تبلیغات
هفته پژوهش - مطالب شهریور 1389

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایشگاه پژوهش و فناوری زمینه بروز استعدادهای پژوهشگران را فراهم می کند.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، عفت شریعتی در مراسم افتتاح نمایشگاه پژوهش و فناوری استان با بیان این مطلب گفت: تاکید امامان معصوم و دین مبین اسلام همواره بر توجه خاص علم و دانش بوده است.
وی افزود: وجود دانشمندان, ادبا, فضلا و شعرای بزرگ, نامور بیانگر استعداد فراوان ایرانیان گذشته با همه سختی ها, تنگناها, فتنه دشمنان خارجی و ناآگاهی برخی از عوامل داخلی تحقیق و پژوهش ادامه پیدا کرد به طوری که در حال حاضر شاهد رشد و پیشرفت علمی جوانان و دانشمندان ایرانی هستیم.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: به پشتوانه شهیدان, منویات مقام معظم رهبری و تلاش های وصف ناپذیر محققان و پژوهشگران داخلی در آینده ای نزدیک جهانیان شاهد اوج عظمت علمی ایران و ایرانیان خواهند بود./


برای نخستین بار در ایران و جهان، سیستم ضد سرقت خودرو (دیسک کلاچ) با قفل الکترونیکی مکانیکی اختراع و در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی به نمایش گذاشته شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید محمود عافیت مخترع این سیستم در توضیح نحوه کار آن گفت: این دستگاه تنها سیستم ضد سرقتی است که در حالت روشن بودن ماشین نیز قابلیت فعال شدن را داراست.
وی اظهار داشت: سیستم مذکور در زمان فعال شدن با خارج کردن گیربکس از مدار مانع سرقت خودرو می شود.
این مخترع خراسانی تصریح كرد: با صدور فرمان قفل از طریق دستگاه کنترل از راه دور، کیبورد، کارت‌خوان اثر انگشت و یا ارسال پیام کوتاه می توان با یکبار فشار دادن پدال کلاچ، گیربکس را از مدار خارج نمود.
عافیت افزود: به این ترتیب تا زمان صدور فرمان باز شدن، گیربکس از مدار خارج و امکان سرقت خودرو تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.
وی ادامه داد: در روش دوم می توان پس از صدور فرمان قفل بدون فشار دادن پدال کلاچ اقدام به ترک خودرو نمود.
این مخترع خراسانی تاكید كرد: در صورتی که سارق اقدام به روشن نمودن خودرو نماید با اولین فشار بر پدال کلاچ، گیربکس از مدار خارج شده و دوباره به مدار باز نمی گردد تا زمانی که فرمان باز شدن از سوی مالک خودرو صادر شود.
عافیت گفت: با توجه به احتمال ترک خودرو از سوی سارق بدون خاموش کردن ماشین، بر اساس تنظیمات انجام شده به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی از جمله حرکت خودرو، با صدور فرمان غیر فعال شدن، قفل سیستم در حالت انتظار می ماند و با فشردن اولین کلاچ توسط مالک گیربکس به مدار باز می گردد.
وی ادامه داد: با پیشبینی های انجام شده در صورت اقدام سارقان زورگیر برای سرقت خودرو در صورتی که ریموت کنترل اتومبیل در دسترس نباشد می توان با ارسال پیامک سیستم فعال شده و گیربکس از مدار خارج می شود.
این مخترع قیمت تمام شده این سیستم را با هزینه نصب معادل 800 هزار ریال برآورد و تصریح كرد: این سیستم قابلیت نصب بر روی کلیه خودروها را دارد.
وی با بیان اینکه هنوز از سوی هیچ یک از سازمانها یا شرکت های خودرو ساز برای تولید انبوه این سیستم حمایتی صورت نگرفته است، خاطر نشان كرد: در صورت حمایت از این اختراع، تولید انبوه این سیستم در زمانی کوتاه آغاز می‌شود.
عافیت با اشاره به تاییدیه های اخذ شده برای اختراع این سیستم گفت: این تاییدیه ها از سوی بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی و مرکز نوآوری صنایع خودرو سایپا صادر شده است./


رییس گروه تحقیق و پژوهش اداره كل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در نمایشگاه هفته پژوهش سال جاری از سایت پژوهشكده تعلیم و تربیت آموزش و پرورش بهره برداری می شود.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، قاسم عدالتی مجد اظهار داشت: فعالیت های پژوهشی امسال آموزش و پرورش در نمایشگاه پژوهش ارایه 22 پوستر پژوهشی شامل مقالات برتر طرح های پژوهشی و معلمان پژوهشگر است.
وی از برگزاری مسابقه مجازی تحت عنوان آشنایی با اقدامات پژوهشی خبر داد و افزود: كلیه فرهنگیان بازدیدكننده از نمایشگاه پژوهش می توانند در این آزمون كه به شكل ضمن خدمت است ثبت نام و شركت كنند و در پایان آن گواهی نامه ضمن خدمت دریافت نمایند.
رییس كارگروه تحقیق و پژوهش آموزش و پرورش تصریح كرد: در نمایشگاه پژوهش جلسات حضوری مشاوره ای پژوهش آموزش و پرورش با حضور اعضای علمی شورای تحقیقات آموزش و پرورش برای دانش آموزان، فرهنگیان و پژوهشگران علاقه مند در حوزه آموزش و پرورش برگزار خواهد شد.
عدالتی از برگزاری مسابقات دانش آموزی با عنوان تحقیق چیست خبرداد كه برای دانش آموزان مقاطع راهنمایی و متوسطه در محل نمایشگاه پژوهش اجرا می شود.
وی عنوان كرد: حدود 3000 از مقالات برتر معلمان پژوهشگر از سه سال گذشته در قالب سه مجله پژوهشی به نام پیمایش به چاپ رسیده كه در نمایشگاه پژوهش به صورت دیجیتال به نمایش گذاشته می شود.
رییس گروه تحقیق و پژوهش آموزش و پرورش از ارایه بیش از 1000 چكیده طرح های پژوهشی كه در طی 2 دهه اخیر جمع آوری شده خبر داد./


با حضور استاندار خراسان رضوی سامانه ارائه خدمات درمانی و بیمه ای به روستاییان رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمود صلاحی در حاشیه این مراسم اظهار داشت: راه اندازی این سایت یك اقدام جهادی است و باید ارائه دیگر خدمات به روستاییان نیز از طریق این سایت پیگیری شود.
وی همچنین خواستار راه اندازی دفاتر ICT روستایی و ارائه خدمات این سامانه در تمامی روستاهای بالای 20 خانوار در سطح استان گردید.
آرمین باقری‌فرد مدیرعامل شركت مجری این طرح در این خصوص گفت: دفاتر ICT روستایی با داشتن كلیه امكانات مخابراتی و ارتباط مالی و پستی به عنوان پل ارتباطی بین شهر و روستا شناخته شده است.
وی ادامه داد: با توجه به نیازهای موجود در روستاهای كشور و مشكلات جاری در زندگی این قشر محروم، سایتی به آدرس www.roostaonline.ir راه اندازی شده كه روستاییان می توانند با مراجعه به دفاتر ICT روستایی از طریق این سایت نسبت به تعویض و صدور دفترچه بیمه درمانی روستایی، تهیه داروهای مورد نیاز و اخذ نوبت از پزشكان متخصص اقدام نمایند.
مدیرعامل شركت مجری این طرح تصریح كرد: صدور بیمه نامه شخص ثالث، حوادث شخصی و خانواده، آتش سوزی، زلزله، بیمه عمر و پس انداز از دیگر خدمات ارایه شده در این سامانه است.
باقری‌فرد تاكید كرد: مراجعه به این سایت علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه باعث كاهش سفرهای درون شهری و همچنین كاهش حجم ترافیك شهرها می‌گردد.
شایان ذكر است در سالی كه از سوی استاندار خراسان رضوی سال توسعه و رسیدگی به روستاها نامگذاری شده شركت مخابرات استان با احداث 866 دفتر ICT روستایی یكی از موفق ترین استان های كشور برای ارایه خدمات به روستاییان می باشد.
گفتنی است راه اندازی تلفن ثابت اعتباری و همچنین راه اندازی سیستم اینترنت پرسرعت با نصب 150 هزار پورت از دیگر طرح های مخابراتی بود كه با حضور استاندار خراسان رضوی رونمایی شد.


كارشناس ارشد بهینه سازی انرژی شركت ملی پخش فرآورده های نفتی خراسان رضوی از رونمایی دو نوآوری این شركت همزمان با برگزاری نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، فیروز خدیوی اظهار داشت: شركت ملی پخش فرآورده های نفتی خراسان رضوی امسال نیز همچون سال های گذشته با ارایه دستاوردهای جدید در زمینه های مختلف پژوهشی در نمایشگاه پژوهش و فناوری استان شركت نموده است.
وی افزود: در نمایشگاه پژوهش و فناوری امسال از دو طرح نوآورانه كاهش مصرف انرژی در جایگاه های CNG به میزان 10 الی 30 درصد توسط شركت تلاشگران رفاه صنعت و كمپرسور گاز طبیعی فشرده رونمایی شد.
خدیوی با اشاره به تعدد جایگاه های عرضه گاز CNG در كشور، خاطرنشان كرد: طرح پژوهشی كاهش مصرف انرژی در جایگاه های CNG نقش چشمگیری در مدیریت مصرف انرژی داشته و همچنین كاهش صدا و لرزش دستگاه، افزایش بازدهی كاری، افزایش ضریب ایمنی، كاهش ساعت توقف جایگاه و كاهش هزینه های اجرایی از دیگر قابلیت های این طرح است.
وی اظهار داشت: این نوآوری علاوه بر كاربرد در جایگاه های گاز CNG می تواند 20 تا 40 درصد كمپرسورهای هوای فشرده، بین 10 الی 30 درصد در پمپ های چاه آب و بین30 تا 50 درصد در انواع فن های دمنده و مكنده مصرف انرژی را کاهش دهد.
خدیوی در خصوص دستگاه كمپرسور گاز طبیعی، تصریح كرد: این نوآوری در ظرفیت های كوچك قابلیت نصب در شركت ها، ادارات، كارخانجات، ساختمان های اداری و دیگر نهادها را به منظور شكستن صفوف گاز CNG متوسط و بزرگ دارا است.
كارشناس ارشد بهینه سازی انرژی شركت ملی پخش فرآورده های نفتی خراسان رضوی افزود: از مزیت های این سیستم می توان به امکان پذیر بودن تامین قطعات آن در داخل كشور اشاره کرد./


برای اولین بار در جهان و در نمایشگاه پژوهشی و فناوری خراسان رضوی صورت گرفت؛

طراح و مجری سیستم نوین ذخیره انرژی خورشیدی گفت: سیستم نوین ذخیره انرژی خورشیدی با روش کریکتور لامپی برای اولین بار در جهان ایجاد و در نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی به نمایش گذاشته شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، حسین خاقانی‌فر اظهار داشت: این دستگاه مجهز به سیستم ردیاب خورشیدی است که قابلیت گرم کردن 300 لیتر آب را در 3 ساعت با دمای 85 درجه داراست.
وی هدف از طراحی و ساخت این سیستم را صرفه جویی در مصرف انرژی فسیلی و الکتریکی عنوان کرد.
این مخترع خاطرنشان کرد: این سیستم از ابتدای صبح تا ابتدای تاریکی با ردیابی نور خورشید، حرارت به دست آمده را در کانون خود ذخیره کرده و با انتقال حرارت به وسیله ماده سیال به منابع اصلی و فرعی منتقل می سازد که در صورت مصرف کم قادر است روزانه هزار لیتر آب را گرم کند.
وی افزود: این سیستم بدون وابستگی به نیروی برق خارجی مجهز به سیستم فوتوولتائیک یا مولد برق می‌باشد که می‌تواند نیروی برق مورد نیاز دستگاه را از انرژی خورشیدی تامین سازد.
خاقانی‌فر با اشاره به این که دستگاه فوق مشابه خارجی ندارد، تصریح کرد: در صورتی که سه روز متوالی هوا ابری باشد از طریق یک سیستم المنت برقی 12 ولت و 15 واتی که در دستگاه موجود است آب منبع در دمای 35 درجه سانتی گراد گرم نگه داشته می شود.
طراح این سیستم بیان داشت: با توجه به اینکه در بسیاری نفاط کشور قابلیت لوله کشی گاز امکان پذیر نیست، این دستگاه می تواند در آن منطقه نصب شده و علاوه بر بی نیاز نمودن هموطنان از انرژی گاز باعث صرفه جویی در مصرف گاز طبیعی و کاهش هزینه دولت در اجرای خطوط انتقال گاز گردد.


رییس كمیته برگزاری نمایشگاه گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی گفت: تلاش می کنیم در سال های آینده نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی در سطح ملی و بین المللی برگزار شود.
به گزارش ستاد اطلاع رسانی هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی، ابوالفضل بشرویی شرق در جلسه كمیته برگزاری نمایشگاه گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی تصریح كرد: در چهارمین سال برگزاری نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی، باید همه بخش های شركت كننده در راستای برگزاری با شکوه این نمایشگاه تلاش کنند.
وی با اشاره به كسب رتبه یك كشوری در برگزاری نمایشگاه پژوهش و فناوری توسط خراسان رضوی بیان داشت: با توجه به این كه نمایشگاه در پایتخت معنوی كشور برگزار می شود، طبعا نباید به رتبه كشوری قناعت كنیم و باید آن را در سطح بین المللی ارتقا دهیم و تلاش کنیم تا در سطح فرا ملی نیز حرفی برای گفتن داشته باشیم.
مدیركل دفتر آموزش و پژوهش استانداری خراسان رضوی با اشاره به فعالیت های خوب نمایشگاه در سال های گذشته، خاطرنشان كرد: امسال در خواست های بسیاری از سوی استان های دیگر برای حضور در نمایشگاه هفته پژوهش خراسان رضوی داشته ایم كه این مهم بیانگر انعكاس مناسب زحمات و فعالیت‌های انجام شده در نمایشگاه های پیشین است.
بشرویی از نهادهای و سازمان های شركت كننده خواست تا رضایت مخاطبان را از بازدید و حضور در نمایشگاه جلب نمایند.
وی همچنین از اطلاع رسانی در خصوص برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش از طریق مدارس، اتوبوس های شهری، تبلیغات محیطی شهری، صدا و سیما و دیگر رسانه ها خبر داد. مدیركل دفتر آموزش و پژوهش استانداری خراسان رضوی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با ضرورت پژوهش، گفت: طرح الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت موضوعی است كه نشان دهنده اهمیت پژوهش از نگاه ایشان می باشد.
رییس كمیته برگزاری نمایشگاه گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی نوآوری و اصلاح الگوی مصرف را رویكرد فعالیت شركت كنندگان در نمایشگاه پژوهش دانست و افزود: اگر تعادل، ارتباط و هماهنگی بین سه مجموعه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دستگاه های اجرایی تصمیم گیرنده و بخش غیر دولتی بیشتر شود، قطعا در انجام و پیشبرد اهداف موثر بوده و زمینه های رشد و بالندگی استان را بیشتر و بهتر فراهم می کند.
بشرویی از برگزاری نمایشگاه مقاله و پوستر در حاشیه نمایشگاه پژوهش امسال خبر داد و افزود: از مجموع مقالاتی كه نهادها و سازمان های مختلف به ستاد هفته پژوهش ارسال كرده اند، 230 مقاله و پوستر برتر انتخاب شده كه در این نمایشگاه در معرض دید بازدیدكنندگان قرار می‌گیرد.
مدیركل دفتر آموزش و پژوهش استانداری خراسان رضوی زمان برگزاری نمایشگاه را 28 آذرماه تا یكم دی ماه جاری اعلام و خاطرنشان كرد: نمایشگاه پژوهش امسال نیز در محل نمایشگاه بین المللی مشهد و در دو نوبت صبح و بعداز ظهر برگزار خواهد شد كه در نوبت صبح از ساعت 9 الی 13 و در نوبت بعد از ظهر از ساعت 17 الی 20:30 برای بازدید مردم فعال خواهد بود./


دبیر کانون و صنعت زعفران کشور، در حاشیه مراسم رونمایی از اولین دستگاه مکانیزه فرآوری زعفران جهان در نیشابور, از طراحی و سیاست گذاری طرح جامع زعفران خبر داد و افزود: این طرح در قالب یک برنامه 10 ساله با هدف سامان دهی زعفران در این کانون انجام شده است .

دکتر خلیل خلیلی با اشاره به این که برند ملی زعفران ثبت شده است اضافه کرد :کانون دانش و صنعت زعفران تمامی زنجیره های تولید کننده , فرآوری کننده و محقق را به هم مرتبط کرده و سعی در ترسیم نقشه راه زعفران کشور دارد.

وی گفت :اهدای بسته های حمایتی به کشاورز و صادر کننده از دیگر برنامه های این کانون است و باید از زعفران مکانیزه و اختراع هایی همچون دستگاه های مکانیزه فرآوری زعفران در کشور حمایت جدی کرد

وی یاد آور شد : طراحی و تجهیز آزمایشگاه های کنترل کیفیت و صدور تاییدیه , آموزش کشاورزان و اصلاح پیاز زعفران و در اختیار کشاورز قرار دادن آن از دیگر برنامه های این کانون می باشد .

دکتر خلیلی با اشاره به سطح زیر کشت زعفران در ایران اظهار داشت : در کشور 70 هزار هکتار زمین زیر کشت این محصول قرار گرفته و بیش از 200 تن زعفران خشک در سال تولید می شود که 90 درصد آن مربوط به استان های خراسان رضوی و جنوبی می باشد .

دبیر کانون دانش و صنعت زعفران کشور از ایجاد دو آزمایشگاه کنترل کیفیت و صدور تاییدیه آن در سال جاری در خراسان رضوی و جنوبی خبر داد و گفت : این کانون از تمامی طرح های پژوهشی مرتبط با زعفران حمایت می کند.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از روابط عمومی استانداری


محمدرضا شعبانی درآستانه فرارسیدن هفته پژوهش باحضور در واحد كرمانشاه گفت: اگر پیشرفت و توسعه همه جانبه می خواهیم باید دانشگاه ها و پژوهش را با صنعت درگیر كنیم كه اگراین مهم صورت گیرد، موجب برون رفت ما از مشكلات خواهد شد چراكه دانشگاه ها به عنوان دریایی عظیم وآماده برای بهره برداری هستند.شعبانی خاطرنشان كرد: امروز دردانشگاه ها ومراكز علمی چه دولتی یا آزاد همه ما وظیفه روشنگری داریم به خصوص در دنیای علم و دانش و فضیلت این وظیفه مضاعف و دوچندان است.نماینده مردم كرمانشاه درمجلس شورای اسلامی افزود: درسفر اخیری كه به كشور سوئد داشتم ضمن بازدید از مراكز آموزش عالی متوجه شدم كه درآنجا به تحقیق و پژوهش توجه زیادی می شود به طوری كه 75 درصد بودجه پژوهش دانشگاه ها را صنعتگران این كشور تامین می كنند كه نشانگر جایگاه و اهمیت پژوهش درآن كشور است.وی ادامه داد: تاجایی كه من اطلاع دارم دانشگاه آزاد اسلامی درمسائل مختلف علمی وپژوهشی بسیار پیشرو است و ما به عنوان نمایندگان مجلس هرآنچه درتوان داریم برای رشد و توسعه همه جانبه دانشگاه باید تلاش كنیم.شعبانی دربخش دیگرسخنان خود با تسلیت به مناسبت فرارسیدن شهادت امام حسین(ع) ویارانش گفت: ماه محرم نخستین ماه سال قمری و مبدا تاریخ اسلام است و همان سال هجرت رسول خدا ازمكه به مدینه می باشد كه بسیار حرمت دارد ولی مدعیان دروغین اسلام در همین ماه فرزند پیامبر یعنی امام حسین(ع) را در كربلا مظلومانه به شهادت رساندند و فرزندان و یاران وی را به اسارت گرفتند و با وجود آتش زدن خیمه های كاروان كربلا امروز شاهدیم كه مسلمانان آزاده در زیر خیمه های امام حسین در حسینیه ها و تكایا و منازل با عزاداری خود عشقشان را به امام حسین(ع) و ولایت فقیه نشان می دهند و همه از این حركت درس می گیریم.درادامه رییس واحد كرمانشاه گفت: درحال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی در آستانه دهه چهارم خود قرار گرفته و دراین دهه نگاه ویژه به پژوهش و فعالیت های تحقیقاتی است كه هدف اصلی رقابت با دانشگاه های خارجی است و باتوجه به سخن دكتر جاسبی كه تاكیدكرد "حتی اگر یك مقاله ما در آكسفورد چاپ شود این یك رقابت است".رئیس واحد كرمانشاه خاطرنشان كرد: تنها كسب امتیاز بالا برای یك واحد دانشگاهی ملاك نیست بلكه باید برای رسیدن به جامع شدن وتوسعه باید در مسیر تاسیس دانشكده های مصوب، جذب استاد، تاسیس رشته، تقویت پژوهش، چاپ كتاب، مقاله و مجلات علمی پژوهشی تلاش كنیم كه این مهم نیاز به توسعه همه جانبه در واحد كرمانشاه است.


"قابل توجه كلیه محققان و نوآوران استان: ستاد برگزاری هفته گرامیداشت پژوهش و فناوری استان در نظر دارد در ایام نمایشگاه كلیه ایده هایی كه با موفقیت پیاده سازی شده و به ثمر رسیده است مورد ارزیابی و داوری قرار داده و از بهترین مورد انتخاب شده  قدردانی نماید.

ایده های ارسالی بایستی در طول یكسال گذشته یعنی از آذرماه سال 1388 لغایت آذرماه سال 1389 پیاده سازی شده و نبایستی قبلا در سایر جشنواره ها تقدیر شده باشند. همچنین موضوعیت آن قابل بررسی در كمیسیون های زیرمجموعه كمیته علمی نبایستی باشد. كمیسیونهایی كه در آن طرحها مورد بررسی قرار گرفته است شامل انتخاب پژوهش های برتر پژوهشگران دانشگاهها و مراكز علمی، فناوران و مؤسسات فناور برتر،  طرح ها و مقالات برتر حوزه روستایی است.

صاحبان ایده می توانند با حضور در غرفه فن بازار پژوهش و ثبت مشخصات و نتایج حاصله فرم مربوطه را تكمیل و در این رقابت شركت كنند. همچنین فرم پیوست از سایت كمیته علمی قابل دستیابی است كه محققین می توانند به همراه مدارك درخواستی به ایمیل كمیته علمی ارسال نمایند.

ثبت  ایده ها فقط در روز دو شنبه 29/9/89  و در ساعات برپایی نمایشگاه ممكن می باشد."

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از روابط عمومی استانداری


مقام معظم رهبری در بازدید از نمایشگاه آثار و دستاوردهای مراكز پژوهشی حوزوی، از نزدیك در جریان فعالیت‌ها و دستاوردهای صورت گرفته قرار گرفتند.
در این نمایشگاه ، طرح‌های تحقیقاتی، كتب و نشریات علمی ، پایان نامه‌های مقاطع كارشناسی ارشد و دكترا، نرم افزارهای پژوهشی و مقالات پژوهشی و نیز دستاوردهای انجمن‌های علمی حوزه، جشنواره علامه حلی و دبیرخانه كتاب سال حوزه مورد بازدید معظم له قرار گرفت.


معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری طی احکام جداگانه ای اعضای ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری را معرفی نمود.
اسماعیل قادری فر ، دبیر ستاد با بیان این مطلب افزود: دکتر مهدی نژاد نوری در احکام جداگانه ای اعضای ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری را معرفی نمود.
وی اضافه کرد بر اساس احکام صادر شده از سوی معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم و رئیس ستاد ، دکتر علیرضا بدیعی به عنوان دبیر کمیته علمی ، مهندس عباسعلی ارفع به عنوان دبیر کمیته نمایشگاه و فن بازار ، محمد صادق خیاطیان به عنوان دبیر کمیته اجرایی ، محسن ضرغام به عنوان دبیر کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی ، دکتر رضا اکبری به عنوان دبیر کمیته برگزاری کنفرانس ملی مدیریت پژوهش و فناوری ، مهندس مهدی مددی به عنوان دبیر کمیته هماهنگی امور استانها و امیر حسین محمدزاده به عنوان دبیر کمیته پشتیبانی ستاد منصوب شوند.
دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری اضافه کرد ، امسال به علت تقارن 25 آذر ( روز پژوهش )با ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) ، مراسم با یک هفته تأخیر یعنی از 4 الی 9 دی ماه برگزار می شودکه شامل این بخشها می باشد:
•نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری کشور که در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد در این نمایشگاه ، علاوه بر نمایش دستاوردهای پژوهشگران و فناوران کشور ، نمایشگاه کتب و نشریات تخصصی ، تجهیزات و منابع و همچنین بخش بسیار مهم فن بازار ارائه خواهد شد.
•مراسم تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری کشور که با حضور یکی از مقامات عالی رتبه کشور در سالن سران کشورهای اسلامی برگزار می شود.
•برای اولین بار کنفراس ملی مدیریت پژوهش و فناوری با مشارکت دانشگاهیان و دست اندرکاران عرصه پژوهش و فناوری در سالن سران و همزمان با مراسم تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری برگزار می گردد.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از روابط عمومی استانداری
در حال حاضر اگرچه به اهمیت نقش تحقیقات در توسعه اقتصادی كشور توجه زبیادی شده است و در اسناد ‏بالادستی توسعه مكرراَ به این بخش پرداخته شده است لكن عملاَ بازدهی پروژه های پژوهشی با چالشهای ‏زیادی روبرو می باشد . اهم دلایل فقدان بازدهی مناسب پروژه های پژوهشی را می توان در 2 موضوع ذیل ‏خلاصه نمود یكی عدم شناسایی دقیق موضوعات پژوهشی مورد نیاز اقتصاد كشور و دیگری عدم اجرای ‏مناسب این پروژه ها می باشد .‏
نیازسنجی مناسب و دقیق پروژه هائی كه بتواند نیازهای اقتصادی كشور را برطرف نماید نیاز به ‏تخصصهای مختلف علمی وفنی دارد ومی بایست توسط افراد آشنا به موضوع تعریف شود . ‏
تعریف نامناسب موضوعات تحقیقاتی باعث انجام پروژه هائی می شود كه جز اتلاف منابع و وقت ‏كارشناسی نتایجی در برنداشته و اصولاً به مرحله تجاری شدن نمی رسند .‏
در اجرای موضوعات پژوهشی مورد نیاز اقتصاد كشور كه غالباً از موضوعات كلان وملی هستند نیز می ‏بایست پروژه اصلی به پروژه های تخصصی تر وكوچكتر تقسیم شده و اجرای هر پروژه تخصصی به ‏متخصصین رشته مربوطه واگذار شود این مكانیزم قادر خواهد بود تا تخصصهای مختلف را در جهت نیل به ‏اهداف پروژه اصلی هدایت نماید .‏
به دلیل همین نیاز است كه در حال حاضر وزارت صنایع و معادن با استفاده از مدل كنسرسیوم تحقیقاتی ‏انجام پروژه های مهم و مورد نیاز كشور را در دستور كار خود قرار داده است یكی از مهمترین ویژگی این ‏مدل اجرای پروژه هایی است كه ابعاد ملی داشته ودرصورت دستیابی به اهداف آنها یكی از معضلات یا ‏مشكلات كلان كشور برطرف می شود لذا نیازسنجی پروژه ها از طریق مشاركت و همكاری تیم های ‏پژوهشی و واحدهای صنعتی انجام می گردد .‏
از دیگر ویژگی این مدل سطح فناوری موضوع مورد مطالعه یا پژوهش مورد نظر می باشد به عبارت دیگر ‏در این مدل به پروژه هائی پرداخته خواهد شد كه حاصل آن دستیابی به دانش فنی یا فناوری در زمینه یكی ‏از موضوعات جدید علمی و صنعتی در دنیا می باشد .‏
ویژگی دیگر این مدل پرداختن به موضوعاتی است كه بدون استفاده از تخصصهای چندگانه و تخصصهای ‏بین رشته ای دستیابی به اهداف آنها امكانپذیر نمی باشد .‏
به عنوان مثال یكی از پروژه های مهمی كه طرح تحقیقات اساسی وزارت صنایع و معادن در قالب ‏كنسرسیوم تحقیقاتی در دست اقدام دارد « تولید بایواتانول سوختی در مقیاس نیمه صنعتی » است هدف از ‏اجرای این پروژه ساخت واحد تولید اتانول از باگاس نیشكر در مقیاس نیمه صنعتی در محل واحد صنعتی ‏همكار در این كنسرسیوم می باشد در این پروژه 5 مركز تحقیقاتی دانشگاهی ویك واحد تولیدی صنعتی ‏كشور به طور مستقیم در انجام تحقیقات برای دستیابی به دانش فنی حضور دارند .‏
از اقدامات دیگری كه وزارت صنایع و معادن در راستای اجرائی كردن پروژه های كاربردی وحمایت از ‏تولیدات صنایع پیشرفته و فناوریهای نوین در دست اجرا دارد می توان به مشاركت سازمان گسترش ‏ونوسازی صنایع ایران در راه اندازی واحد تولیدی بایوایمپنتهای استخوانی ، قلبی وعروقی در 6 استان ‏بزرگ كشوراشاره نمود لازم به ذكر است كه مطالعات اولیه وتولید دانش فنی توسط شركت همانند ساز ‏بافت كیش در راستای توسعه مهندسی بافت كشور صورت گرفته است . ‏
این مركز با موفقت پژوهشگران در دستیابی به دانش فنی تولیدی صنعتی انواع بیوایمپنتهای قلبی و عروقی ‏خط تولید انبوه این محصولات 1 در سالجاری راه اندای نموده است .‏
در بخش تحقیق وتوسعه این مركز فعالیتهای سودمندی در این رشته و رشته های مرتبط در حال انجام است ‏به طوری كه پایه علمی تولید چنین محصولاتی در كشور حاصل نزدیك به 20 سال تلاش وفعالیت تحقیقاتی ‏صاحبان دانش فنی شركت فوق الذكر در بخش تحقیقات است كه منجر به تأسیس اولین مركز تحقیقات ‏فرآورده های پیوندی كشور شده است لكن باتوجه به نیاز كشور به تولید وتأمین بازارهای صادراتی ‏محصولات فوق الذكر برنامه ریزی گسترده ای توسط وزارت صنایع و معادن جهت تولید این گونه پروژه ‏های صنعتی در سطح كشور در دست اجرا می باشد .
بدیهی است با اجرا درآمدن پروژه هائی مشابه به طور ‏ملموس شاهد هدایت هرچه بیشتر توان پژوهشی كشور و جهت دادن آنها در راستای رفع نیازهای اقتصادی ‏كشور خواهیم بود .

تهیه و تدوین :‏
آزاده آژیر – رییس اداره برنامه ریزی وتوسعه صنعتی ومعدنی سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی‏


رییس سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی گفت: در حال حاضر فرایندهای آموزش عالی كشور نیازمند ‏صنعتی شدن است.‏
به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع ومعادن خراسان رضوی، سیدحسین احمدی در همایش ارتباط دانشگاه با ‏صنعت وجامعه در مجموعه فرهنگی دانشگاه آزاد واحد مشهد اظهار داشت: یكی ازخلاء های موجود دراین ارتباط ‏بحث فرآیندهای آموزش عالی است كه نیازمند صنعتی شدن است.
رییس سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی ادامه داد: نه تنها در بخش فرایندهای آموزش عالی بلكه در همه ‏زمینه‌ها همچون كشاورزی، بازرگانی و بخش تولید برق نیازمند صنعتی شدن هستیم و این مهم باید در كشور اتفاق ‏بیفتد.
احمدی بیان داشت: بطورمثال در حال حاضر در كشور ما رب گوجه فرنگی با بهترین تكنولوژی‌ روز دنیا تولید ‏می‌شود اما این درحالیست كه علیرغم كمبود شدید آب ، گوجه فرنگی به صورت غرقابی وسنتی تولید می شود.‏
وی همچنین به راندمان تولید برق در كشور اشاره كرد و بیان داشت: در ایران راندمان تولید برق 37 درصد است به ‏طوریكه در دنیا این مهم با استفاده از انرژی های جدید به 85 درصد رسیده است و علت پایین بودن این رقم در كشور ‏چیزی جز عدم صنعتی شدن فرایندهای تولیدبرق نیست.
رییس سازمان صنایع و معادن استان در ادامه با اشاره به اینكه بانك های بین المللی و صندوق‌های مالی امروز در ‏دنیا مغز متفكر را به عنوان وثیقه قبول دارند، اظهار داشت: در كشور ما برای سرمایه‌گذاری با ماهیت ریسك‌پذیری، ‏بانك‌ها مشكل دارند چون بیمه‌ها این مهم را پوشش نمی‌دهند.
احمدی همچنین اظهار داشت: برای حمایت از طرح‌های تحقیقات صنعتی و اجرای آن وام‌های فنی اعتباری و وام‌های ‏قرض‌الحسنه با سودحداقل هشت درصد و در برخی موارد بلاعوض درقالب طرح خودرو ، طرح نمونه سازی ، طرح ‏حمایت از صنایع الكترونیك ازطریق وزارت صنایع ومعادن اعطا می‌شود. ‏
وی سپس به تجاری سازی محصولات تحقیقاتی وپژوهشی اشاره نموده وگفت : اگرچه مراكز پژوهشی ودانشگاهها ‏درمراحل پژوهش وانجام مطالعات ازمحققین حمایت می كنند اما دلیل آنكه به سرانجام نمی رسد وقبل ازتجاری شدن ‏رها می شود آن است كه سبد حمایتی این بخش كافی نمی باشد لذا بجاست كه درآستانه هفته پژوهش تمامی ‏دستگاههای ذیربط نسبت به ایجاد یك بسته حمایتی سیاستی ومنسجم ویكپارچه از مجموع حمایتهای موجود دستگاهها ‏جهت طرحهای پژوهشی ، تحقیقاتی واختراعات استان تهیه وبرای متقاضیان ارایه گردد.

منبع : اکسیر پارک علم و فناوری خراسان به نقل از روابط عمومی استانداری


دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری با اعلام برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری از 4 الی 9 دی  در مصلی تهران  گفت :هفته پژوهش وفناوری  که هرسال هفته آخر آذرماه برگزار می شود   امسال به دلیل تقارن با ایام محرم در هفته اول دیماه و از 4 الی 9 دیماه برگزار می شود .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری مهندس اسماعیل قادری فر با اعلام این مطلب افزود : هفته پژوهش و فناوری هفته ای است که فرصت مناسبی را برای توجه و تمرکز بر ابعاد مختلف امر پژوهش و فناوری در کشور فراهم می آورد تا کلیه فعالان و جامعه پژوهش کشور  ضمن اطلاع از روندها و وضعیت موجود در کشور برای آینده برنامه ریزی کرده و اقدامات بهتر و مهمتری را در دستور کار خود قرار دهند.
وی برگزاری نمایشگاه و فن بازار را از جمله برنامه های هفته پژوهش و فناوری عنوان کرد و گفت : ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری در سطح کشور،شناسایی و عرضه یافته های پژوهشی و فناوری، بستر سازی برای تجاری سازی یافته های پژوهشی و فناوری های توسعه یافته ، برقراری ارتباط سازنده میان پژوهشگران و فناوران دستگاههای اجرایی و خریداران دستاوردها و تقویت ارتباط با جامعه، ایجاد فضای تعاملی برای آشنایی ذی نفعان حال و آینده واحدهای پژوهشی و فناوری با یکدیگر از اهداف عمده برگزاری هفته پژوهش و فناوری می باشد.
مهندس قادری فر افزود :  در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری ، کتب و نشریات علمی و تخصصی دانشگاهی (داخلی و خارجی)، تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی که توسط شرکتهای ساخت داخلی و خارجی ساخته شده است  و همچنین   آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی که توسط دانشگاهها و مراکز پژوهشی و پارکهای علم و فناوی به عرصه تولید رسیده است.و آخرین دستاوردهای پژوهشی که توسط مراکز تحقیقاتی بخش خصوصی به عرصه تولید رسیده است. در فضایی به وسععت 12000مترمربع در مصلی تهران  به نمایش  گذاشته شد
 
دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری افزود :35 دانشگاه ، 29 پژوهشگاه ، 23پارک علم و فناوری ، 33دستگاه اجرایی ، 40قطب علمی ، 32 نشریه علمی پژوهشی ،16 انتشارات علمی ، 19 شرکت تولید کننده تجهیزات پژوهشی و 81 انجمن علمی  در این نمایشگاه حضور دارند.
وی با ذکر اینکه کلیه محصولات نمایشگاه مربوط به سالهای بعداز 1386 است گفت  :فن بازار هفته پژوهش و فناوری نیز با هدف ایجاد فضای تعامل بیشتر بین فعالان عرصه علم و فناوری از طریق اطلاع رسانی آخرین دستاوردها و محصولات فناورانه پارکهای علم و فناوری، مراکز رشد و شرکتهای دانش بنیان و نیز ارائه فرصت های سرمایه گذاری و نیازمندی های فناوری دستگاههای اجرایی و بخش های پژوهشی کشور برگزار می گردد. در این راستا اطلاعات دستاوردها و محصولات پیشرفته پارکها و مراکز رشد و نمونه های تولید شده آنها و نیز طرح های اولویت دار پژوهشی دستگاهها و مجموعه های علمی پژوهشی در قالب پوستر، در سالن اختصاصی فن بازار به نمایش درخواهد آمد.
مهندس قادری فر افزود :همچنین به منظور ایجاد فضای مذاکره و تعامل بین صاحبان فناوری و سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی و ارائه انواع خدمات تخصصی در حوزه فناوری، غرفه ای  از مجموعه های توانمند در حوزه های تأمین مالی و سرمایه گذاری، خدمات تخصصی فناوری، مشاوره های حقوقی و ... در قالب غرفه های مستقل در این بخش حضور خواهند داشت.
دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری گفت :  طی فراخوان صورت گرفته برای شرکت در بخش فن بازار، اطلاعات حدود 150 محصول و یا دستاوردهای فناورانه از طریق سامانه فن بازار ملی ایران دریافت شده و پس از بررسی در کمیته مربوطه، بیش از 110 محصول، واجد شرایط شناخته شده و جهت شرکت در این بخش پذیرفته شده اند. که  است اطلاعات محصولات و تجهیزات پیشرفته و همچنین اطلاعات مربوط به عرضه و تقاضاهای حوزه فناوری در کشور، از طریق سامانه فن بازار ملی ایران به نشانی www.techmart.ir برای عموم قابل دسترسی خواهد بود.
وی رونمایی از آخرین طرحهای پژوهشی مربوط به شرکت کنندگان و برگزاری نشست های تخصصی در نمایشگاه (هر روز حداقل 2 نشست تخصصی) را از جمله برنامه های هفته پژوهش و فناوری عنوان کرد .


 • تعداد صفحات :2
 • 1  
 • 2  

نظرسنجی

 • نظر شما درباره زمان برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال چیست؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :