرات
- هماهنگی پخش تیزر نمایشگاه در نمایشگرهای میدان شریعتی و چهاراه دکترا توسط دانشگاه علوم پزشكی مشهد
- برگزاری نشستهای مطبوعاتی برای روسا و معاونان پژوهشی دانشگاهها در خصوص فعالیتهای پژوهشی مربوطه
- معرفی و اطلاع رسانی در خصوص فعالیتها و عملكرد مراکز پژوهشی و پژوهشکده های دانشگاه ها
- واگذاری فضاهای تبلیغی مناسب برای تبلیغات محیطی در سطح شهر در هفته پایانی آذر شامل 5 بیلبرد در 5 نقطه مناسب شهر و 30 محل نصب بنرهای 3 در 3.7 متر و صدور مجوزهای لازم برای نصب بنرهای آویز مرتبط با هفته پژوهش در سطح شهر و نصب پوسترها در اتوبوسهای شهری
- تولید و پخش برنامه های موثر در زمینه اهمیت نقش پژوهش و فناوری و مرتبط با بزرگداشت هفته پژوهش توسط صداوسیما
- تهیه پخش تیزر و زیرنویس از شبکه استانی برای اطلاع عمومی از برنامه های هفته پژوهش و فناوری
- پوشش خبری برنامه ها و انتشار اخبار مربوط به هفته پژوهش توسط صداوسیما و روزنامه ها و خبرگزاریهای استان
- دعوت از مسئولان و صاحبنظران حوزه پژوهش استان در برنامه های تلویزیونی و رادیویی شبكه خراسان رضوی
- استقرار واحد تولید صداوسیما در نمایشگاه و تهیه و پخش گزارش از برنامه های مختلف نمایشگاه در طول برگزاری
- اختصاص ستون و صفحات مشخص به بحث جایگاه و اهمیت پژوهش و برنامه های این هفته در روزنامه های سراسری
- هماهنگی و جلب همكاری رسانه ها برای پوشش فعالیتهای هفته پژوهش و آماده سازی نشریات تخصصی و علمی برای حضور در نمایشگاه توسط اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی
3- مصوبات جلسه بمنزله ابلاغ به دستگاههای عضو بوده و اعضا موظف خواهند بود مصوبات كمیته را از طریق دستگاه متبوع خود پیگیری و تحقق آنها را در ادارات تابعه ، قشرها و تشكلهای مرتبط تا حصول نتیجه رأسا دنبال نمایند.
این جلسه در ساعت 30/13 با ذكر صلوات پایان یافت.


در پارک علم و فناوری فارس

سیستم ویدئو کنفرانس بدون نیاز به سخت افزار طراحی شد

یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری فارس موفق به طراحی و پیاده‌سازی سیستم ویدئو کنفرانس بدون نیاز به نصب نرم افزار یا سخت افزار بر روی رایانه شد.

به گزارش ستاد خبری هفته پژوهش و فناوری، عباس بهرامی، مجری این طرح با اشاره به طراحی سیستم ویدئو کنفرانس بدون نیاز به سخت افزار گفت: با این سیستم می توان از روی هر رایانه ای بدون نصب هیچ نرم افزار یا سخت افزار خاصی از طریق تلفن، ویدئو کنفرانس برقرار کرد.

وی افزود: این سیستم می تواند از طریق اتصال به شبکه مخابرات، به صورت تلفن آی پی به طور همزمان برای چهار رایانه ارتباط ویدئو کنفرانسی برقرار کند.

مجری این طرح با بیان اینکه هزینه اجرای سیستم ویدئو کنفرانس بدون نیاز به سخت افزار 640 میلیون ریال بوده است ادامه داد: نمونه این سیستم پیش از این در کشور وجود نداشته و نمونه خارجی آن نیز وارد نمی شده است.

وی تصریح کرد: طراحی و پیاده سازی این سیستم یك سال برای کارهای مطالعاتی و آنالیزی و بیش از یک سال نیز برای کارهای اجرایی زمان برده است.

به گفته بهرامی این طرح هم اکنون مراحل پایانی را می گذراند و پس از ارائه به مخابرات برای ثبت آن اقدام می شود.


برای نخستین بار دركشور:  

تراشه میكرو الكترونیك سهند ساخته شد.

محققان دانشگاه تهران نخستین تراشه میكرو الكتریك را با قابلیت استفاده در ایجاد ارتباطات امن شعبه‌های مختلف یك سازمان، مراكز پلیس، بانك‌ها، مراكز سنجش از راه دور و  ارتباط با مراكز داده‌های حساس طراحی کردند.

به گزارش ستاد خبری هفته پ‍‍‍ژوهش و فناوری، دكتر بهاروند، مجری این طرح اظهار داشت: این تراشه میکروالکترونیک نخستین تراشه کاملا ایرانی است که در خودروهای نسل جدید، اتوماسیون و کنترل صنعتی و ارتباطات پر سرعت سازمانی کاربری دارد.

وی با بیان اینكه طراحی این دستگاه در ایران و تولید آن در خارج از كشور صورت می گیرد افزود: این تراشه در سازمان ها، مراكز پلیس، بانك‌ها، مراكز سنجش از راه دور و  ارتباط با مراكز داده‌های حساس كاربرد دارد.

این مبتکر، امنیت شبكه را بالاترین مزیت این دستگاه عنوان كرد و گفت: این دستگاه از امنیت بسیاری برخوردار است و از آن می توان در ایجاد ارتباطات امن شعبه های مختلف یك سازمان و ارتباط با مراكز داده های حساس و نظایر آن استفاده كرد.

وی ادامه داد: اندازه فیزیكی كوچك، قدرت عملیاتی بالا و تجمیع فوق العاده و نفوذ ناپذیری از ویژگی های برجسته این عنصر شبكه ای است.

بهاروند گفت: برای طراحی و ساخت این تراشه بیش از 2 سال کار مطالعاتی و اجرایی صرف شده و به زودی برای تولید انبوه آن اقدام می شود.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از پایگاه هفته پژوهش کشور


دكتر محمدرحیم حاجی‌حاجیكلایی با بیان این مطلب اظهارداشت: امسال و همچنین سال گذشته موضوع انتخاب پژوهشگران برتر استانی همانند آنچه كه در سطح كشور انجام می‌شود، به استان‌ها ابلاغ شده است.

وی افزود: پژوهشگران برتر كشور از طریق ستاد ملی هفته پژوهش معرفی می‌شوند؛ در ستاد استانی هم طبق شیوه‌نامه ابلاغ شده، پژوهشگران برتر در قالب پژوهشگران دانشگاه‌ها، دستگاه‌های اجرایی، صنایع و مراكز تحقیقاتی، انتخاب می‌شوند.

دبیر كمیته علمی ستاد استانی هفته پژوهش و فناوری گفت: ‌در هر محور حداكثر سه نفر معرفی می‌شود؛ سال گذشته برای نخستین‌بار بود كه این موضوع برای اجرا به استان خوزستان ابلاغ شد. فرم‌های مخصوصی برای پژوهشگران و مدیران پژوهشی وجود دارد. سال گذشته تقریبا در هر حوزه یك نفر به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شد اما با توجه به تنوع و متفاوت بودن نوع فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی، ‌در كمیته علمی تصمیم گرفته شد كه هر كدام از دستگاه‌های اجرایی، صنایع و مراكز تحقیقاتی یك نفر را به عنوان پژوهشگر برتر خود به ستاد معرفی كند كه از این میان ستاد در هر محور 3 نفر را انتخاب می‌كند.

حاجی‌حاجیكلایی اظهار داشت: در واقع چون صرفا كار مراكز تحقیقاتی تحقیق و پژوهش است نباید كار آن‌ها با كار كاربردی دستگاه‌های اجرایی مقایسه شود.

مدیر پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: آنچه كه در سطح دانشگاه به عنوان برنامه‌های هفته پژوهش انجام می‌شود از هفته پژوهش استانی مجزا است؛ هر دانشگاهی در این زمینه ‌آیین‌نامه خاص خود را دارد و مطابق با آن هفته پژوهش را درون مجموعه خود برگزار می‌كند.

وی افزود: پژوهشگران برتر دانشگاه شهید چمران بر اساس معیارهای چاپ مقالات در مجلات داخلی و خارجی، چاپ كتاب، اختراع و اكتشاف، طرح‌های تحقیقاتی، اساتید برجسته دارای عنوان علمی در سطح كشور، پژوهشگران جوان، اساتید بازنشسته پژوهشگر و بسیجی پژوهشگر انتخاب می‌شوند.

دبیر كمیته علمی ستاد استانی هفته پژوهش و فناوری با بیان اینكه اعضای كمیته علمی 14 نفر هستند، گفت: تا امروز 41 نفر از پژوهشگران و مدیران از سوی دانشگاه‌ها و دستگاه‌ها اجرایی به كمیته علمی معرفی شده‌اند و 27 دستگاه اجرایی، متقاضی غرفه در نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش و فناوری استان خوزستان هستند.نظرسنجی

  • نظر شما درباره زمان برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال چیست؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :