تبلیغات
هفته پژوهش - مطالب تیر 1389

مشاور معاون پژوهشی وزارت علوم در امور فناوری و تجاری سازی گفت: امسال برای نخستین بار از فناوران برتر، مدیران فناوری‌های برتر و واحدهای فناور برتر در هفته پژوهش و فناوری تقدیر می‌شود.
حسین رشیدی در گفت و گو با خبرنگار علمی «خبرگزاری دانشجو»، با بیان اینكه فناوری چرخه علم به ثروت را نزدیك می كند، اظهار داشت: امسال برای نخستین بار از فعالان حوزه فناوری كشور تقدیر می شود.
 
وی با اشاره به اینكه روزهای هفته پژوهش با یك شعار مشخص شده است، افزود: برگزاری هفته پژوهش در سراسر كشور موجب تبعیین سیاست‌های تشویقی، ایجاد انگیزه و امید بیشتر بین پژوهشگران می شود.
 
مشاور معاون پژوهشی وزارت علوم در امور فناوری و تجاری سازی تصریح كرد: پژوهش پشتوانه حركت‌های جهشی و جهاد علمی است كه ورود فناوری به این چرخه شتاب كشور را برای رسیدن به اهداف بلند علمی افزایش می دهد./


به گزارش روابط عمومی معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه؛ در نشست معاون پژوهش مدیریت حوزه علمیه استان اصفهان با مسئولین و مدیران معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه، فعالیت‌ها و برنامه‌های پژوهشی حوزه این استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این نشست كه در جریان دیدار معاون پژوهش حوزه علمیه اصفهان از معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه برگزار شد ؛ حجت الاسلام والمسلمین خطاط معاون پژوهش حوزه اصفهان با اشاره به اهمیت تبیین كاركردهای پژوهش و شكل گیری فرهنگ پژوهش در میان طلاب ، از تشكیل گروه‌های علمی تخصصی، برگزاری دوره‌های مكمل علمی در رشته‌های تخصصی برای طلاب، آموزش پژوهش و برگزاری كلاس‌های توجیهی برای اساتید، راه اندازی دفتر امور فضلا، استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت‌های پژوهشی درس خارج، راه اندازی مشاوره پژوهشی، انتشار ویژه‌نامه قرآنی و تأسیس دفتر جذب مقالات در سه بخش: طلاب، فضلا و اساتید حوزه  علمیه اصفهان، به عنوان مهمترین اقدامات و فعالیت‌های معاونت پژوهش حوزه‌ علمیه اصفهان نام برد.

در این نشست، معاون پژوهش حوزه‌های علمیه ضمن مثبت ارزیابی كردن اقدامات پژوهشی انجام شده در حوزه اصفهان خواستار تقویت برنامه‌ها و فرایندهای پژوهشی در حوزه‌های علمیه كشور و استفاده از برنامه‌ها و ظرفیت‌‌های علمی ـ پژوهشی مراكز  استانی حوزه در طراحی برنامه‌های كلان حوزه گردید.

حجت الاسلام والمسلمین عماد، هماهنگ سازی برنامه‌ها و طر ح‌های مرتبط را موجب تعامل، هم‌افزایی و ارتقاء هر چه بیشتر فعالیت‌های پژوهشی در سطح حوزه‌های علمیه دانست و خواستار امكان سنجی تبدیل گروه‌های علمی حوزه اصفهان به انجمن‌های علمی گردید و ضمن تاكید بر استفاده هر چه بیشتر از طرح‌ها و فرصت‌های فراهم شده در حوزه اصفهان در جهت تقویت رویكرد پژوهشی درس خارج، گسترش مشاوره پژوهشی در مدارس علمیه كشور را موجب رشد و تقویت بسترهای علمی ـ پژوهشی در حوزه دانست.


عضو هیات علمی كشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد توسعه دستاوردهای پژوهشی را نمایانگر پیشرفت کشور و افزایش سرمایه ملی عنوان كرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، دکتر علیرضا كوچكی اظهار داشت: حمایت از فعالیت های پژوهشی و پژوهشگران از سوی دولت باید به یك حرکت دایمی در طول سال مبدل شود و صرفا به برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره ها خلاصه نشود.
وی افزود: همانطور كه فعالیت پژوهشگران به زمان خاصی محدود نمی شود، دولت نیز باید در همه مواقع از آن بهره جوید و پژوهشگران نیز به عنوان نخبگان باید در همه حوزه های ملی حضور فعال داشته باشند.
این مدرس دانشگاه در خصوص برگزاری نمایشگاه پژوهش وفناوری خراسان رضوی، تصریح كرد: برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی سبب آشنایی هرچه بیشتر مردم با امور پژوهشی و ضرورت‌های گسترش آن در حوزه‌های مختلف می شود.
كوچكی با اشاره به ضرورت جذب حداکثری مردم به نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی، بیان داشت: با ایجاد جاذبه‌های ظاهری و فیزیكی در فضای نمایشگاه و همچنین پرمحتوا كردن پایه علمی و متناسب شدن پژوهش های ارایه شده و دستاوردها با نیاز بازدیدكنندگان، می توانیم شاهد حضور بیشتر بازدیدكنندگان باشیم.
عضو هیات علمی كشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزاری سخنرانی های علمی، برگزاری جلسات گفتگو میان پژوهشگران و بازدیدكنندگان و همچنین نمایش گزارش تصویری دستاوردهای پژوهشی را از دیگر ملزومات این نمایشگاه عنوان كرد.
دکتر کوچکی حمایت بخش خصوصی از پژوهش ها را به نفع این بخش عنوان كرد و اظهار داشت: اگر دستاورد جدیدی در عرصه صنعت به دست آید، مسلما برای صاحبان صنعت دارای منافع اقتصادی خواهد بود، زیرا هزینه های كمتری را برای خریداری آن از خارج كشور صرف می كنند و همچنین خدمات پس از فروش آن صنعت نیز در دسترس می باشد.
این مدرس دانشگاه حمایت بخش دولتی از پژوهش ها نیز را مثبت ارزیابی كرد و گفت: باید با تخصیص بودجه كافی در این حوزه بتوانیم کیفیت و کمیت پژوهش ها را به حد مطلوب برسانیم.
شایان ذكر است دكتر علیرضا كوچكی با ارایه 77 عنوان كتاب تالیف و ترجمه 42 عنوان درج مقاله در مجلات بین المللی، 162 عنوان درج مقاله در مجلات داخلی و 81 عنوان درج مقاله در كنفرانس های بین‌المللی، از برگزیدگان هفته پژوهش سال گذشته خراسان رضوی است./


مدیركل راه و ترابری خراسان رضوی بر ضرورت توسعه پژوهش محور حوزه حمل و نقل و راه و ترابری استان تاكید كرد.

به گزارش روابط عمومی اداره كل راه و ترابری خراسان رضوی، مهندس حسن احمدی نوری همزمان با هفته پژوهش و فناوری گفت: استفاده از فناوری های نو و آخرین پیشرفت های علمی حوزه حمل و نقل و راه و ترابری، از سیاست های این حوزه راه و ترابری در راستای افزایش كیفیت تردد در محورهای مواصلاتی خراسان رضوی است.

رییس شورای هماهنگی حمل و نقل خراسان رضوی با عنوان اینكه جاده های استان به دلیل وجود بارگاه منور رضوی(ع) و همجواری با كشورهای آسیای میانه، همواره با حجم بالای تردد مواجه است، خاطرنشان كرد: به كارگیری روش های نوین و علمی حاصل از پژوهش های انجام شده، بی شك موجب توسعه و افزایش كیفیت پروژه های راهسازی و نگهداری از شبكه محورهای مواصلاتی خراسان رضوی خواهد شد.

وی با اشاره به حمایت اداره كل راه و ترابری خراسان رضوی از انجام پژوهش های مرتبط با این حوزه به ویژه در موضوعات مورد نیاز، تصریح كرد: با توجه به تلاش های صورت گرفته از جمله برگزاری كارگاه ها و دوره های آموزشی در زمینه به روز كردن دانش كاركنان، در سال های اخیر شاهد شكل گیری عناوین شاخص پژوهشی در اداره كل راه و ترابری خراسان رضوی بوده ایم.

احمدی نوری با اشاره به اجرای 6پروژه پژوهشی در اداره كل راه و ترابری خراسان رضوی طی سال های اخیر، چگونگی راه‌اندازی، بهره برداری و نگهداری سامانه كنترل ترافیك جاده ای خراسان رضوی، تحلیل جایگاه ترانزیت خراسان رضوی و تحلیل فرصت ها و تهدیدها و امكان سنجی توسعه شبكه ریلی و مسافر حومه شهر مشهد را از جمله این پژوهش ها عنوان کرد.

وی با اشاره به تلاش اداره کل راه و ترابری خراسان رضوی برای استفاده از فناوری های نوین در پروژه های راه و ترابری، گفت: ارزیابی اقتصادی استفاده از روش های نوین روکش های آسفالتی در كاهش هزینه های نگهداری شبکه راه ها و توسعه شبكه حمل و نقل جاده ای از جمله پژوهش های انجام شده در این راستا می باشد.

احمدی نوری استفاده از تکنولوژی نانو را باعث ارتقای کیفی پروژه های راه و ترابری خواند و اجرا و کاربردی شدن دو پژوهش بررسی راه های استفاده از تكنولوژی نانو در افزایش دوام و عمر آسفالت و استفاده از فناوری نانو جهت تمیز نگه داشتن تجهیزات ترافیکی و روشنایی معابر، جاده ها و پل ها را نشان دهنده تلاش اداره کل راه و ترابری خراسان رضوی برای استفاده از این علم عنوان کرد.

مدیركل راه و ترابری خراسان رضوی با اشاره به حضور این اداره كل در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی، خاطرنشان كرد: آخرین دستاوردهای اداره كل راه و ترابری خراسان رضوی به ویژه در حوزه پژوهشی در غرفه این اداره كل در معرض دید علاقه مندان و عموم مردم استان قرار گرفته است.


مسوول ستاد هفته پژوهش و فناوری سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی گفت: در هفته پژوهش امسال 85 سخنرانی علمی مرتبط كشاورزی در استان برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمدرضا بیرجندی اظهار داشت: برنامه های هفته پژوهش این سازمان همزمان با برگزاری نمایشگاه و حضور موثر در آن شامل برگزاری كارگاه های آموزشی مختلف با موضوعات اصلاح الگوی مصرف و كشت، مهندسی كشاورزی، گیاه پزشكی، توسعه كشاورزی دانش‌بنیان با تحقیقات كاربردی، پژوهش هدفمند و توسعه پایدار، پژوهش فناوری و اخلاق علمی می باشد.
وی همچنین از برگزاری 12 كارگاه آموزشی تخصصی در زمینه كشاورزی طی این هفته در خراسان رضوی خبر داد.
بیرجندی اظهار داشت: برگزاری كارگاه آموزشی بیماریهای باكتریایی، كشت بافت، اسانس گیری و دستاوردهای تحقیقاتی فنی مهندسی در زمینه های آب و آبیاری، مولد غدد ریشه چغندر قند و روش كنترل آن و همچنین اصلاح طبیعی بذر، جنگل و مرتع، خاك و آب، آبخیزداری و علوم دام از جمله موضوعاتی است كه در این هفته به آن پرداخته می شود.
مسوول ستاد هفته پژوهش سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی گفت: با توجه به نامگذاری امسال به توسعه و رسیدگی همه جانبه روستاها و فراخوان انجام شده در این رابطه، 35 طرح توسعه روستایی به دبیرخانه این ستاد ارسال شده كه 25 طرح قابل ارزیابی بوده و 12 طرح آن اولویت دار است.
گفتنی است سازمان جهاد كشاورزی در نمایشگاه امسال هفته پژوهش و فناوری در فضایی به وسعت 360 متر مربع و با حضور ادارات كل، معاونت ها، مدیریت ها و سازمان ها و تشكل های وابسته آخرین دستاوردهای پژوهشی، نوآوری ها و دستاوردهای علمی خود را در حوزه های مختلف كشاورزی ارایه خواهد كرد./


همزمان با نمایشگاه پژوهش و فناوری امسال مسابقات رباتیك دانش آموزی و دانشجویی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، ارش اخوان دبیر اجرایی این مسابقات در این خصوص اظهار داشت: این مسابقات در دو رشته ربات جنگجو و ربات مسیریاب در دو سطح مقدماتی و پیشرفته برگزار می شود.
وی ادامه داد: رشته ربات مسیریاب در دو گروه دانش آموزی و دانشجویی در حال برگزاری است كه در گروه دانش آموزی پنج تیم و در گروه دانشجویی 13 تیم تاكنون آمادگی خود را برای شركت در این مسابقات اعلام كرده اند.
دبیر اجرایی مسابقات رباتیك نمایشگاه پژوهش و فناوری تصریح كرد: در رشته ربات جنگجو نیز پنج تیم در گروه دانش آموزی به رقابت با یكدیگر می پردازند.
اخوان تاكید كرد: این مسابقات در سطح كشوری و با شركت تیم هایی از استان های اردبیل، تهران و شهرستان های خراسان رضوی برگزار می شود.
وی با اشاره به سطح علمی بالای شركت كنندگان در این مسابقات تصریح كرد: این افراد برای شركت در رشته ربات جنگجو باید با رشته های برنامه نویسی، مكانیك و الكترونیك آشنایی كامل داشته باشند./


جانشین ستاد گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در خراسان رضوی از روند آماده سازی نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، رضا عبدالملكی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری شب گذشته در جریان بازدید از محل برگزاری این نمایشگاه در گفتگو با خبرنگاران از حضور بیش از یكصد دستگاه اجرایی در نمایشگاه هفته گرامیداشت پژوهش و فناوری خراسان رضوی خبر داد.
وی اظهار داشت: در نمایشگاه سال جاری بیش از یكصد دانشگاه و مركز آموزش عالی، موسسه پژوهشی، دستگاه اجرایی، سازمان های مذهبی، شهرداری ها و تعداد كثیری از واحدهای تولیدی بخش غیردولتی در بیش از 700 غرفه حضور خواهند داشت.
وی نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری را بستر مناسبی برای شناسایی و حمایت از نخبگان مراكز پژوهشی و پژوهشگران برجسته عنوان كرد و كاربردی كردن پژوهش ها و افزایش تعامل میان مراكز آموزشی و پژوهشی، دستگاه های اجرایی و بخش غیردولتی را از دیگر اهداف برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی برشمرد.
عبدالملکی مجموع مساحت غرفه ها را 9 هزار و 370 مترمربع عنوان كرد و گفت: حدود 35 درصد این فضا به دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی، 23.3 درصد به واحدهای فناوری و مخترعان، 21 درصد به دستگاه های اجرایی، 16 درصد به واحدهای تولیدی بخش غیردولتی، 3.2 درصد نمایشگاه كتاب و 1.5 درصد به نمایشگاه مقاله و پوستر اختصاص یافته است.
جانشین ستاد برگزاری گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در خراسان رضوی برگزاری مسابقات علمی رباتیك در سطح گسترده را از جمله برنامه های هفته پژوهش امسال عنوان كرد.
عبدالملكی عنوان كرد: امسال در نمایشگاه هفته پژوهش برای اولین بار به نفرات اول تا سوم هر مقطع مدال پژوهشگر برتر اعطا می شود./


معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان رضوی گفت: مراسم هفته پژوهش امسال از 28 آذرماه تا اول دیماه در استان خراسان رضوی برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، رضا عبدالملكی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به تاكید استاندار محترم بر گرامیداشت هفته پژوهش امسال نیز همچون سالهای گذشته نمایشگاه هفته پژوهش در استان برگزار می شود.
عبدالملكی تصریح كرد: تبیین اهمیت پژوهش و فناوری، معرفی دستاوردهای پژوهشی استان و تقویت روحیه تحقیق و فعالیت های علمی و پژوهشی در نوجوانان و جوانان از دیگر اهداف برنامه های هفته پژوهش می باشد./

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از روابط عمومی استانداری


علیرضا رهایی،رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مناسبت روز پژوهش در گفتگویی با خبرنگار باشگاه خبرنگاران به بیان اهداف پژوهشی که دانشگاه ها باید به آن توجه داشته باشند، پرداخت و گفت:یکی از مسایلی که در ارتباط با بحث های پژوهشی و تبدیل آنها به کالا و ثروت به طور ویژه در دانشگاه صنعتی امیر کبیر دنبال می شود،تأسیس شرکت های دانش بنیان بوده که مصوبه آن نیز در مجلس شورای اسلامی درحال نهایی شدن است و به تبع آن توسعه فناوری و تبدیل آن به محصول یکی از اهداف جدی این دانشگاه است.

 

وی با بیان اینکه توسعه فناوری و تبدیل آن به محصول،یکی از اهداف کاربردی تمامی دانشگاه ها است،اظهار داشت:تحقیقاتی در مرزهای دانش در حال انجام است که به تولیدات علمی و تدوین مقالات منجر شود و این موضوع باعث توجه ویژه ای برای دانشجویان دکترا و استادان در زمینه های مختلف شده تا بتوانند تمرکز خاصی به مسایل توسعه فناوری داشته باشند.

 

*از حوزه های آموزشی و پژوهش عبور کرده و وارد فناوری شده ایم

 

در ادامه؛رضا رو ستاآزاد،سرپرست دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه با توسعه کمی آموزش عالی تعدادی از دانشگاه ها در حوزه آموزشی فعال بوده و تعدادی هم به بحث های پژوهشی پرداخته اند،افزود:دانشگاه صنعتی شریف از مرزهای آموزش و پژوهش عبور کرده و هم اکنون در حوزه فناوری قرار دارد؛به این مفهوم که بسیاری از تحقیقات و پژوهش های صورت گرفته جنبه تجاری پیدا کرده اند و شرکت های دانش بنیان در این زمینه ایجاد شده اند.

 

وی ادامه داد:هم اکنون مراکز پژوهشی توسعه پیدا کرده و پژوهشکده های تخصصی کاربردی گسترش یافته اند که مجموع تمام این امور نشان دهنده آن است که دانشگاه صنعتی شریف در فضای مطلوبی از فعالیت های پژوهشی قرار دارد.

 

روستاآزاد در بیان تعداد قراردادهای منعقد شده این دانشگاه با صنعت گفت:قراردادهای ارتباط با صنعت توسعه زیادی داشته اند؛بطوری که حجم مالی قراردادها حدود 25 درصد بالا رفته است.

 

وی تصریح کرد:دانشگاه‌ها در زمینه فعالیت‌های پژوهشی تعامل خوبی با هم دارند و دانشگاه صنعتی شریف نیز به عنوان یكی از 10 دانشگاه برتر كشور می‌تواند تجربیات خود را به سایر دانشگاه‌ها در این زمینه انتقال دهد و با برگزاری جلسات مختلف و تبادل اطلاعات با سایر دانشگاه‌ها،شاهد توسعه روزافزون كشور در زمینه فناوری‌های پژوهشی باشیم.

 

* فاصله زیادی بین دانشگاه و صنعت وجود دارد

 

در ادامه؛محمدحسن بسط ،معاون اموزشی دانشگاه صنعتی امیركبیر در زمینه پژوهشی در فضای موجود آن در جامعه اظهار داشت:پژوهش زمانی احساس می‌شود كه به بار نشسته و نتیجه آن نه در دانشگاه بلكه در صنعت دیده شود و اگر به صرف فقط تولید مقاله باشد،اصلا مطلوب نیست.

 

وی بااشاره به اینكه امروزه فقط صحبت از مقالات ISI است،گفت:این مقاله‌ها زمانی اثربخش و مطلوب است كه كشور به سطحی از پیشرفت پژوهشی رسیده باشد و نتایج مقالاتش را در ابعاد مختلف صنعت دیده باشد.

 

بسط افزود:ما فقط به تولید مقاله برای كشورهای دیگر می‌پردازیم و این درحالی است كه كشورهای پیشرفته ابتدا پژوهش را برای خود انجام می‌دهند و زمانی كه به بارنشست، در همان زمینه تحقیقات ISI را انجام می‌دهند كه مجددا نتایج آن نیز به نفع جامعه آنهاست.

 

وی تصریح كرد: 95 درصد نتایج مقالات ISI ما كه پژوهشی است؛منفعتی برای جامعه ندارد و برای كشورهای خارجی و ارتقای آنها ساخته می‌شود

معاون آموزشی دانشگاه صنعتی امیر كبیر تاكید كرد:فاصله زیادی بین دانشگاه‌ها و صنایع وجود دارد؛به طوری كه این 2واحد از محتوای یكدیگر اطلاعاتی ندارند و باید راهكارهایی برای تعامل و نزدیكی هرچه بیشتر آنها فراهم شود.

 

وی در تشریح معضلات موجود در زمینه‌های پژوهشی بیان داشت:كلاس های درس نیاز دارند تا نماینده‌ای از صنعت در آنها حضور داشته و به ارزیابی محتوای درسی ارائه شده بپردازند و نمایندگانی از دانشگاه‌ها نیز در صنایع حضور یابند؛تا پس از بررسی‌های لازم به این ارزیابی برسیم كه ایا صنایع علمی و اكادمیك عمل كنند یا نه؟.

 

سبط خاطرنشان كرد:در واقع با تعامل دوجانبه بین صنعت و دانشگاه و ارزیابی یكدیگر از نظر ارائه محتوای درسی مطابق با نیاز صنایع و همچنین عملكرد صنایع بطور علمی می‌توان گام‌‌های موثری در راستای پیاده سازی پژوهش در جامعه به معنای واقعی پرداخته و ضعف‌هایی را از میان برداشت./

 


به منظور تحول در حوزه پژوهشی کشور آیین‌نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی و دکتری پژوهش‌محور تدوین شده که بزودی به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور ابلاغ می‌شود.

فیروز بختیاری‌نژاد، مدیرکل امور پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در دانشگاه تفرش گفت: سوق دادن دانشگاه تفرش به سمت مرکز پژوهش‌های سطح بالا در قالب دانشگاه تحصیلات تکمیلی مهمترین برنامه وزارت علوم در این دانشگاه است.

وی با بیان این مطلب اظهار کرد: دانشگاه تفرش پتانسیل تبدیل به یک دانشگاه سطح بالا را داراست و این تصمیم به دلیل مناسب بودن فضای دانشگاه تفرش برای انجام فعالیت‌های پژوهشی و به دلیل حاکم بودن آرامش در این شهرستان اتخاذ شده که اجرایی شدن آن مستلزم فراهم کردن امکانات پژوهشی از قبیل آزمایشگاه‌ها و امکانات کارگاهی است.

در ادامه این مراسم احمدرضا ربانی، سرپرست دانشگاه تفرش نیز گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، فتح قله‌های علم و پژوهش و تولید علم و ارائه الگوی جدید از توسعه به جهانیان با محوریت معنویت و بشریت از اولویتها و اهداف اصلی کشور بوده است.

وی با بیان این‌که ارتباط با صنعت مهمترین محور پژوهشی دانشگاه‌ها است، افزود: دانشگاه تفرش از کمبود اعتبارات و امکانات پژوهشی رنج می‌برد که این امر ارتباط این دانشگاه با صنعت را با مشکل روبه‌رو کرده است.

ربانی ادامه داد: لازمه تحول در امر پژوهش و تبدیل دانشگاه تفرش به قطب پژوهشی کشور به دلیل دارا بودن پتانسیل‌های مورد نیاز، افزایش بودجه‌های پژوهشی و قرار گرفتن امکانات لازم پژوهشی به این دانشگاه است.

همچنین پراونه نظرزاده، مدیر پژوهشی دانشگاه تفرش نیز در این مراسم گفت: چاپ و ارائه 37 مقاله اعضای هیات علمی دانشگاه تفرش در کنفرانس‌ها و مجلات داخلی و خارجی، انجام 37 طرح پژوهشی در قالب گرنت توسط استادان، چاپ دو کتاب و ثبت اختراع توسط استادان این دانشگاه مهمترین دستاوردهای پژوهشی دانشگاه تفرش در سال‌ جاری است.

وی کمبود تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی، کمبود بودجه جهت طرح‌های گرنت و پروژه‌های مستقل استادان، کمبود بودجه برای تهیه وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای سرویس‌دهی اینترنت، کمبود بودجه برای اشتراک مجله‌های معتبر مورد نیاز استادان و دانشجویان مقاطع مختلف را از مهمترین مشکلات پیش روی این دانشگاه در امر پژوهش دانست.

در پایان این مراسم مدیرکل پژوهشی وزارت علوم از قسمت‌های مختلف کارگاه‌ها، آزمایشگاه‌های دانشگاه تفرش و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشجویان و استادان این دانشگاه بازدید کرد.


با هدف به بروز رساندن توانمندی های زنان ایرانی، مجمع بانوان نخبه خراسان رضوی تشكیل شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، فهیمه جعفریان مسوول این مجمع بانوان در این زمینه اظهار داشت: این مجمع با حضور جمعی از بانوان فعال در عرصه های مختلف علمی، پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی آغاز به كار كرده است.
وی ادامه داد: هدف از تشكیل این مجمع به ظهور و بروز رساندن توانمندی های زنان محجبه ایرانی در سطوح مختلف جامعه و مقابله با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم غرب می باشد.
مسوول مجمع بانوان نخبه خراسان رضوی تصریح كرد: این مجمع با 30 عضو فعال در سطح مشهد و استان تشكیل شده است.
جعفریان تاكید كرد: شورای شهر مشهد، هلال احمر خراسان رضوی، فرمانداری مشهد، دانشگاه علمی كاربردی تعاون، كانون نخبگان ایران و مركز تربیت معلم شهید هاشمی نژاد در این مجمع عضویت دارند.
وی درخصوص افتخارات اعضای این مجمع گفت: كسب مدال طلای مسابقات اختراعات جهان در دو سال گذشته، كسب مدال های طلا و نقره از مسابقات كره جنوبی از جمله افتخارات نخبگان این مجمع می باشد./


باتوجه به استقبال گسترده مردم كه نشان دهنده توجه جامعه به بحث پژوهش و فناوری است، ضرورت دارد دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشی و فناوری كشور از طریق پایگاه‌های اطلاع رسانی خود نمایشگاهی دایمی از دستاوردهای تحقیقاتی و فناوری خود را به صورت مجازی عرضه كنند. به گزارش سرویس دانشگاه برنا به نقل از ستاد خبری هفته پژوهش و فناوری، علیرضا كریمیان مشاور وزیر و مدیركل روابط عمومی این وزارتخانه در مراسم اختتامیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری مصلی تهران گفت: برای معرفی دستاوردهای پژوهشی و فناوری نباید به یك هفته اكتفا كرد، بلكه وزارت علوم برنامه‌های خاصی را برای اجرای این هدف انجام می‌دهد.وی افزود: در جلسه آینده روابط عمومی دانشگاه‌ها، مراكز پژوهشی و پارك‌های علم و فناوری، موضوع ایجاد نمایشگاه مجازی دستاوردهای پژوهشی و فناوری مطرح و با همكاری معاونت پژوهشی و فناوری وزارت علوم برای اجرا، پیگیری می‌شود.مدیركل روابط عمومی وزارت علوم با اشاره به استقبال گسترده رسانه‌های مكتوب و شبكه‌های مختلف صدا و سیما از دستاوردهای پژوهشی كشور كه در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری عرضه اه دستاوردهای پژوهشی و فناوری مجازی یك ضرورت استشده بود، گفت: باتوجه به این استقبال گسترده كه نشان دهنده توجه جامعه به بحث پژوهش و فناوری است، ضرورت دارد دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشی و فناوری كشور از طریق پایگاه های اطلاع رسانی خود نمایشگاهی دایمی از دستاوردهای تحقیقاتی و فناوری خود را به صورت مجازی عرضه كنند.وی با اشاره به لزوم تبلیغات دستاوردهای پژوهشی و فناوری كشور، تصویب بودجه‌ای مختص این امر را به صورت پیوست تبلیغاتی طرح‌های پژوهشی و فناوری لازم دانست و گفت: دستاوردهای تحقیقاتی كه در داخل كشور به مرحله تولید و تجاری سازی می‌رسند، جهت كسب برند و یا رقابت با برندهای معتبر جهانی نیازمند تبلیغات گسترده و همه جانبه هستند.وی افزود: پژوهشگران و فناوران در صورت موفقیت در این حوزه می‌توانند با بازاریابی مناسب پدیده‌ها و محصولات خود، علم خود را تبدیل به ثروت كنند.


به مناسبت هفته پژوهش و فناوری ، پارک علم و فناوری با همکاری استانداری و شبکه پژو هش و فناوری نمایشگاه نوآوری و شکوفایی را از تاریخ 16/9/87 الی 19/9/87 در مرکز فناوری اقبال برگزار می کند . در این نمایشگاه طرحهای نوآورانه و دستاوردهای پژوهشی سازمانهای دولتی و خصوصی ارائه می گردد.
ساعت  بازدید :  16 الی 21


با حضور استاندار خراسان رضوی از 109 برگزیده نمایشگاه هفته پژوهش خراسان رضوی تقدیر شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمود صلاحی در آیین اختتامیه نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال كه در سالن اجتماعات نمایشگاه بین المللی مشهد و با حضور جمعی از مسوولان استان برگزار شد، از 109 برگزیده برتر در بخش های مختلف این نمایشگاه تقدیر كرد.
رضا عبدالملكی جانشین ستاد هفته گرامیدشت پژوهش خراسان رضوی در این مراسم اظهار داشت: برای شكل گیری چهارمین نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی، 17 هزار ساعت كار كارشناسی در مجموعه كمیته ها ، زیركمیته ها و دستگاه های اجرایی صورت گرفته است.
وی افزود: امسال متقاضیان، زمینی به وسعت 25 هزار متر مربع را خواستار بوده اند كه به لحاظ محدودیت مكانی این نمایشگاه تنها در زمینی به وسعت 10 هزار متر مربع شكل گرفت.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان رضوی گفت: نمایشگاه هفته پژوهش امسال برای چهارمین سال متوالی به عنوان نمایشگاه برتر كشور انتخاب گردیده است كه باید از حضور موثر حوزه های علمیه، مراكز آموزش عالی و دستگاه های اجرایی تقدیر به عمل آورد.
وی خاطر نشان كرد: بودجه پژوهش در دستگاه های اجرایی هم اكنون كمتر از یك درصد است كه این رقم باید به چهار درصد افزایش یابد.
عبدالملكی همچنین خواستار عمومی سازی پژوهش و توسعه روستایی و دستیابی به ویژگی های روستای اسوه در سایه پژوهش و فعالیت های مطالعاتی شد.
سید ابوالفضل بشرویی مدیركل آموزش و پژوهش استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم هدف از برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش را تبیین موضوع پژوهش و معرفی پژوهش های صورت گرفته توسط جوانان، نخبگان و اندیشمندان جوان خراسان اعلام كرد.
وی گفت: تزریق روحیه پژوهش خواهی، اجرایی شدن پژوهش های صورت گرفته، تعامل بخش های پژوهشی با بخش صنعت و تولید و همچنین فرهنگ سازی و عمومی سازی پژوهش از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه بوده است.
شایان ذكر است امسال از یك نفر پژوهشگر برتر دانشگاهی، سه نفر فناور برتر، سه موسسه فناور برتر، 14 دانشجوی برتر در مقاطع مختلف تحصیلی، پنج معلم پژوهشگر برتر و هفت نفر دانش آموز پژوهنده برتر تقدیر شد.
بر اساس این گزارش همچنین سه نفر پژوهشگر برتر در حوزه آموزش و پرورش، هفت پژوهشگر در حوزه توسعه روستایی، چهار طلبه پژوهشگر، چهار استاد پژوهشگر، 9 پیشكسوت دانشگاهی و حوزوی، چهار ایده برتر، 21 محقق، مقاله و پوستر برتر، سه دستگاه اجرایی برتر و یك واحد صنعتی برتر از جمله 109 برگزیده نمایشگاه هفته پژوهش امسال بوده اند./


سامانه واسطه كاربر اتوماسیون اداری بر روی گوشی های موبایل در نمایشگاه پژوهش و فناوری مشهد رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی مهندس محسن كامیار دانشجوی كارشناس ارشد مهندسی كامیپوتر در این خصوص اظهار داشت: با گسترش تكنولوژی ارتباطات و فراگیر شدن رسانه های جدید استفاده كارآمد از این ابزارها غیرقابل اجتناب خواهد بود.
وی بیان داشت: در حال حاضر با توجه به گسترش رسانه تلفن همراه در بین اقشار جامعه و ارتقا سطح كیفی، این وسیله در سال های اخیر به رسانه ای مبدل شده است كه افراد می توانند سرویس های بسیار متنوعی را از آن دریافت نمایند.
این دانشجوی خراسانی تصریح كرد: به همین منظور شركت توسعه سامانه های رایانه ای سما توس وابسته به پارك علم و فن آوری خراسان رضوی سیستم اتوماسیون اداری پیوند را بر روی گوشی های موبایل طراحی كرد.
كامیار با اشاره به طراحی این سامانه برای تسریع در كار ارباب رجوع خاطر نشان كرد: افرادی كه به هر علتی در یك مكان ثابت به طور مداوم حضور ندارند می توانند مكاتبات اداری خود شامل امضا ، ارجاع، حذف نامه و غیره را از راه دور انجام دهند.
وی با اشاره به استفاده از این سامانه به دو روش تحت شبكه و تحت اینترنت گفت: یكی از این روش ها استفاده از سامانه GPRS یا اینترنت موبایل است كه از طریق شبكه بیسیم داخل خود اداره اجرا می شود و در روش دوم اطلاعات از طریق بلوتوث و پیام كوتاه در گوشی مدیر مربوطه ذخیره شده و بعد از انجام كارهای مربوطه اطلاعات در آن اداره به روز رسانی می شود./


 • تعداد صفحات :2
 • 1  
 • 2  

نظرسنجی

 • نظر شما درباره زمان برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال چیست؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :