تبلیغات
هفته پژوهش - مطالب فروردین 1389

آغاز هفته پژوهش

سه شنبه 31 فروردین 1389 06:02 ب.ظ

موفقیت روزافزون علم در شناخت جهان هدف دار و قانونمند كه با تكیه بر ابتكارات خلاقیت های به ودیعه نهاده شده از سوی خدای متعال در وجود بشر و بهره برداری از قدرت شگرف اندیشه آدمی صورت گرفته، فضای زندگی جدیدی را برای انسان ها به ارمغان آورده است. این فضای جدید و این تمدن نوظهور كه خود برخاسته از تعاملات عمیق میان تمدنی و میان فرهنگی است، موجد خواست ها، نیازها، اندیشه ها مسائل و مشكلاتی است كه به نوبه خود توسعه علم و اندیشه را می طلبند. در این مسیر اندیشه های ژرف در قالب پژوهش های بنیادین صورت بحث پذیر به خود می گیرند و دستمایه انجام پژوهش های كاربردی می شوند تا خواست ها و نیازها را پاسخ گویند و راه حل های بهتر و بیشتری برای مسائل و مشكلات جوامع بشری پیشنهاد كنند و همین جاست كه نقش موثر و سهم به سزای بخش تحقیقات در روند تحولات جوامع آشكار می شود. تحولات زندگی بشر در قرن بیستم نشان از گسترش روز افزون اهمیت علم و تحقیق داشت، به ویژه در نیمه دوم این قرن كشورهای صنعتی و در حال توسعه با آگاهی از نقش پژوهش در خلق فن آوری و شتاب دهی برای توسعه، عمده توجه خود را مصروف تقویت و ارتقای بخش تحقیق نموده اند. از این روست كه می توان گفت بین پیشرفت بخش تحقیق و شتاب توسعه فراگیر و پایدار در هر كشور ارتباط مستقیم برقرار است. 

ا كنون در ابتدای قرن بیست و یكم قرار داریم و باید خود را برای چالش های فراروی آماده كنیم. كشور ما در آستانه این قرن با مشكلات عظیم اقتصادی مواجه است، تورم، بیكاری، تركیب جمعیتی جوان، وابستگی به درآمد نفت و نوسان در تصمیم گیری ها سیاست گذاری های مدیریتی تنها موارد اولیه فهرست این مشكلات عظیم اند. تجربه نشان داده است كه یافتن راه حل های پایدار برای مشكلات عظیم اقتصادی مستلزم تعریف و ارائه الگو و مدل توسعه ملی سازگار با فرهنگ، تاریخ و خصوصیات نهادی در هویت هر ملت است. این مهم بدون انجام پژوهش های گسترده و مبتنی بر اصول علمی، و صرفاً با اهداف كاملاً كاربردی دست نیافتنی است. نقش پژوهش در توسعه همه جانبه پایدار چنان برجسته و انكارناپذیر است كه می توان آن را بدون تردید نیروی محرك توسعه در همه حوزه ها اعم از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه دانست. اما علی رغم اعتراف و اذعان نسبت به اهمیت مقوله پژوهش، این حوزه با دشواری های ساختاری و عملكردی فراوانی مواجه است. به طور عمده اهم مشكلات مقوله تحقیق در كشور عبارت اند از:

۱) مسایل فرهنگی: به جرأت می توان گفت تحقیق در سطوح گوناگون كشور ما جزیی از فرهنگ نیست. نه در حوزه سیاست و اقتصاد و فرهنگ و جامعه و نه در سطح عامه مردم و خواص و مدیران و سیاستگذاران و تصمیم سازان و تصمیم گیران و مجریان، فرهنگ تحقیق وجود ندارد. این امر البته خود ناشی از دلایل متعددی است كه مهم ترین آن ها عدم احساس نیاز به تحقیق به دلیل وجود وابستگی و انحصارات و عدم وجود رقابت از بعد كیفیت و هزینه در همه حوزه ها و سطوح است. نكته قابل توجه آن كه، علی رغم تعدد مسائل مبهم و ناشناس در كشور و علیرغم وجود مشكلات متعدد در زمینه های گوناگون اجتماع، پرسش ها و سؤال های تحقیقاتی مورد نیاز كشور هنوز بدرستی احصا و تبیین نشده اند و با این حال متاسفانه پژوهش های انجام گرفته و در حال انجام كشور بیشتر با تكیه بر فرم صورت می پذیرد تا تكیه بر محتوا و بیشتر هدف است تا ابزار.

 ۲) مشكلات مالی: از جمله سطح نازل سهم تحقیقات در تولید ناخالص ملی، سطح نازل سرمایه گذاری بخش خصوصی در فعالیت های تحقیقاتی و سطح نازل بهره برداری از ظرفیت های انسانی، مالی و فیزیكی تحقیقاتی.

۳) ضعف مدیریت: این مشكل گسسته بودن رابطه آموزش، تحقیقات و صنعت، حاكمیت قوانین دست و پاگیر اداری و مالی، ناكارآیی در مدیریت علمی، عدم تمركز در سیاستگذاری، تمركز زدایی در اجرا، عدم توجه به اولویت ها و نیازهای تحقیقاتی، ضعف جامع نگر، ابتلا به روزمرگی، فقدان نگرش آینده نگر، فقدان نظام نظارت و ارزیابی بر روند توسعه تحقیقات در كشور و مسایلی از این دست تجلی می یابد.

۴) ضعف ارتباطات: كه وجه مشخصه آن نامطلوب بودن ارتباطات میان بخش تحقیقات با اقتصاد، سیاست، فرهنگ و جامعه، ضعف ارتباط با دنیای پویای علم و فن آوری، ضعف مفرط پایگاه های اطلاعات و نظام اطلاع رسانی و مانند آن است.

۵) ضعف نیروی انسانی: كه در آن می توان به كمبود تعداد محققان، تساهل و كم كاری در ابداع و تولید دانش و تحمل نكردن مشكلات برای نیل به نتیجه تحقیق، سطح نازل دانش روز در میان محققان و پژوهشگران، ضعف جایگاه معنوی و اجتماعی محققان و موارد مشابه اشاره كرد.


نویسنده:محمد اصغری نژاد

درباره ویژگی‌های انسان کامل مطالب فراوانی در قرآن مجید و روایات و ادعیه و زیارت‌ها و نیز در کتاب‌های کلامی و فلسفی و عرفان مطرح شده است. علت توجه زیاد به این موضوع، نقش و جایگاه خاص انسان کامل به عنوان خلیفه خدای سبحان است که هم در عالم تکوین مسئولیت خطیری دارد و هم در عالم تشریع، و از آنجا که هر فیض و عنایت الهی به واسطه و در پرتو او به سایر موجودات می‌رسد، لازم است که درباره ابعاد گوناگون وجودی وی مطالعات بیشتری ـ افزون بر آنچه در حال حاضر در دسترس است ـ صورت گیرد. پژوهش درباره انسان کامل فقط تحقیق علمی نیست، بلکه در عرصه عمل هم فواید بی‌شماری در بردارد.
یکی از کاربرد‌های آن ارتباط بهتر و صحیح‌تر با او برای نایل شدن به فیوضات الهی است که در قالب زیارت و توسل و یاری خواهی از ارواح مقدس و مطهر مطرح است. کاربرد دیگر آن در بحث شفاعت است و اینکه ایا در برزخ هم، شفاعت وجود دارد یا مختص به عالم قیامت است؟ و اینکه چند نوع شفاعت وجود دارد و حد و اندازه آن چیست؟ و مباحثی از این قبیل.
اشاره شد که درباره اوصاف انسان کامل در زیارت نامه‌ها هم سخن به میان آمده است. زیارت یا مأثور است یا غیر مأثور. زیارت غیر مأثور از سوی افرادی مثل عالمان دین برای گفتگو با زیارت شونده بیان شده است و زیارت مأثور جملاتی است که اهل بیت عصمت و طهارت آن را بیان فرموده‌اند.
زیارت مأثور از آن رو که از زبان مبارک و مطهر ولی الله مطلق صادر شده، ارزش و اهمیت فوق العاده‌ای دارد؛ زیرا در سایه آن می‌توان به قدر منزلت و جایگاه زیارت شونده پی‌برد. نیز در پرتو آن با علوم و معارفی که افراد اندکی توانایی ابراز آن را دارند، آشنا می‌شویم؛ علوم و معارفی که می‌توان از آن به عنوان حجتی گویا در مباحث دقیق معرفت الله بهره‌مند شد.

زیارت جامعه

زیارت‌نامه‌هایی که تحت عنوان زیارت جامعه یاد شده‌اند، مضامینی‌اند که به وسیله آنها می‌توان همه ائمه هدی (علیه السّلام) را زیارت کرد. شاید علت دیگر این وجه نام‌گذاری، تصویر نسبتاً جامعی است که در این زیارت‌ها از ائمه (علیهم السّلام) ارائه شده است.[۱]
زیارت جامعه، زیارتی است که آن را شیخ طوسی در تهذیب و شیخ صدوق در من لایحضره الفقیه نقل کرده‌اند. مرحوم مجلسی درباره آن می‌گوید: این زیارت بهترین زیارت جامعه از نظر متن و سند و فصیح‌ترین و بلیغ‌ترین آنهاست. پدر ایشان نیز در شرح من لایحضره الفقیه می‌گوید: این زیارت، بهترین زیارت و کامل‌ترین آنهاست و من همواره در پرتو آن به زیارت ائمه (علیهم السّلام) در اعتاب مقدسه نایل می‌شدم.[۲]

شرح‌های زیارت جامعه

به علت محتوا و مضمون بی‌نظیر و معارف عرشی زیارت جامعه، شرح‌های ارزشمند و درخور توجهی بر آن نوشته شده است که در ذیل به نمونه‌هایی از آن اشاره می‌شود:
۱. شرح الزیاره الجامعه الکبیره ، اثر مولا محمد تقی مجلسی (م۱۰۷۰) که در ضمن لوامع صاحبقرانی طرح شده است؛
۲. شرح الزیاره الجامعه الکبیره، اثر بهاءالدین سید محمد نائینی مختاری معاصر شیخ حر عاملی؛
۳. الاعلام اللامعه فی شرح الجامعه، اثر سید محمد طباطبائی، جد سید مهدی بحرالعلوم؛
۴. الانوار اللامعه فی شرح الجامعه، اثر سید عبدالله شبّر؛
۵. شرح الزیاره الجامعه الکبیره، اثر شیخ احمد احسائی؛
۶. الانوار الساطعه فی شرح زیارهالجامعه، اثر شیخ جواد کربلایی؛
۷. شرح زیارت جامعه کبیره، اثر میرزا علی نقی طباطبائی؛
۸ شرح زیارت جامعه کبیره، اثر میرزا محمد علی چهاردهی؛
۹. شرح زیارت جامعه کبیره، اثر محمد هادی شیخ الاسلامی.[۳]
۱۰. یکی از شرح‌های زیبای این زیارت‌نامه، شرح فیلسوف و عارف معاصر ایت الله شیخ عبدالله جوادی آملی تحت عنوان «ادب فنای مقربان» است. با آنکه این شرح هنوز کامل نشده، ولی برخی از مجلّدات آن سه بار و برخی چهار بار تجدید چاپ شده است.[۴]
به سبب ویژگی‌های شایان توجه و درخشانی که در این شرح وجود دارد، چکیده بسیار فشرده‌ای از بخش‌هایی از آن را ارائه می‌کنیم.

منشور امامت

زیارت جامعه، بسان سیل از کوهسار وجود هادی امت، حضرت ابوالحسن ثالث، علی بن محمد نقی(علیه السّلام) سرازیر شده است و در آن در پوشش بیان فضائل انسان کامل، معارف عمیق توحیدی و ولایی، مطرح شده است.
امام هادی(علیه السّلام) در این زیارت، ائمه اطهار را با جلوه‌های گوناگون مطرح ساخته تا زائر ، آنان را از زوایای مختلف تماشا کند و آنان را الگوی خود قرار دهد.
در این زیارت، مهمان با انواع غذاهای امام شناسی، بزرگ داشته می‌شود. در واقع این بیانات عرشی امام علی النقی یک دوره امام شناسی است.
متن این عبارت‌ها به گونه‌ای است که صدور آن از غیر معصوم محال است؛ وانگهی مضامین آن با قرآن هماهنگ است و این، نکته‌ای است که پژوهشگر را از بحث سندی آن بی‌نیاز می‌سازد.
شخصی به نام موسی بن عبدالله نخعی به حضرت علی النقی(علیه السّلام) عرض کرد: یابن رسول الله ! مرا به زیارتی با بلاغت کامل آموزش ده که هر گاه در صدد بودم یکی از شما را زیارت کنم، از آن طریق باشد. آن گاه حجت علی الاطلاق خداوند متعال، امام هادی(علیه السّلام) این زیارت را بیان فرمودند.

پی نوشت :

[۱] . ر.ک: سیمای ائمه در شرح زیارت جامعه کبیره، علی نظامی، ج۱،ص۲۰،و۲۱.
[۲] . ر.ک: مفاتیح الجنان (زیارت دوم از زیارت‌های جامعه)
[۳] . ر.ک: مقدمه سیمای ائمه(ع).
[۴] . از این مجموعه تا کنون چهار جلد منتشر شده است. 


همزمان با هفته پژوهش و در قالب یك طرح پژوهشی توسط اداره كل دامپزشكی خراسان رضوی اندازه گیری آفلاتوكسین B1 در خوراك دام انجام شد.
كارشناس اداره كل دامپزشكی خراسان رضوی و محقق این طرح در خصوص طرح فوق اعلام داست: در سال جاری طرح بررسی میزان آفلاتوكسین در خوراك دام و طیور در كارخانجات خراسان رضوی از جمله 5 طرحی است كه اداره كل دامپزشكی استان به عنوان یك طرح كاربردی آن را به انجام رسانده است.
دكتر وحید نجارنژاد تعیین وضعیت آلودگی در تولیدات خوراك دام كارخانجات و انجام سیاستگذاری بهتر در كنترل این مواد را ازجمله اهداف این طرح دانست و در ادامه گفت: با مصرف خوراك سالم توسط دام و طیور، كیفیت تولیدات دامی افزوده شده و در نتیجه، توسعه صادرات این محصولات را باعث خواهد شد.
همچنین با تولید مواد لبنی و فرآورده های خام دامی سالم تر، امنیت غذایی شهروندان و در نتیجه سلامت عمومی ارتقا یافته و از صرف هزینه های درمانی نیز جلوگیری می شود.
او در ادامه، بدست آوردن میزان آفلاتوكسین توتال خوراك دام و طیور در فصول مختلف و نیز اندازه گیری آفلاتوكسین B1 كه در اثر حرارت از بین نرفته و در مواد غذایی می ماند را از جمله یافته های این طرح تحقیقاتی عنوان كرد.
این پژوهشگر خراسانی خاطرنشان ساخت: آفلاتوكسین B1 تولید شده در مواد خوراك دام به همراه خوراك وارد بدن حیوان شده و در آنجا به آفلاتوكسین M1 تبدیل خواهد شد و از طریق شیر نیز از بدن دفع می گردد و از آنجائیكه این آفلاتوكسین نسبت به حرارت مقاوم است در اثر حرارت پاستوریزاسیون هم از بین نمی رود.
وی یادآورشد: با توجه به اینكه از زمان برداشت نهاده های دامی از زمین تا نگهداری غیربهداشتی و مدت طولانی آن در انبارها، اینگونه نهاده ها همواره در معرض رشد قارچ های مولد آفلاتوكسین می باشد این موضوع باعث كاهش ارزش محصولات فوق می گردد كه با اجرای این تحقیق در راستای افزایش كیفیت می توان سیاست گذاری مناسب در جهت تامین غذای بهداشتی دام و افزایش تولید باشیم.


سرپرست دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی و پژوهش خراسان رضوی از امضای طومار الکترونیکی محكومیت ترورهای دانشمندان هسته ای به ویژه دكتر شهریاری در نمایشگاه امسال پژوهش و فناوری خراسان رضوی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، افشین تحفه گر با اشاره به استقرار این طومار در غرفه اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، خاطرنشان کرد: اولین امضای الكترونیكی در مراسم گشایش نمایشگاه، توسط استاندار خراسان رضوی انجام می شود.
تحفه گر تصریح کرد: این طومار از طریق یک صفحه نمایشگر نوری با قابلیت ثبت، نمایش و ذخیره همزمان امضاها در صفحه نمایش سیستم، توسط علاقه مندان در محل نمایشگاه امضا خواهد شد.
وی این طرح را یکی از دو فعالیت ویژه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در نمایشگاه امسال عنوان کرد و اظهار داشت: آغاز اجرای طرح ارایه مجوز به صورت الکترونیکی برای فعالیت های مختلف، از دیگر برنامه‌های غرفه این اداره کل در نمایشگاه امسال پژوهش و فناوری خراسان رضوی است.
تحفه گر گفت: این نرم افزاری به گونه ای طراحی شده كه علاقه مندان بدون مراجعه و حضور در محل دستگاه دولتی می توانند به منظور انجام فعالیت های مختلف خود، مجوز الكترونیكی دریافت نمایند.
تحفه گر همچنین از برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب با محوریت موضوعات پژوهشی ماه محرم در غرفه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خبر داد و گفت: در حاشیه این نمایشگاه، نمایه پژوهشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز به نمایش درخواهد آمد.
وی افزود: این نمایه شامل 500 طرح پژوهشی در حوزه های فرهنگی، هنری و اجتماعی است که عناوین و چکیده طرح ها در آن درج شده است.
تحفه گر گفت: امسال نیز همچون سال های گذشته، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با حضور 10 ناشر در مساحت 324 متر در محل سالن مفاخر نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی حضور جدی خواهد داشت./


مقدمه

پژوهش تقریباً در همه رشته ها به منابع دیجیتالی دسترس پذیر، آماده و قابل اعتمادی که به خوبی مدیریت و سازماندهی شده باشند، بستگی دارد. بسیاری از منابع دیجیتال (پایگاههای اطلاعات علمی، گزارش های پزشکی و آمارهای دولتی) طی دوره های زمانی طولانی و با هزینه های قابل توجهی گردآوری می شوند. برخی از این منابع برای نشان دادن تغییرات ایجاد شده در محیط طبیعی ارزش طولانی مدت دارند و برای تجزیه و تحلیل اثربخشی مداخلات سیاسی و تولید گزارشهای علمی و هنری مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری ازمنابع دیجیتال را که امروزه بوجود می آوریم بنا بر دلایلی که امروز برای ما چندان قابل تصور نیستند، در آینده مورد استفاده و بهره برداری مجدد قرار خواهند گرفت.

قابلیت های پژوهشی آینده به صورتی کاملاً جدی بدون سرمایه گذاری چشمگیر در زمینه پژوهش و توسعه آرشیوهای دیجیتال، مورد توافق واقع خواهند شد. فرایندها و فناوری های موجود در آرشیو دیجیتال که می کوشند عملکردهای سنتی ارزیابی، کسب و مدیریت مواد آرشیوی را تکرار نمایند؛ موفق نبوده اند و این به دلیل کاربر بودن زیاد و اتکای آنها به حدسیاتی است که دیگر در محیط دیجیتال اعتباری ندارند. فناوری های دیجیتال ایجاد، مدیریت، نگهداری و دسترسی به منابع آرشیوی را به طرقی شکل می دهند که مانند روشهای سنتی زیاد عمیق و پیچیده نیستند و در عوض موثر و کارآمد می باشند. این تغییرات مستلزم یک تحول اساسی در فرایند پژوهش خواهند بود، به ویژه اگر قرار باشد نوآوری لازم برای پشتیبانی از دسترسی طولانی مدت به منابع دیجیتال را از جوانب نظری، روش شناسی یا فنی فراهم کنند. اما چالشهای اصلی پژوهش کدامند؟

۱) مجموعه های دیجیتال گسترده، ناهمگون و در حال رشد هستند، به نحوی که خارج از محدوده توانایی ما برای مدیریت و نگهداری از آنها می باشند.

مفاهیم، روشها و ابزارهای نگهداری نمی توانند خود را با پیچیدگی و جریان پویای منابع دیجیتال چند رسانه ای همگام سازند. هیچ روش موثر (یا به صرفه ای) برای نگهداری از پایگاههای اطلاعاتی پویا، وب سایت های پیچیده، ابزارها یا نرم افزارهای تحلیلی در طولانی مدت وجود ندارد. با این وجود، منابع دیجیتال را نمی توان بدون ابزارهای لازم برای تحلیل و ارائه؛ تعبیر یا استفاده نمود. به علاوه، روشهای جاری متکی بر مداخله انسانی برای گزینش، سازماندهی، توصیف و دسترس پذیر سازی هستند. کار بدنی بزرگترین عامل هزینه سازی است که در نگهداری دیجیتال مطرح است و عاملی است که به مرور زمان هزینه سازتر هم می شود. روشهای جدیدی لازم است تا به وسیله آنها به مدیریت مقادیر انبوه داده های دیجیتال (با حداقل ممکن مداخله انسان) پرداخت.

۲) ویژگی های آرشیو دیجیتالی حاکی از نگرانی هایی است که برای طولانی مدت مطرح می باشند.

پژوهش در زمینه نگهداری دیجیتالی با بسیاری از موضوعات و اهدافی مشترک است که در حوزه ای وسیعتر پژوهش در زمینه کتابخانه دیجیتالی را در بر می گیرد، اما یکی از جنبه های منحصر به فرد نگهداری دیجیتالی عبارت است از توجه آن به طولانی مدت. طولانی مدت صرفاً به معنای مدتی است که از نظر زمانی آنقدر کافی است که گذشت آن سبب قدیمی شدن تکنولوژی شود مانند ده ها یا قرن ها. وقتی نگهداری طولانی مدت فراتر از چند دهه، چند نسل یا چند قرن می رود؛ نحوه مدیریت تعبیر شده برای اشیاء دیجیتالی اهمیت می یابد. برخلاف بسیاری از اشیاء فیزیکی که می توانند طی دوره های زمانی طولانی و بدون مراقبت از آنها دوام آورند، اشیاء دیجیتالی مستلزم مراقبت دائم و برخورداری از سیستمهای "پشتیبانی حیاتی" هستند تا همواره قابل استفاده باشند. ما نیازمند به انجام پژوهشهایی هستیم که به وسیله آنها سیستم هایی را مستقر نمائیم که تا حد ممکن خودنگهدار، خودناظر و خودتعمیرکننده باشند. افزونگی، قابلیت تکثیر و امنیت در برابر حملات عمدی در سیستم های آرشیوی و در مقابل ناتوانی های فنی، ویژگی های ضروری نگهداری طولانی مدت هستند که اهمیت آنها به مرور زمان بیشتر نیز می شود، چون اساساً فناوری ها در حال پیشرفت هستند.

۳) چالش های نگهداری در آرشیوهای دیجیتالی و در طولانی مدت شامل جوانب اقتصادی، اجتماعی، سازمانی و فنی می باشد.

هیچ مدل اقتصادی یا بازرگانی برای فعالیت های نگهداری دیجیتالی وجود ندارد. پژوهش در حوزه های اقتصادی و تصمیم گیری نیازمند بررسی طیفی از موضوعات مانند انگیزه های سازمانها در سرمایه گذاری برای آرشیوهای دیجیتالی و انگیزه انباشت کنندگان به قراردادن محتوا در مخازن می باشد. این موضوعات عمیقاً همراه با سوالاتی در خصوص حقوق مالکیت معنوی، رعایت حریم خصوصی افراد و اعتماد هستند. شاخص ها و مقیاسهایی برای سنجش کارکرد سیستم های گوناگون ذخیره سازی طولانی مدت مورد نیاز می باشد. همچنین از این شاخصها باید برای ارزیابی اثربخشی و هزینه های استراتژی های مختلف نگهداری، برآورد ارزش یا مزایای حاصل از خدمات آرشیوی و انجام تجزیه و تحلیل بازار و تقاضای کاربر استفاده نمود. ارزیابی آرشیو دیجیتالی بدون مقیاسهای ثابت و مشخص هزینه، مزایا و ارزش اشیای دیجیتالی غیر ممکن است.

۴) نگهداری کاربردی و قابل اطمینان مستلزم ابزارها و فناوری های جدید است.

نگهداری دیجیتالی بدون در اختیار داشتن ابزارها و فناوری هایی که بسیاری از جنبه های فرایند نگهداری را خودکار می سازند و از تصمیم سازی انسانی پشتیبانی می کنند، محقق نخواهد شد. برای پشتیبانی از گزینش، انتخاب استراتژی های نگهداری (عادی سازی، جابجایی، برابری) و تعیین هزینه ها و مزایای سطوح مختلف، توصیف و فراداده می بایست از مدل های تصمیم گیری مشخصی استفاده نمود. استراتژی های نگهداری دیجیتالی "فراداده - محور" هستند. بنا بر این، نیاز مبرمی به تدوین و ایجاد ابزارهایی است که به صورت خودکار فراداده های هسته و اصلی را تامین نمایند. مهم است که این تشخیص حاصل شود که فراداده، نمودارها و هستی شناسی ها پویا هستند و در معرض گسترش و بازبینی مکرر قرار دارند. برای کاربران آینده مواد آرشیوی ای ضروری خواهد بود که طرح های فراداده ای را بازیابی کنند و بتوانند بین آنها ارتباط برقرار کنند به همان نحوی که در هنگام ایجاد شیئ دیجیتالی مورد نظر رویداده بوده است. مدیریت تکامل طرح های فراداده ای یک موضوع پژوهشی عمده است. همچنین، مدیریت هویت اشیاء دیجیتالی نگهداری شده طی زمان، چالشی برای آرشیوهای دیجیتالی محسوب می شود، چون شاخصهای در نظر گرفته شده برای اشیاء دیجیتالی می توانند به آسانی تغییر یابند و فناوری های نام گذاری و ردیابی اشیاء دیجیتالی طی زمان تکامل می یابند. موضوعات پژوهشی در حوزه نام گذاری و ثبت شامل تدوین روشهایی برای نامگذاری ثابت اشیاء دیجیتالی آرشیو شده، ابزارهای گواهی و تایید صحت اشیاء دیجیتالی نگهداری شده، روشهای کنترل ویرایش و قابلیت تعامل میان مکانیزم های به کار گرفته شده توسط فراهم کنندگان مختلف محتوا می شود. همچنین ابزارهایی برای تبدیل خودکار اشیاء دیجیتالی نگهداری شده از حالت های قدیمی به حالت های جدید و معاصر، استانداردها و مدل های داده ای برای مستند سازی تاثیرات این تبدیلات مورد نیاز می باشد.

۵) آرشیو دیجیتال کاربردی، پایدار و کارآمد مستلزم یک زیر ساخت است.

استراتژی های آرشیو دیجیتالی تاکنون یا سازمانی بوده اند یا مجموعه ای. پژوهشی لازم است تا ویژگی های یک زیرساخت مشترک و قابل سنجش را برای پشتیبانی از آرشیو دیجیتالی تعیین نماید. این امر شامل تدوین فرایندها و ابزارهای مشخص و ایجاد خدمات مشترک در سراسر جامعه آرشیوی می شود. جامعه آرشیو دیجیتالی از مزایای خدمات مشترکی نظیر یک شکل واحد ثبت و مستندسازی کامل در بر گیرنده کلیه گونه های باز و اختصاصی و ابزارهای تبدیل خودکار، برخوردار خواهد شد. یک طرح ثبت شده از فراداده نیز مورد نیاز می باشد. برابری تا حدودی خود را به عنوان یک استراتژی نگهداری دیجیتالی نشان داده است، اما کارایی و امتیاز مالی آن بستگی به دسترس پذیری نرم افزار قابل اجرای آن دارد. تدوین یک یا چند مخزن نرم افزاری یک تعهد عمده برای این جامعه محسوب خواهد شد که مستلزم پژوهش در خصوص نگهداری نرم افزاری است. و سر انجام اینکه یک بخش عمده از زیرساخت مربوط به امکان تعامل (به ویژه کاوش) در سراسر آرشیوهای دیجیتالی توزیع شده و ناهمگون خواهد بود. 

 

http://ictarticle.blogfa.com/ منبع: Research Challenges in Digital Archiving and Long-term Preservation, Aug.۲۰۰۳ 


پژوهشگر برگزیده استان در سال 88 بر ضرورت تقویت پژوهشگران فعال در بخش خصوصی استان و کشور تاكید كرد.
به گزارش ستاد خبری هفته پژوهش خراسان رضوی، آرش علیپور تبریزی گفت: متاسفانه در گذشته حمایت بخش خصوصی از پژوهش ها در این حوزه بسیار اندك بوده است، اما با توجه به كیفیت و كمیت بالای پژوهش ها در این حوزه، نیاز به حمایت بخش دولتی از این حوزه بسیار محسوس است.
وی در ادامه با اشاره به حمایت از پژوهشهای حوزه پزشكی در استان خراسان رضوی، تصریح كرد: خوشبختانه اكنون عرصه پژوهش در خراسان رضوی شاهد شكوفایی و ثمردهی فراوان است.
دكتر علیپور برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش را در انگیزه دهی به فعالان این عرصه چه در حوزه نهادهای دولتی و چه خصوصی بسیار موثر دانست و تصریح كرد: نتایج برگزاری چندین ساله این نمایشگاه را اكنون در فضای پرنشاط دانشگاه ها و محیط های علمی استان می توان مشاهده كرد.
وی با اشاره به نمایش نتایج پژوهش جدید خود در غرفه سازمان نظام پزشكی خراسان رضوی در نمایشگاه امسال، تصریح كرد: این پژوهش با عنوان «طرح بانك داده های تشخیص هویت ژنتیكی خراسان رضوی» با حمایت استانداری خراسان رضوی انجام شده است.
دكتر علیپور از دیگر مشخصات این طرح را صدور كارت تشخیص هویت ژنتیكی برای اعضای ستاد حوادث غیر مترقبه خراسان رضوی در استانداری و دیگر دستگاه ها دانست و افزود: همزمان با صدور این كارت مشخصات اعضا در بانك اطلاعات مشخصات ژنتیكی (DNA) خراسان رضوی ثبت می شود.
وی ادامه داد: با توجه به پیگیری های ریاست سازمان پرشكی قانونی كشور، این سازمان به عنوان متولی نسبت به تهیه داده ها و تشكیل بانك اطلاعاتی هویت ژنتیكی ایرانیان به ویژه برای افراد در معرض خطر و مقامات كشوری و مجرمان در حال انجام اقدامات لازم است.
وی با بیان این كه طرح مذكور در جشنواره دستاوردهای 30 ساله انقلاب اسلامی در خراسان رضوی نیز برگزیده شده است، اظهار امیدواری كرد: با تامین هزینه ها این طرح در طی برنامه توسعه پنجم كشور در كل كشور به اجرا در آید.
شایان ذكر است دكتر آرش علیپور تبریزی با ارایه طرح پژوهش بررسی پنج سایت ژنتیكی مورد استفاه در تشخیص هویت در 300 مورد تصادفات از جمعیت ساكن خراسان رضوی در سال 86 – 87 از برگزیدگان سال گذشته نمایشگاه هفته پژوهش استانداری خراسان رضوی است./


برپایی غرفه توانمندی های پژوهشی دانشگاه علوم پزشكی مشهد در نمایشگاه بین المللی هفته پژوهش
معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشكی مشهد از برپایی غرفه های یافته ها و فعالیتهای پژوهشی دانشگاه علوم پزشكی مشهد در نمایشگاه بین المللی هفته پژوهش خبر داد .
دكتر جلیل توكل افشاری در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی مشهد گفت :‌در این نمایشگاه كه از 29 آذر ماه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی مشهد بر پا می شود 30 مركز تحقیقاتی 11 بیمارستان و شش دانشكده زیر پوشش دانشگاه آخرین دستاوردهای پژوهشی خود را در زمینه كتاب ، یافته پزشكی ،‌مقاله و پوستر به نمایش می گذارند .
وی  پیش بینی كرد : در این نمایشگاه 40 غرفه از دانشگاه علوم پزشكی مشهد در سالن مولوی برپا شود .
هفته پژوهش امسال از 29 آذر ماه آغاز و تا دوم دی ماه ادامه می یابد و همت مضاعف و كار مضاعف در پژوهش و فناوری،پژوهش هدفمند و توسعه پایدار، "الگوی مصرف و هدفمندی یارانه ها ،پژوهش، فناوری و اخلاق علمی "از جمله عناوین روزهای این هفته است .
دانشگاه علوم پزشكی مشهد  برنامه های ویژه ای بر اساس عناوین روزهای هفته پژوهش برگزار خواهد كرد.مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی گفت: پژوهشهای بومی و محلی در ساختار سیمای استان خراسان رضوی در اولویت نخست قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد، حجت الاسلام علی نهاوندی در غرفه صدا و سیمای نمایشگاه پژوهش و فن آوری خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگاران اظهارداشت: این پژوهش ها در حوزه شهر و روستا باید در حوزه استانی خراسان رضوی تعریف شود و با شرایط بومی و محلی همخوانی و مطابق داشته باشد.

وی ادامه داد: معتقدیم پژوهش های بومی و محلی به ارتقای جایگاه استان کمک می کند و رسانه ملی استانی آماده کاربردی کردن پژوهشها در حوزه فرهنگی است.

مدیرکل صدا وسیمای خراسان رضوی پژوهشگران را از ورود به پژوهش های دیربازده و زمان دار بر حذر داشت.

وی افزود: پژوهشگران جوان باید ازبازار پژوهش جهان مطلع باشند و همواره آنرا رصد نمایند.

نهاوندی اظهارداشت: در شرایط کنونی پژوهشگران از این بازار مطلع نیستند و این مهم نگران کننده است.

وی تاکید کرد: صدا و سیمای استانی آمادگی دارد در این زمینه با انعکاس اختراعات و اطلاع رسانی این نقیصه را برطرف کند.

مدیرکل صدا وسیمای خراسان رضوی گفت: عرصه پژوهش نیاز به خلاقیت و ابتکار دارد.

وی ادامه داد: تعامل دو سویه و شناسایی حلقه های فعال در عرصه پژوهش به شکوفایی عرصه های مختلف می انجامد.


کانون علمی و پژوهشی بسیج  دانشجویی دفترامام علی(ع)از همه علاقه مندان و دانش پژوهان ودانشجویان و اساتید  دعوت به عمل می آورد ،ضمن بازدید از نمایشگاه و حضوردرغرفه ی بسیج دانشجویی ومرکزتحقیقات شهیدآقاسی زاده و آشنایی با فعالیت های علمی بسیج دانشجویی در برنامه های زیر شرکت فرمایند.

1-بازدید از آثار برگزیده و ممتاز دانشجویان بسیجی

2-آشنایی با فعالیت مراکز رشد و فناوری و مرکز تحقیقات بسیج دانشجویی

3-کارگاه های آموزشی از قبیل آینده پژوهی ، ارتباط موثر، جنگ نرم و...

4- مسابقات رباتیک و ساخت پل های ماکرونی توسط دانشجویان

زمان : یکشنبه 28دیماه  الی چهارشنبه1 آذرماه محل دائم  نمایشگاه های بین المللی، تالار فردوسی، غرفه بسیج دانشجویی ، صبح 9 الی 13 و بعد اظهر 17الی 20:30

*****

جهت حضور گروهی و استفاده هدفمند از نمایشگاه به پایگاه  بسیج دانشگاه مراجعه فرمایید و  یا به شماره 09156573922 مدیریت علمی دفتر امام علی (ع) نام ونام خانوادگی خودو دانشگاه را ارسال کنید. مهلت ارسال اسامی تا ظهر روز دوشنبه 29 دیماه میباشد.

زمان حرکت برادران: دوشنبه 29 دی ساعت17    حرکت خواهران :دوشنبه 29دی ساعت 16:30

مکان: کوهسنگی 6 ناحیه بسیج دانشجویی


جانشین ستاد گرامیداشت هفته پژوهش خراسان رضوی گفت: بیش از 20 طرح جدید در نمایشگاه پژوهش امسال خراسان رضوی رونمایی شده است.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، رضا عبدالملكی در گفت و گوی زنده تلویزیونی با اعلام این مطلب اظهار داشت: حضور قشر جوان، اندیشمند و دانش پژوه خراسان رضوی در عرصه های علمی پژوهشی استان قابل تقدیر است.
وی افزود: نمایشگاه گرامیداشت هفته پژوهش در سال گذشته و امسال در بین نمایشگاه های سراسر كشور به عنوان نمایشگاه برتر در حوزه پژوهش انتخاب گردید.
جانشین ستاد گرامیداشت هفته پژوهش خراسان رضوی گفت: رونمایی بیش از 20 طرح جدید در نمایشگاه هفته پژوهش امسال با حضور استاندار خراسان رضوی از جمله تفاوت های نمایشگاه امسال در مقایسه با سال گذشته بوده است.
عبدالملكی تصریح كرد: نمایشگاه پژوهش خاستگاه به معرض گذاشتن آخرین دستاوردهای علمی پژوهشی پژوهشگران نخبه استان است و مسوولان باید نسبت به حمایت و تجاری سازی این پژوهش ها گام بردارند.
وی خاطرنشان كرد: توجه به مراكز آموزش عالی و دانش بنیان در دولت نهم و دهم چشمگیر بوده است به طوری كه در خراسان رضوی تعداد دانشجویان از سال 84 تاكنون 2.5 برابر شده است.
جانشین ستاد گرامیداشت هفته پژوهش خراسان رضوی نمایشگاه پژوهش و فناوری را فرصتی برای خلق ابتكارات، ایده ها و فناوری های نوین جوانان استان دانست.


مهلت ارسال آثار، مقاله، پِژوهش ‌و ایده‌ها در حوزه شهری با توجه به استقبال و مشارکت اندیشمندان و علاقه‌مندان وشهروندان تمدید شد.

به گزارش ستاد خبری «دومین جشنواره انتخاب برترین‌های پژوهش و نوآوری در حوزه مدیریت شهری» رییس مرکز مطالعات و برنامه‌ ریزی شهر تهران با بیان این مطلب افزود: سیاست شهرداری توسعه فعالیت‌های پژوهش محور است که برای این منظور مدل سازی برای کاربست و عملیاتی کردن دستاوردهای پژوهشی را در دستور کار قرار دادیم وهم اکنون دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران این ماموریت را پیگیری می‌کند.

مهندس محمدتقی‌ امان‌پور با تاکید بر آن که اولویت اصلی شهرداری استفاده از نوآوری و پژوهش‌هایی است که زمینه اجرایی داشته و توسط شهروندان و متخصصان ساکن در شهر تولید شده‌اند؛ خاطرنشان کرد: ما با طراحی این مدل که به زودی  تکمیل می‌شود به فعالیت‌های علمی و پژوهشی در سه حوزه راهبرد، کارکرد و دستورالعمل جنبه عملی خواهیم داد .

وی با تاکید براین که پژوهش و نوآوری و ابداعات صرفاً نباید هیبتی فیزیکی داشته باشد بلکه می‌تواند در حوزه مدیریت شهری به بهره‌وری، کاهش هزینه‌های مالی و زمانی و فراهم آوردن شرایط بهتر زندگی منتهی شود گفت: حضور شهروندان دراین جشنواره در تمام زمینه‌ها اعم از ارائه مقاله، کتاب، ایده، نوآوری و ابداع و نشست‌های تخصصی آزاد است.

وی با اشاره به این که مشارکت همگانی و استقبال از این جشنواره می‌تواند «نهضت تفکر برای زندگی بهتر» در شهر تهران را به ارمغان آورد گفت: برای تحقق این شعار علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت این جشنواره  "www.tehran.ir/rpc"و انجام هماهنگی‌های لازم به صورت جمعی و یا فردی در محورهای هشت‌گانه جشنواره شرکت نموده و نقش خود را به عنوان یک شهروند فکور ایفا کنند.

مهندس امان‌پور خاطرنشان کرد: مدیریت شهری بر این باور است که تغییر شهر تهران از یک شهر کاری و یا خواب‌گاهی به شهری زنده که تمام ابعاد زندگی اجتماعی را برای شهروندان فراهم می آورد تنها با مشارکت مردم در حوزه اندیشه، نوآوری و تفکر برای زندگی بهتر میسر است و ما در تلاشیم تا با برگزاری این‌گونه جشنواره‌ها‌ ‌به این هدف مشترک مدیریت شهری وشهروندان برسیم.

وی در ادامه «بانک ایده مدیریت شهری» را فرصتی برای نقد سازنده عملکرد شهرداری دانست و گفت: در این بانک  3 سوال برای شهروندان طرح شده است تا نقاط ضعف و قوت حوزه مدیریتی را به شکل علمی و کاربردی از نگاه آنان دریافت کنیم و طی این پرسش‌ها از مردم خواسته‌ایم تا ایرادها و زیبایی‌های پروژه‌های شهری انجام شده را بیان کنند و پیشنهاد خود را برای مدیریت برتر شهری ارائه دهند.

دبیر کمیته علمی این جشنواره نیز ضمن اعلام آمادگی این کمیته جهت تمدید مهلت ارسال آثار تا 4 آذرماه گفت: تا کنون بیش ا ز 450 اثر در محورهای مختلف در قالب مقاله، پژوهش، ایده‌های نو و پایان‌نامه به دبیرخانه جشنواره  ارسال شده و هم اکنون در مرحله بررسی  و داوری قرار دارند.

دکتر پور موسوی افزود: 76 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور با حداقل مدرک دکترا، داوری آثار رسیده را به عهده خواهند داشت که در صورت نیاز ممکن است  بعضی از آثار توسط چند داور بررسی شوند.

وی در ادامه گفت: جدای از انتخاب و داوری آثار، تایید محتوای علمی نشست‌ها و اظهار نظر درباره‌ زمینه‌های اجرایی پژوهش‌ها نیز از جمله‌ دیگر وظایف کمیته علمی است.


دبیر كمیته علمی ستاد برگزاری هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی گفت: برای حضور در نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی 500 مقاله علمی در قالب پوستر به دبیرخانه کمیته علمی ارسال شده است.

به گزارش واحد دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)_منطقه خراسان، دکتر جلیل توکل افشار با بیان این مطلب اظهارداشت: بالغ بر 500 مقاله پوستر در كمیته علمی دریافت شده كه 242 مورد از این تعداد در رشته های متفاوت پذیرفته شده است.

وی افزود: از بین 242چکیده پوستر پذیرفته شده، 119 پژوهش کشاورزی، 11 پژوهش علوم پایه، 37 پژوهش فنی- مهندسی، 23 پژوهش پزشكی و پیراپزشكی و 38 پژوهش مربوط به حوزه علوم انسانی و 20پژوهش در موضوع متفرقه می باشد.

دکتر توكل افشاری شاخص های انتخاب پوستر برتر را محتوا و ظاهر ارایه عنوان کرد و بیان داشت: 5 گروه داوری برای انتخاب پوستر در حال فعالیت هستند و زمان داوری برای هر پوستر بین 5 تا 7 دقیقه است.

دبیر كمیته علمی ستاد برگزاری هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی گفت: ارزیابی کمیسیون غرفه و ایده برتر این کمیته نیز در 4 گروه دانشگاه و مراكز علمی، صنایع، سازمان‌های اجرایی و نوآوران و مراكز روستایی انجام خواهد شد.

وی افزود: متولی نحوه ارزیابی غرفه و ایده برتر دانشگاه و مراكز علمی جهاد دانشگاهی، شرکت ها و مراکز پژوهشی بخش صنایع، اداره كل صنایع و معادن استان، سازمان‌های اجرایی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد و نوآوران و مراكز رشد پارك علم و فناوری خراسان رضوی می باشند.


نقش پژوهش در نظام آموزشی

دوشنبه 9 فروردین 1389 12:18 ب.ظ

تحقیق و پژوهش به عنوان زیرمجموعه ای از نهاد علم، زیربنای توسعه در عصر اطلاعات است و اساسا هر جامعه ای برای برنامه ریزی در سطح خرد وکلان و گذار موفقیت آمیز از اقتصاد صنعتی به اقتصاد دانایی محور و اطلاعاتی، ناگزیر از ساماندهی و مدیریت کارآمد و اثربخش امور پژوهشی است. موفقیت روزافزون علم در شناخت جهان هدف دار و قانونمند که با تکیه بر ابتکارات خلاقیت های به ودیعه نهاده شده از سوی خدای متعال در وجود بشر و بهره برداری از قدرت شگرف اندیشه آدمی صورت گرفته، فضای زندگی جدیدی را برای انسان ها به ارمغان آورده است. این فضای جدید و این تمدن نوظهور که خود برخاسته از تعاملات عمیق میان تمدنی و میان فرهنگی است، موجد خواست ها، نیازها، اندیشه ها، مسائل و مشکلاتی است که به نوبه خود توسعه علم وا ندیشه را می طلبند. در این مسیر اندیشه های ژرف در قالب پژوهش های بنیادین صورت بحث پذیر به خود می گیرند و دستمایه انجام پژوهش های کاربردی می شوند تا خواست ها و نیازها را پاسخ گویند و راه حل های بهتر و بیشتری برای مسائل و مشکلات جوامع بشری پیشنهاد کنند و همین جاست که نقش موثر و سهم بسزای بخش تحقیقات در روند تحولات جوامع آشکار می شود. تحولات زندگی بشر در قرن بیستم نشان از گسترش روزافزون اهمیت علم و تحقیق داشت، بویژه در نیمه دوم این قرن کشورهای صنعتی و در حال توسعه با آگاهی از نقش پژوهش در خلق فناوری و شتاب دهی برای توسعه، عمده توجه خود را مصروف تقویت و ارتقای بخش تحقیق نموده اند. از این روست که می توان گفت بین پیشرفت بخش تحقیق و شتاب توسعه فراگیر و پایدار در هر کشور ارتباط مستقیم برقرار است. اکنون در ابتدای قرن بیست و یکم قرار داریم و باید خود را برای چالش های فراروی آماده کنیم. کشور ما در آستانه این قرن با مشکلات اقتصادی مواجه است. تورم، بیکاری، ترکیب جمعیتی جوان، وابستگی به درآمد نفت و نوسان در تصمیم گیری ها و سیاستگذاری های مدیریتی تنها موارد اولیه فهرست این مشکلات عظیم اند. تجربه نشان داده است که یافتن راه حل های پایدار برای مشکلات عظیم اقتصادی مستلزم تعریف و ارائه الگو و مدل توسعه ملی سازگار با فرهنگ، تاریخ و خصوصیات نهادی در هویت هر ملت است. این مهم بدون انجام پژوهش های گسترده و مبتنی بر اصول علمی دست نیافتنی است. نقش پژوهش در توسعه همه جانبه پایدار چنان برجسته و انکار ناپذیر است که می توان آن را بدون تردید نیروی محرک توسعه در همه حوزه ها اعم از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه دانست اما علی رغم اعتراف و اذعان نسبت به اهمیت مقوله پژوهش این حوزه با دشواری های ساختاری و عملکردی فراوانی مواجه است.

جایگاه حقیقی تحقیق و پژوهش

یکی از عوامل اساسی پیشرفت در کشورهای توسعه یافته توجه خاص به امر پژوهش است. به عقیده ما در کشورهای جهان سوم، کشورهای اسلامی و از جمله ایران هنوز تحقیق جایگاه حقیقی خود را نیافته است. این ناکامی هم از جهت کمی و هم از نظر کیفی قابل تامل است. عدم توجیه ضرورت پژوهش، عدم ترسیم پایه های نظری و روش شناسی آن، فراهم نبودن امکان ها و ابزار لازم و در مواردی جانبدارانه بودن کارکرد سازمان های تحقیقاتی می تواند از عوامل ناکامی پژوهش در ایران باشد. پژوهش و تحقیق علمی از یک سو خصوصیات منحصر به فردی دارد و از سوی دیگر می تواند آثار و نتایج علمی ویژه ای در بر داشته باشد، زیرا پژوهش در واقع سلسله تلاش های قاعده مند، هدف دار و علمی است که می تواند به عقلانی کردن و در نتیجه کارآمد ساختن عناصر مختلف علم و معرفت بینجامد، هم چنین بازده حاصل از تکامل آن می تواند در پیشبرد امور اجرایی و توسعه زمینه های مختلف (سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی) به کار گرفته شود. اصولا تحقیق به دلیل بافت مستدلی که دارد می تواند به ارائه تبیینی شفاف از یک موضوع یا توضیحی دقیق و گاهی توصیفی منظم از کارکرد سازمان ها و نظام های مختلف بینجامد. گذشته از این در تحقیق و پژوهش معمولا نقاط ضعف و قوت موضوع ها بررسی شده یا کارکرد سازمان مورد ارزیابی قرار می گیرد و بر مبنای آن پژوهش یا اکتشاف می توان برای کارایی بیشتر به نوعی برنامه ریزی مبادرت ورزید.

ارتباط تحقیق و پژوهش با رشد و توسعه
 
اصولا هر نوع پیشرفت و توسعه، ارتباط مستقیمی با تحقیقات علمی دارد. همراهی حجم وسیع پژوهش با توسعه یافتگی کشورهای پیشرفته گویای این واقعیت است. یکی از اندیشمندان تصریح می کند که حدود ۹۸ درصد تحقیق ها و هزینه های مربوط به پیشرفت علمی در جهان مربوط به این کشورهاست. این کشورها به دلیل برخورداری از تحقیق های گسترده معمولا از شیوه های برتر و نیروهای کار ماهر استفاده می کنند و در استفاده از منابع خود کاملا صرفه جویی می کنند. تحقیق های مداوم و گسترده در این کشورها باعث شده که آن ها همواره چندین دهه جلوتر از بسیاری کشورها حرکت کنند. پیوند دیگر تحقیق و پژوهش با رشد و توسعه مربوط به ماهیت بلند مدت و راهبردی آن است. پژوهش به دلیل طبیعت علمی و کاربردی وسیع خود جنبه کلیدی دارد و در نتیجه بخصوص به دلیل ارتباط آن با رشد و توسعه، نیاز به عزمی ملی، اراده ای جدی و برنامه ریزی ای فوری دارد. این امر از چند جنبه حائز توجه است.
▪ اول: سرمایه گذاری در نیروی کار است، به این صورت که برای کسب بهره وری بیشتر از نیروی کار باید آن را کارآمد ساخت.
▪ دوم: کارایی نیاز به آموزش کارآمد و توانمندی در کاربرد شیوه های جدید دارد که بدون پژوهش علمی میسر نیست. از سوی دیگر یک عامل کلیدی دیگر در رشد و توسعه پیشرفت فناوری است که خود پیوندی زنده با تحقیقات علمی دارد. توجه به پدیده تحقیق و توسعه در کشورهای پیشرفته و وجود موسسه های فراوان مرتبط با آن نشانه این امر است.

تحقیق عقلانیت و امور ارزشی
 
یکی از نزدیک ترین عناصر به پژوهش، تعلیم و تربیت است. زیرا از یک سو تحقیق و آموزش و پرورش هر دو از عناصر درون زا بوده و از سوی دیگر پدیدآورندگان تحقیق، انسان ها و دانشمندان هر جامعه هستند. حتی جنبه آموزشی و پرورشی تحقیق و تاثیر آن ها را نیز نمی توان به راحتی از یکدیگر جدا کرد. زیرا جنبه پرورش در تحقیق، آن را هدفمند و معنی دار می سازد. یعنی با وجودی که غنای علمی و تخصصی بالا می تواند به کارایی تحقیق بیفزاید اما تمام مسأله این نیست و به قول پروفسور شوماخر صاحب نظر مشهور تعلیم و تربیت جوهره اصلی آموزش و پرورش در پژوهش عملی، همان تربیت و امور ارزشی است و ماهیت آموزشی مبتنی بر انتقال ارزش است. به تعبیر وی یافته های علمی صرف، در واقع فوت و فن تحقیق هستند ولی فرهنگ تحقیق محسوب نمی شوند. تحقیق و پژوهش علاوه بر جنبه های علمی، القا کننده نوعی روح و معرفت انسانی در هماهنگی ابزارهای فنی و آرمان های بشری نیز هست. اندیشمندان مختلف در مورد علمی بودن و یا علمی نبودن تحقیق های ارزشی دیدگاه های یکسانی ندارند. گروهی نه تنها گزاره های ارزشی را علمی نمی دانند حتی آن ها را بی معنا تلقی می کنند. عده ای دیگر بررسی های اخلاقی را هم در مجموعه مطالعه های علمی قرار می دهند و دسته سوم بین آن ها نوعی تفکیک قائل می شوند. برخی متفکران مشهور مانند مایکل اسکریون استدلال می کند که تمامی داوری های ارزشی را می توان در قالب علمی مطرح ساخت. وی ادعا می کند که اصولا مطالعه های علمی نیز خود جوهره قضاوتی دارند، زیرا کار روی یک پروژه علمی و تشخیص اعتبار آن نیازمند ارزیابی و داوری در مورد ابزارهای آزمایش گاهی، داوری در مورد نظریه ها و مشاهده ها و حتی بررسی برآوردها و دیگر لوازم آن است و این ها همگی قضاوت ارزشی محسوب می شود. بنابراین به عقیده ما پژوهش علاوه بر جنبه آموزشی، تکنیکی و عقلانی از گرای اخلاقی و ارزشی نیز برخوردار است و جدا کردن این امر از آن، روح و عاطفه حاکم بر تحقیق و اجتماع انسانی مربوط به آن را شکننده می سازد.

نارسایی های اجرایی و علمی در زمینه تحقیق و پژوهش
 
۱) مسائل فرهنگی: به جرات می توان گفت تحقیق در سطوح گوناگون کشور ما جزئی از فرهنگ نیست. نه در حوزه سیاست و اقتصاد و فرهنگ و جامعه و نه در سطح عامه مردم و خواص و مدیران و سیاستگذاران و تصمیم سازان و تصمیم گیران و مجریان، فرهنگ تحقیق وجود ندارد. این امر البته خود ناشی از دلایل متعددی است که مهم ترین آن ها عدم احساس نیاز به تحقیق وعدم وجود رقابت از بعد کیفیت و هزینه در همه حوزه ها و سطوح است. نکته قابل توجه آن که، علی رغم وجود مشکلات متعدد در زمینه های گوناگون اجتماع، پرسش ها و سوال های تحقیقاتی مورد نیاز کشور هنوز به درستی احصا و تبیین نشده اند و با این حال متاسفانه پژوهش های انجام گرفته و در حال انجام کشور بیشتر با تکیه بر فرم صورت می پذیرد تا تکیه بر محتوا.

۲) مشکلات مالی: از جمله سطح نازل سهم تحقیقات در تولید ناخالص ملی، سطح اندک سرمایه گذاری بخش خصوصی در فعالیت های تحقیقاتی و سطح نازل بهره برداری از ظرفیت های انسانی، مالی و فیزیکی تحقیقاتی است.

۳) ضعف مدیریت: این مشکل به صورت گسسته بودن رابطه آموزش و تحقیقات و صنعت، حاکمیت قوانین دست و پاگیر اداری و مالی، ناکارایی در مدیریت علمی، عدم تمرکز در سیاست گذاری، تمرکز زدایی در اجرا، عدم توجه به اولویت ها و نیازهای تحقیقاتی، ضعف جامع نگر، ابتلا به روزمرگی، فقدان نگرش آینده نگر، فقدان نظام نظارت و ارزیابی بر روند توسعه تحقیقات در کشور و مسائلی از این دست تجلی می یابد.

۴) ضعف ارتباطات: وجه مشخصه آن نامطلوب بودن ارتباطات میان بخش تحقیقات با اقتصاد، صنعت، سیاست، فرهنگ و جامعه، ضعف ارتباط با دنیای پویای علم و فناوری، ضعف مفرط پایگاه های اطلاع رسانی و مانند آن است.

۵) ضعف نیروی انسانی: در این خصوص می توان به کمبود تعداد محققان، تساهل و کم کاری در ابداع و تولید دانش و تحمل نکردن مشکلات برای نیل به نتیجه تحقیق، سطح نازل دانش روز در میان محققان و پژوهشگران، ضعف جایگاه معنوی و اجتماعی محققان و موارد مشابه اشاره کرد. آن چه بیش از همه ضرورت آن احساس می شود و در روزگار ما در حکم کیمیاست، وجود جریانی فرهیخته، دردآشنا، آشنا به جایگاه پژوهش و معترف به ارزشمندی وجود محقق و پژوهشگر است که از قیود نظریه ها و آرا و دیدگاه های مسلط غربی در حوزه پژوهش هم زمان با شناخت کامل آن ها رهیده و عقلانیت جاری و ساری در فرهنگ و سنن و رسوم این ملت را به درستی بشناسد و دغدغه او حل مشکلات عدیده کشور با تکیه بر توان نیروهای بومی از طریق ارتقای جایگاه پژوهش و پژوهشگری باشد.

راه کارهای رفع موانع تحقیق و پژوهش

۱) نخست این که ما با توجه به عوامل بازدارنده اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و تاریخی در ارتباط با پژوهش و پژوهشگری و آگاهی از مشکلات اساسی و بنیادین خود نباید در برنامه های اصلاحی به صورت ساده انگارانه برخورد کنیم و یا دچار خوش باوری شویم.
۲) با توجه به کمبود شدید محقق در جامعه، این ضرورت به شدت احساس می شود که باید از توان محققان فعلی استفاده کاملی بشود و در چنین شرایطی از هدر دادن توان نیروهای محقق از طریق تکرار پژوهش ها و موضوع های بیهوده و غیرمرتبط با نیاز جامعه بپرهیزیم.
۳) مسأله بعدی ضرورت هماهنگی بین رشته های مختلف دانشگاهی در مسائل تحقیقاتی است که این امر منجر به پژوهش های تکمیلی خواهد شد.
۴) ضروری است که برنامه ریزی های آموزشی در جهت تربیت محقق در جامعه انجام شود. در این جا ذکر این نکته ضروری است که در کشور ما به رغم مشکلات بنیادینی که در زمینه اقتصادی و اجتماعی برای توسعه پژوهش وتحقیق وجود دارد جامعه ما از نیروهای بالقوه و پتانسیل های بالایی از نظر تحقیقی برخوردار است. در صورتی که از این نیروها استفاده های درست و دقیقی شود می توان گام های موثری در پیشبرد تحقیقات در کشور برداشت.
۵) از دیگر پتانسیل های قوی تحقیقی و پژوهشی کشور حضور گسترده محققان ایرانی در خارج از کشور و در محافل تحقیقاتی جهان است که جذب این محققان دور از وطن و علاقه مند به بازگشت به ما در پیشبرد امر تحقیق و همتراز کردن تحقیقات ایرانی با پژوهش های جهانی کمک زیادی می کند.
جذب محققان چه آن ها که در داخل و چه آن ها که در خارج هستند کار ساده ای نیست و باید برای آن ها جاذبه هایی ایجاد کرد که با رغبت و رضایت خاطر جذب موسسات و سازمان های تحقیقاتی کشور شوند. این جاذبه ها عبارتند از:
۱) ایجاد جاذبه های انتشاراتی و تحقیقاتی؛ یک محقق بیش از همه انتظار دارد که پس از زحماتی که در راه تحقیق کشیده است اثرش منتشر شود و ثمره تحقیقاتش را به صورت منتشر شده ببیند.
۲) ایجاد جاذبه های اطلاعاتی برای محققان؛ یعنی با ایجاد و گسترش بانک های اطلاعاتی در موسسات تحقیقاتی، امکان گردآوری و تهیه داده های مورد نیاز پژوهش گران را فراهم کنیم. امکاناتی مانند به وجود آوردن کتابخانه های تخصصی و مناسب و نیز ارتباط گسترده با شبکه های اطلاعاتی از جمله اینترنت، ضروریات توسعه در امر پژوهش است.
۳) رفع نیازهای معیشتی؛ بی تردید ایجاد جاذبه های اقتصادی در جهت رفع نیازهای معیشتی از مهم ترین مولفه های اساسی در گسترش فرهنگ پژوهشی در جامعه است. متاسفانه در کشور ما هنوز در بیشتر مراکز و موسسات تحقیقاتی حق التحقیق به ازای کارهای فکری بر اساس ساعت است نه ارزش کار. این در حالی است که اساسی ترین مرحله تحقیق زمانی است که محقق به ظاهر به کاری اشتغال ندارد، نشسته و فکر می کند. تصور کنید نتیجه کار اینشتین در مورد تئوری نسبیت که در ۲۴ صفحه ارائه شد، چنان چه قرار بود بر اساس تعداد صفحات نهایی مورد ارزشیابی قرار گیرد چند ساعت اضافه کار به اینشتین تعلق می گرفت؟! پس برای ارزشیابی کار تحقیقی، زمان سنجی کار درستی نیست بلکه باید بنا به ارزش و اهمیت تحقیق کار سنجیده شود و محقق از نظر مالی خیالش آسوده و دغدغه معیشتی و مالی نداشته باشد.
۴) ایجاد جاذبه های بین المللی؛ بسیاری از محققان ایرانی علاقه مند هستند که پژوهش های آن ها در مجامع تحقیقاتی و فرهنگی بین المللی مطرح شود و نظریات شان در چهار دیواری داخلی کشوری محصور نماند تا امکان بحث، جدل و کنکاش بیشتری درباره آن ها در سطح جهانی وجود داشته باشد. پس لازم است که موسسات تحقیقاتی با برنامه ریزی های صحیح نسبت به برقراری ارتباط و همکاری با سازمان های علمی، آموزشی و فرهنگی مانند“یونسکو” و سایر موسسات فرهنگی در جهان اقدام کنند که محققان کشور بتوانند در سطح بین المللی هم تحقیقات خود را مطرح نموده و با دنیای خارج ارتباط و تبادل نظر کنند و نیز حضور محققان ایرانی در نشست ها و همایش های معتبر بین المللی به سهولت امکان پذیر باشد.

منبع: روزنامه رسالت


پژوهش و آموزش، دو بال رشد اندیشه ها و علوم است و هریك بدون دیگرى، ناقص. پژوهش پشتوانه آموزش است و آموزش، سؤال آفرین و زمینه ساز پژوهش. با آموزش، كاستیهاى پژوهش و نارساییهاى آن برطرف مى شود و پرسشهاى نو جوانه مى زند و افقهاى جدید براى دانشور شكل مى گیرد و با این تعاون، دانش بالنده مى شود. لذا از رونق افتادن هركدام، افول و ركود دیگرى را در پى دارد.
امروزه در ساحت علوم، این وابستگى چنان خود نموده كه هیچ پژوهشگاهى بدون آموزش سیر نمى كند و هیچ مركز آموزشى، خود را بى نیاز از پژوهش نمى بیند.
علوم حدیث نیز از این قاعده مستثنا نخواهد بود؛ بدین معنا كه بارورى آن، در گرو پژوهش و آموزش است. حال ،پرسش این است كه آیا حدیث و دانشهاى آن، با تحقیق و تعلیم پیش آمده است و با این دو بال پرواز كرده است، یا نه؟ آیا میزان پژوهش و آموزش، یكسان بوده است؟ اینك چه باید كرد؟
درنگى در گذشته نشان از آن دارد كه پژوهش، تا اندازه اى در میان عالمان شیعى رونق داشته است. آنان در حفظ و كتابت، تدوین و تبویب، شرح و ترجمه حدیث و نیز در تدوین و شكل گیرى علوم حدیث، از قبیل رجال و درایه، تلاشهاى قابل ارجى به عمل آورده اند. تا آنجا كه محمّدبن ابى عمیر، صاحب 94 تألیف حدیثى است1؛ فضل بن شاذان، 280اثر حدیثى از خود برجاى گذاشت2؛ محمدبن مسعود عیاشى، بیش از 200كتاب حدیثى تالیف كرده3؛ على بن مهزیار اهوازى، 333كتاب نگاشت4 و حسین بن سعید اهوازى، 330اثر عرضه كرد.5
در دوره بعد نیز محمدبن یعقوب كلینى، بیست سال در تدوین كتاب كافى كوشید6 و شیخ صدوق، 300مصنّف در حدیث پدید آورد.7 در عصر حاضر، كتب حدیثى، بیش از 200عنوان است و مجموع احادیث گردآورى شده در كتب اربعه، بحارالانوار، الوافى، وسائل الشیعه و مستدرك الوسائل، از صدهزار حدیث تجاوز مى كند.
در بخش شرح و تعلیقه نویسى مى توان از مرآةالعقول (شرح كافى) و ملاذالاخیار (شرح تهذیب الاحكام) از علامه مجلسى ،و روضةالمتقین (شرح من لایحضره الفقیه) از محمدتقى مجلسى، شرح ملاصدرا بر كافى، شرح ملاصالح مازندرانى بر كافى، و تعلیقه میرداماد بر كافى، نام برد.
شرحهاى صحیفه سجادیه، چون ریاض السالكین از سیدعلى خان كبیر8، و شرحهاى نهج البلاغه چون شرح ابن میثم بحرانى و منهاج البراعه از میرزا حبیب اللّه خویى9 و دیگر شروحى كه بر زیارتها و ادعیه نوشته شده، چون الانوار اللامعه (شرح زیارت جامعه) از سیدعبدالله شبّر10 و شرح زیارت عاشورا از ابوالمعالى كلباسى11، نیز از این قبیلند.
در ترجمه كتب حدیث و اخبار نیز یادگارهاى قابل توجّهى برجاى مانده است. نمونه هایى چون: ترجمه تفسیر منسوب به امام عسكرى(ع)، ترجمه تهذیب الاحكام، ترجمه برخى از جلدهاى بحارالانوار، و ترجمه هاى ثواب الاعمال، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، عیون الاخبار12 و… از این بابند.
اینها پاره اى از مجاهدتهاى علمى در قلمرو اخبار و احادیث بود. در حوزه علوم الحدیث، یعنى رجال و درایةالحدیث، نیز وارث میراثهاى گرانقدرى هستیم.
در زمینه علم رجال، آثار چاپ شده موجود، بیش از پنجاه عنوان است. از اختیار معرفةالرجال، اثر كشى گرفته تا قاموس الرّجال، اثر علامه شوشترى و معجم رجال الحدیث، نوشته آیة الله خویى.
اینها بجز نسخه هاى خطى است كه در كتابخانه ها موجود است، یا در كتابنامه ها از آنها یاد شده است.
در حوزه درایةالحدیث نیز نوشته هاى گرانقدرى را به ارث برده ایم.
از درایةالحدیث، اثر زین الدین العاملى و الوجیزه، نوشته شیخ بهایى و الرّواشح السّماویّه، اثر میرداماد گرفته ،تا سماءالمقال كلباسى و جامع المقال طریحى، تا قواعد الحدیث محیى الدین غریفى و بحوث فى علم الرجال محمدآصف المحسنى، ماندگارهاى این بخش اند.
اینها پژوهشهایى بود كه از گذشته تاكنون در این زمینه ادامه داشته است.
بجز اینها، پژوهشهاى ارزشمند و مناسب دیگرى نیز به صورت فردى و گروهى در حوزه حدیث آغاز شده است. در این زمینه مى توان از معجم نویسى و راهنماسازى، تصحیح و تحقیق، مسندنویسى، گزیده نویسى، واحدسازى مجموعه هاى حدیثى و به خدمت گرفتن رایانه ،نام برد.
حدیث پژوهشى ،گرچه به پاى نیاز نرسید و بى نیازكننده نیست، اما بسیار ارزشمند است. با اسف فراوان، در بعد آموزش و تعلیم، كارنماى خوشنودكننده اى در دست نیست.
اگر از جلسه هاى املاى حدیث13 و قرائت آن نزد مشایخ ـ كه تا قرن ششم نیز رونق داشته ـ و نیز از حلقه هاى درس خصوصى كه برخى از استادان داشته اند بگذریم، برنامه آموزشى سازمان یافته اى سراغ نداریم.
بجد مى توان مدّعى شد كه آموزش رجال، درایه، فقه الحدیث، و تاریخ و تطوّر حدیث در هیچ دوره اى پانگرفته، تا بتوان گفت به افول گراییده است و حوزه هاى علمیه به عنوان یك نهاد تعلیمى دینى، در این زمینه، قصور ورزیده اند.
بلى، در سالهاى اخیر، در پى پاره اى تحولات اصلاحى، درسهاى رجال و درایه، براى برخى مقاطع تحصیلى ، نخست با عنوان دروس جنبى و سپس در ذیل درسهاى عمومى در پایه هاى هشتم تا دهم، وارد برنامه هاى آموزشى حوزه شده است. امّا روشن است كه به این دو درس بریده و منقطع از قبل و بعد نمى توان امید بست.
در رشته هاى تخصّصى علوم حوزوى نیز، كه در سایه همان تحولات شكل گرفت، از علوم حدیث خبرى نیست. زیرا رشته هاى دایرشده عبارت است از: تبلیغ، كلام و تفسیر و علوم قرآن.
در مراكز آموزشى دانشگاهى نیز گرچه برخى از درسها در زمینه علوم حدیث در سالهاى قبل از انقلاب اسلامى ایران وجود داشته است، كه در این زمینه مى توان از درسهاى استاد شانه چى در دانشگاه مشهد یاد كرد ، ولى علوم حدیث، به عنوان یك گروه آموزشى، سابقه اى ندارد. در سالهاى اخیر، در برخى از دانشگاهها، چون دانشگاه تهران و تربیت مدرس، آن هم با عنوان علوم قرآن و حدیث، گروههاى آموزشى شكل گرفته كه بسیار نوپاست. و دانشكده علوم حدیث ـ كه این نشریه بدان وابسته است ـ نیز هنوز مراحل ادارى و سازماندهى را پشت سر مى گذراند.
از این رو،جاى صد افسوس است كه تاكنون، آموزش در حوزه حدیث، به موازات پژوهش حركت نكرده است. به نظر مى رسد اهل سنّت، چنانكه در پژوهش، بویژه در سالیان اخیر، حركتهاى پرشتابى داشته اند، در حوزه آموزش نیز جلوتر باشند.
یكى از رشته هاى درسى در نظامیه بغداد، علم الحدیث بود و عبدالوهاب قامى (م500ق) و خطیب تبریزى (م502ق) از استادان این درس بودند.14 در سال 728قمرى، دارالقرآن و دارالحدیث تنكویه در دمشق تأسیس شد و ذهبى از مدرّسان آن بود.15 در الازهر، از سال 1936 میلادى، قانونى به تصویب رسید كه پس از دوره ابتدایى تا مراحل پایانى تحصیل، حدیث جزو درسها قرارگرفت.16
این نگاه به گذشته و گستره نیازها و پرسشهاى جدید، برنامه ریزان آموزشى و پژوهشى را فرامى خواند كه حدیث و دانشهاى وابسته بدان را در برنامه ها جاى دهند.
قرآن و حدیث، دو مصدر دین شناسى و مادر علوم اسلامى به شمار مى روند و نباید در حاشیههبرنامه هاى نهادهاى تعلیمى و آموزشى قرارگیرند. نباید فرزندان، عرصه را بر مادر تنگ كنند و آن را از صحنه به دور سازند یا در حاشیه قراردهند.
حاشیه نشینى حدیث، این ضرر را داشته كه هنوز بسیارى از قلمروهاى آن، به تعلیم، بلكه تحقیق، درنیامده است. روایات مربوط به معارف، اخلاق، آداب و رسوم و ادعیه و زیارات، هنوز بكر باقى مانده اند. حدیث، در حاشیه و به دنبال فقه و اصول گام برمى دارد و تا آنجا بدان توجه مى شود كه فقه و اصول دامن گسترده باشد.
بر پیروان سنّت و عترت فرض است كه حدیث را در همه قلمروها و با همه دانشهاى بایسته آن، منظور كنند و آن را از انحصار منبر وعظ و كرسى فقه خارج سازند.
به امید روزى كه حدیث و دانشهایش جایگاهى شایسته در برنامه آموزشى حوزه ها به دست آورد و رشته اى تخصصّى را به خود اختصاص دهد و مراكز آموزش عالى به علوم حدیث، به عنوان یك گروه مستقل آموزشى بنگرند. واللّه ولىّ التّوفیق.

پی نوشت :

1. الفهرست، محمدبن الحسن الطوسى، قم، منشورات الرضى، ص142
2. همان، ص124
3. همان، ص136
4. همان، ص88
5. همان، ص58
6. مستدرك الوسائل، میرزاحسین نورى، قم، اسماعیلیان، ج3، ص535
7. الفهرست، ص157
8. ر.ك: الذریعة، ج3، ص345ـ359 (49 عنوان شرح).
9. ر.ك: الذریعة، ج4، ص111ـ161 (86 عنوان شرح).
10. ر.ك: الذریعة، ج3، ص305ـ306 (9 عنوان شرح).
11. ر.ك: الذریعة، ج3، ص307ـ 308 (7 عنوان شرح).
12. ر.ك: الذریعة، ج4، ص90ـ147
13. ر.ك: الذریعة، ج2، ص305ـ319
14. مدارس نظامیه و تاثیرات علمى و اجتماعى آن، نورالله كسائى، تهران، امیركبیر، 1363، ص135
15. تاریخ دانشگاههاى بزرگ اسلامى، عبدالرحیم غنیمه، ترجمه نورالله كسائى، تهران، انتشارات یزدان، 1364،ص155
16. الازهر فى الف عام، محمد عبدالمنعم خفاجى، بیروت ـ قاهرة، عالم الكتب ـ مكتبة اللباب الازهریة، ج2، ص182ـ185

منبع: فصلنامه علوم حدیث


معاون پژوهش و برنامه ریزی نیروی انسانی آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: همزمان با هفته گرامیداشت پژوهش و فناوری، طی مراسمی از پژوهشگران دانش آموز، معلم و پیشكسوت برتر استان تجلیل می شود.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید حمید پیشنماز اظهار داشت: مراسم تجلیل از برترین های آموزش و پرورش در عرصه پژوهشی با حضور مسوولان استانی اول دی ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
وی افزود: تهیه ویژه نامه قلم مهر با هدف آشنایی با فعالیت های پژوهشی و تشویق فرهنگیان به انجام فعالیت های پژوهشی از دیگر برنامه هایی است كه در آستانه هفته پژوهش و فناوری انجام می شود.
معاون پژوهش و برنامه ریزی آْموزش و پرورش خراسان رضوی خاطرنشان كرد: همزمان با برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی، با حضور دانش آموزان در غرفه این سازمان، آزمون مجازی متناسب با دوره های تحصیلی دانش آموزان در مقاطع مختلف برگزار خواهد شد و پس از خاتمه نمایشگاه به 300 نفر از برگزیدگان جوایزی تعلق خواهد گرفت.
پیشنماز با اشاره به چاپ و انتشار پوستر پژوهش های برگزیده این سازمان در هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی، بیان داشت: برخی از عناوین پژوهشی كه نتایج آن مورد نیاز دانش آموزان، اولیا و مربیان است، انتخاب و طی این هفته در اختیار جامعه مخاطب قرار می گیرد.
وی ادامه داد: همچنین50 پوستر از این تعداد در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی ارایه می شود.
معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش خراسان رضوی از ایجاد غرفه رباتیك و ربوكاپ دانش آموزی، انجام مسابقات آزمایشگاهی ویژه دانش آموزان، ارایه نمونه دست سازه ها و پژوهش های برتر دانش آموزان و فرهنگیان در زمینه های علوم تجربی و آزمایشگاهی، دست سازه های برتر حرفه و فن را از فعالیت های سال گذشته آموزش و پرورش خراسان رضوی عنوان و خاطرنشان كرد: معرفی تولیدات برتر محتوای الكترونیكی استان، پرده برداری از سایت ویدیو كنفرانس و VOIP به روی بستر شبكهWAN اداره كل آموزش و پرورش خراسان رضوی از دیگر فعالیت های سال گذشته هفته پژوهش وفناوری اداره كل آموزش و پرورش خراسان رضوی بوده است./


 • تعداد صفحات :2
 • 1  
 • 2  

نظرسنجی

 • نظر شما درباره زمان برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال چیست؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :